Lietuvoje

2020.01.20 11:31

Aistras keliantis naktinių taikiklių medžioklėje klausimas – vėl Seime: ryškėja dvi barikadų pusės

Prie daug diskusijų visuomenėje keliančio naktinių taikiklių įteisinimo medžioklėje Seimas grįžta jau kelintą kartą. Praėjusią kadenciją tokius įstatymo projektus parlamentas bent du kartus atmetė, tačiau grupė šio Seimo narių, daugiausia valdančiųjų atstovų, vėl pateikė Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisas, siūlančias leisti naktinio matymo taikiklius šernų medžioklėje.

Apie 30 tūkstančių žmonių Lietuvoje turi leidimus laikyti medžioklinius ginklus ir teisę medžioti.

Tarp daugybės medžioklei skirtų prietaisų – nemažai optinių taikiklių, tačiau naktinio matymo kol kas nėra, nes neįteisinti įstatymu.

„Didelė dalis medžiotojų laukia tų naktinių optinių taikiklių, dalis medžiotojų, vėlgi, vertina tai skeptiškai, nes medžioklės principas yra, gal aš savo nuomone išsakysiu, kad žvėris turi turėti šansą“, – sako Vilniaus medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas.

Įteisinti naktinio matymo taikiklius kelis kartus bandyta praėjusios kadencijos Seime, bet nepavyko. Dabar 16-a šio Seimo narių, daugiausia valdančiųjų atstovų, vėl pateikė siūlymą leisti naktinius taikiklius ir garso slopintuvus šernų medžioklėje.

„Šernų populiaciją reikia mažinti, nes pirmiausia tie šernai nuostolius didelius daro žemės ūkiui ir, suprantama, plintanti liga, kuri baigia uždengti visą Lietuvą. Tai yra dėl pagerinimo medžioklės, Kad tikslus šūvis būtų, mažiau būtų sužeidžiama žvėrių, ir kitas dalykas – dėl garso, kad nebūtų trukdoma nei gyventojams, nei gamtoje esantiems kitiems gyvūnams“, – Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas.

„Čia įžvelgiu galimą ginkluotės prekybininkų lobizmą, nes tas lobizmas tęsiasi jau ne pirmą kadenciją. Dabar – valstiečių yra dauguma tarp teikėjų, dauguma jų medžiotojai. Čia gali būti interesų konfliktas įžvelgtas“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Balsys.

Gyvūnų teisių gynėjai sako, kad naktinių taikiklių naudojimas prasilenkia su medžioklės etika, o kovoti su kiaulių maru galima ir taikant kitas priemones.

Pasak iniciatorių, 7-ios ES valstybės, tarp jų Latvija ir Lenkija, yra įteisinusios naktinio matymo taikiklius, o garso slopintuvai medžioklėje naudojami įvairiose šalyse, kai kur net privalomi. Dabar planuotas svarstyti taikiklių klausimas išbrauktas iš darbotvarkės, bet pataisos bus teikiamos Seimui pavasario sesijos pradžioje.