Lietuvoje

2020.01.15 16:42

Politologė įvardijo galimą kitą žingsnį: būtų rizikinga, bet Nausėda gali pareikšti nepasitikėjimą Skverneliu

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.01.15 16:42

Antradienį prezidentą Gitaną Nausėdą greičiausiai apėmė dvejopi jausmai – jis triumfavo kuomet Seimas nesugebėjo atmesti jo veto dėl rinkimų kartelės, tačiau jau po kelių valandų valdantieji numojo ranka į šalies vadovo nepasitikėjimą susisiekimo ministru Jaroslavu Narkevičiumi ir paliko pastarąjį poste.

Karo akademijos profesorė Jūratė Novagrockienė sako, kad pastarojoje situacijoje trūko tvirtesnio prezidento stuburo, tačiau jis dabar turi kitą galimybę – kelti nepasitikėjimo klausimą pačiu Vyriausybės vadovo Sauliumi Skverneliu.

„Tai yra visos Lietuvos pralaimėjimas. Su kartelės situacija tai viskas tvarkoje, tačiau J. Narkevičiaus atstatydinimas parodo, kad tai nesugebėjimas į savo rankas paimti politinių, moralės standartų.<..> Ką mes matome, kad pastaruoju metu politikai jau nebesupranta, kad tai yra valstybės tarnyba, jie vieši žmonės ir turi turėti moralės standartus ir užtikrinti skaidrumą ir atsakomybę“, – LRT TELEVIZJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sakė politologė.

Profesorė pastebi, kad šiuo metu visas dėmesys nukreiptas į ministrą J. Narkevičių, tačiau nereikėtų pamiršti premjero S. Skvernelio, jo vadinamoji keliuko istorija kelia dar daugiau klausimų.

„Šiandien reikėtų kalbėti ne tik apie J. Narkevičių, bet ir kelio nutiesimą į premjero namus, nes ta problema yra tarsi rūke, nes atsirado naujų įvykių ir tarsi nuėjo į dešimtą klausimą. Tai premjero moralės klausimas“, – sakė politologė.

Anot jos, į šią situaciją griežčiau reikėtų reaguoti ir prezidentui G. Nausėdai – klausimas dėl premjero atsakomybės turėtų būti keliamas griežčiau.

„Reaguoti reikėtų žymiai griežčiau nei jis yra pasisakęs, kad čia yra moralės klausimas. Jis turėtų būti keliamas griežčiau. Be to, dabar yra galimybė, skiriant naują Ekonomikos ir inovacijų ministerijos ministrą, nustatyti, kokie yra profesiniai, moraliniai ministrui. Nes kaip buvo performuojama nauja Vyriausybė iš prezidentūros net nebuvo pasakyta, kokių mes norime ministrų, kokių norime aukščiausių pareigūnų“, – teigė J. Novagrockienė.

Profesorė pastebi, kad dabartinė susidariusi situacija, kuomet ministras netinka prezidentui, bet tinka premjerui gali atvesti į pato padėtį.

„Iš kitos pusės, jeigu lieka ta pati dauguma, niekas nejudinama<...> tai ši valdančioji dauguma gali nusiristi iki ir minusinio reitingo. Tiesa, yra ir kraštutinis scenarijus, prezidentui pareikšti nepasitikėjimą ministru pirmininku, dėl to paties keliuko, dėl J. Narkevičiaus ar kitų dalykų. Tačiau kokia baigtis, tai labai rizikinga, bet tai yra įmanoma, prezidentas galėtų pareikšti nepasitikėjimą, tuomet klausimas, ar Seimas tam pritartų. Labai įdomu, kas atsitiktų tuomet“, – sakė J. Novagrockienė.

LRT .lt primena, kad lapkričio pabaigoje G. Nausėda paragino J. Narkevičių trauktis iš pareigų, tačiau valdančiosios koalicijos lyderių ginamas ministras dirba iki šiol.

Prezidentas praėjusią savaitę pareiškė, kad J. Narkevičius ministerijai pavaldžiose įmonėse įdarbino mažiausiai 20 savo partijos bičiulių ir žmonių, susijusių su LLRA-KŠS nariais. Ministras neigia šią informaciją ir tikina, kad G. Nausėda buvo suklaidintas.

J. Narkevičius sulaukė itin daug kritikos dėl Lietuvos pašto valdybos atleidimo, gyvenimo Seimo viešbutyje aplinkybių ir lėšų skirstymo keliams asfaltuoti.

Ministras savo ruožtu atmeta kritiką, akcentuodamas, kad dauguma priekaištų yra be pagrindo.

Politologė Novagrockienė: situacija, kai ministras netinka prezidentui, bet tinka premjeru, prilygsta patui
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.