Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.14 21:22

Karbauskis įžvelgia opozicijos ir prezidentūros sąmokslą: mes nieku gyvu neleisime panaikinti vienmandančių apygardų

Valdantiesiems nepavyko atmesti prezidento Gitano Nausėdos veto dėl kartelės nuleidimo iki 3 proc. Seimo rinkimuose. Dėl šio balsavimo net 1,5 valandos aplinkos ministras Kęstutis Mažeika vėlavo pas prezidentą. Iki vėlaus vakaro užsitęsė valdančiosios daugumos koalicinės tarybos posėdis, kuriame nuspręsta, kad susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius lieka poste, buvo tartasi ir dėl tolesnio bendradarbiavimo perspektyvų.

Apie politikams itin karštą dieną LRT laidoje „Dienos tema“ žurnalistas Raigardas Musnickas kalbėjosi su LVŽS pirmininku Ramūnu Karbauskiu.

Dienos tema. Karbauskis įžvelgia opozicijos ir prezidentūros sąmokslą: mes nieku gyvu neleisime panaikinti vienmandačių apygardų

– Neradote nė vieno argumento, dėl kurio reikėtų atstatydinti J. Narkevičių?

R. Karbauskis: Taip, neradome. Išklausėme ministro ataskaitą apie padarytus darbus, ir galiu konstatuoti, kad mane ne tik nudžiugino, bet ir nustebino gerąja prasme, nes iš tiesų per tokį trumpą laiką padaryta tiek daug ir daroma tiek daug, kad koalicijoje vienbalsiai palaikėme ministrą, kada balsavome dėl pasitikėjimo juo. Kada kalbėjome apie kaltinimus, kurie nuskambėjo viešojoje erdvėje, tai tiktai primenu, kad 3 iš jų buvo melagingi.

Paskutinis kaltinimas, neva jis įdarbino 20 žmonių, susijusių su partija, yra visiškas blefas. Įdarbinta 16 žmonių, 12 iš jų nieko bendro su partija neturi. Iš tų 12 penki yra laiškininkai ir panašūs žmonės, kurie net nepriklauso partijai, bet jų antros eilės senelis ar kažkas priklauso partijai. Kažkas parengė medžiagą, padavė komentuoti visiškai neturinčią nieko bendro su realybe.

Konstatavome, kad kalbėjimas apie brakonieriavimą ir neva ministras skiria pinigus kolegos keliui remontuoti, kas irgi buvo melas, yra kažkokia tendencingai kryptinga veika. Reikia šnekėti apie ministro darbus. Ministras pristatė juos, labai džiaugiamės, kad turime tokį ministrą. Kviečiau žurnalistus išklausyti ministro ataskaitas ir tada pabandyti rasti kokią nors priežastį, kodėl turime šitą ministrą atstatydinti.

– Bet prezidentas, kalbėdamas dar sausio 13 d., sakė, kad ne tiktai juridiniai, bet yra dar ir moraliniai dalykai bei jų ribos. Apie moralines ribas diskutavote dabar?

R. Karbauskis: Klausimas yra mūsų moralės ar ministro moralės ribos? Ministrui niekas jokio kaltinimo neišreiškė nei jo darbo, nei moralės prasme, nei teisine ar dar kažkokia prasme. Jokio kaltinimo, kuriuo būtų galima remtis, nėra. Tai reiškia, kad galbūt mes esame amoralūs, jog mes tai konstatuojame, bet ministras neturi dėl ko raudonuoti – jisai tikrai nieko nepadarė nei moraline prasme, nei teisine prasme.

– Suprantate, kad palikdami ministrą dirbti toliau tam tikra prasme gilinate krizę valstybėje ir santykiuose su prezidentu?

R. Karbauskis: Krizės valstybėje negiliname. Manau, artimiausiu metu žmonės pamatys skirtumą tarp to, kas vyko 2,5 metų kelių asfaltavimo darbuose, nes iš tikrųjų vejasi dabar grafikus ir juda į priekį. Turime faktą, kad, pavyzdžiui, neprivatizuoti Kauno ir Klaipėdos paštai, kurie būtų buvę privatizuoti dar Roko Masiulio sudarytos pašto valdybos, – toks buvo jų planas.

Valdyba buvo pakeista, ir tas puolimas labai stipriai sutapo su terminu, kada dabartinis ministras keitė tą pačią valdybą. Kitaip sakant, darbai šnekės už ministrą, suprantu, kad po tam tikro laiko abejonių nei visuomenė, nei, tikiuosi, prezidentas dėl ministro darbo nebeturės.

– Tai atrodo kaip principinis sprendimas. Juk iš tikrųjų turbūt lenkai turi ir kitų kandidatūrų, juk viešojoje erdvėje dabar ministras J. Narkevičius bus stebimas. Tai tų sprendimų dėl pašto ir kitų dalykų negali įvykdyti kitas ministras?

R. Karbauskis: Ar taip blogai, kad ministras bus stebimas viešojoje erdvėje? Jis turi būti stebimas. Visi ministrai, Seimo nariai yra stebimi, ir tame nieko blogo. Norėčiau išgirsti, ir premjeras šiandien tą konstatavo, kokį nors realų kaltinimą, dėl ko galėtume svarstyti ministrą atstatydinti.

Vien dėl to, kad kažkam jis nepatinka, pirmiausia, matyt, opozicijai ir R. Masiuliui bei jo buvusiai komandai, kad imasi dabartinis ministras dirbti taip, kaip buvęs ministras nesugebėjo tuos 2,5 metų, – tai šitoje situacijoje, matyt, yra priežastis. Dabar laikas yra ministro sąjungininkas. Manau, po tam tikro laiko galėsime pašnekėti su jumis arba su ministru jūs, kai jis papasakos, kas yra padaryta, ir žmonės, svarbiausia, tai matys.

– Šiandien taip pat daug audros buvo, ir kai buvo balsuojama dėl kartelės nuleidimo iki 3 proc. Nepavyko daugumai atmesti prezidento veto, o opozicija sakė, kad tai prezidento pergalė ir jo nepavyko pažeminti bei padaryti valdančiajai daugumai silpnu. Ką jūs manote apie tai?

R. Karbauskis: Šiandien išgirdome, kodėl šitas veto buvo. Prezidento patarėjas pasakė, kad derino su partijų pirmininkais ir frakcijų vadovais klausimą dėl to, kad nebebūtų vienmandačių apygardų. Kadangi valdančiojoje koalicijoje tokių pirmininkų ir frakcijų vadovų nėra, vadinasi, taip buvo daroma su opozicijos atstovais. Tai reiškia, kad jie turi planą panaikinti vienmandates Lietuvoje. Tikriausiai toks planas yra, ir tai, matyt, buvo vienas sprendimų, kodėl šitas veto buvo. Dabar mes tai žinome po šiandienos prezidento patarėjo pasisakymo.

– O jūs tokiam sprendimui pritartumėte?

R. Karbauskis: Mes nieku gyvu tam nepritarsime, nes būtų dar mažiau demokratijos. Siūlėme priimti sprendimą dėl 3 proc., ką rekomenduoja Europos Taryba, kur aiškiai pažymėta, kad visos demokratinės valstybės turi kartelę, ne didesnę kaip 3 proc.

– Brandžios demokratijos.

R. Karbauskis: Man atrodo, Lietuva yra brandžios demokratijos šalis, ir šitoje vietoje kaip blogieji pavyzdžiai minima Rusija, Kazachstanas, Kirgizija, kur yra 5 proc. Pas mus irgi 5 proc., tai dabar klausimas yra – kas iš tikrųjų siūlė kokį demokratinį sprendimą.

Jeigu kitas veiksmas, kurį darytų opozicija po kitų rinkimų, jei jiems pasisektų, būtų panaikinimas vienmandačių apygardų, tai suprantu, kodėl dabar reikėjo nesumažinti kartelės ir palikti 5 proc. Tada galbūt kažkoks šansas yra, kad įsigyvendins sena konservatorių svajonė, jog partijų liks dvi, ir tvarkysimės tokioje dvipartinėje sistemoje, kurioje dominuos konservatoriai arba kažkas kitas.

– Bet kokiu atveju – daugumai balsų pritrūko.

R. Karbauskis: Vieno balso pritrūko. Mūsų vienas kolega serga...

– Kiti kažkur kitur bastėsi. Radote juos?

R. Karbauskis: Keturių kolegų nebuvo, penktas serga. Dėl to vieno sergančio aš net neabejoju, jo pavardės neminėsiu, dėl kitų kolegų, kodėl nebuvo...

– Nebuvo Artūro Skardžiaus, Petro Čimbaro, taip pat nebalsavo Linas Linkevičius ir Virgilijus Poderys.

R. Karbauskis: Kaip jie būtų balsavę, nesu tikras.

– Klausėte jų koalicinėje taryboje, kur jie buvo?

R. Karbauskis: Kiekvienas Seimo narys yra laisvas, ir jo sprendimui niekas negali daryti įtakos. Šiuo atveju Seimo nariai pasirinko taip ir neatėjo balsuoti – čia jų sąžinės reikalas. Mums realiai pritrūko vieno balso, to Seimo nario, kuris sirgo. Dar vienas Seimo narys po balsavimo prisiekinėjo, kad tiesiog nesuvaldė savo kortelės.

– Čia Rimantas Dagys?

R. Karbauskis: Tikriausiai. Grįžtant prie sprendimo – jis yra toks, koks yra: liko 5 proc. kartelė. Galiu tiktai Lietuvos žmonėms pasakyti, kad mes nieku gyvu neprileisime sprendimo panaikinti vienmandates apygardas. Kol turėsime galimybę, tol šitą sprendimą blokuosime. Kol kas turime daugumą Seimo balsų, dėl to šitas sprendimas šitoje kadencijoje priimtas tikrai nebus.

– 4 proc. yra riba, kuri tenkintų beveik visą Seimą, ir šiuo metu registruojamos tokios pataisos.

R. Karbauskis: Kai mums buvo pateiktas veto, buvo pasakyta, kad negalime priimti įstatymo likus mažiau nei metams iki rinkimų. Bet tai neteisinga informacija, nes Venecijos komisija, kuri teikia rekomendacijas dėl rinkimų, yra aiškiai pasakiusi, kad jeigu įgyvendinama kurios nors Europos institucijos rekomendacija, kaip šiuo atveju Europos Tarybos dėl 3 proc., tai galima nesilaikyti metų laikotarpio. 4 proc. nėra rekomendacija, dėl to praktiškai šitas sprendimas negalėtų būti priimtas arba jis pažeistų geros praktikos rinkimų organizavimo tvarką Europoje.

– Ką veikė šiandien koalicinėje taryboje subyrėjusi Vytauto Kamblevičiaus frakcija „Lietuvos gerovei“?

R. Karbauskis: Iš subyrėjusios frakcijos turėjome vieną žmogų svečio teisėmis – V. Kamblevičių.

– Jis balsavo?

R. Karbauskis: Jis balso teisės neturi. Koalicija yra trijų partijų, ir ta frakcija nebuvo koalicijos sudėtyje, o turėjo sutartį su koalicija, dėl to pakvietėme kolegą kaip svečią. Jie galvoja apie frakcijos atkūrimą – jeigu taip įvyks, koalicija vėl padidės.

– Kadangi kartelė nenuleista iki 3 proc., gali būti, kad Gedimino Kirkilo vadovaujami „socialdarbiečiai“ nepaklius į Seimą. Kalbėjotės, ką jie darys – eis jūsų sąraše?

R. Karbauskis: Tikrai nešnekėjome. Sprendimas yra šios dienos, veto nesugebėjome atmesti. Kas ką surinks – šiandien yra per anksti šnekėti, rinkimų kampanija dar aktyviai neprasidėjo. Matyt socialdemokratų ir Darbo partijos atstovai šnekės apie tai, ką nuveikėme per tuos 3 metus, bus 4 metai prieš rinkimus, tai, manau, kad dar viskas labai stipriai keisis ir jų atžvilgiu.

– Sauliaus Skvernelio likimas – jis lieka „valstiečių“ sąraše?

R. Karbauskis: S. Skvernelis ir koalicinėje taryboje, ir žurnalistams pasakė, kad jeigu sveikata leis dalyvauti rinkimuose, jis dalyvaus Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše. Tos interpretacijos, su kuo jis būtų, kaip veiktų, turi pasibaigti, nes jos beprasmės, kadangi jokio pagrindo tam nėra.

– Jis prašė pirmos vietos sąraše?

R. Karbauskis: Nei prieš praeitus rinkimus ko nors prašė, nei dabar. Jis – komandos žmogus, mes darome sunkų darbą, didelės užduotys, iššūkiai, bet mes tą sėkmingai darome. Žmonės nagrinėja, kiek keičiasi atlyginimai, pensijos, vaiko pinigai atsirado. Labai daug sprendimų.

Žmonės nežino, pavyzdžiui, kad „Sodroje“ nebėra 4 milijardų eurų skolos, kuri buvo 2016 m., dabar turime 0,5 milijardo perteklių ir turėsime kitais metais milijardo rezervą „Sodroje“. Šiandien žmonės klausinėja, kodėl mums tik 3 eurais padidino pensijas šiais metais, kai padidinome pensijas vidutiniškai 33 eurais. Bet yra propaganda, kuri veikia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi