Lietuvoje

2020.01.14 20:12

Valdantieji spjauna į Nausėdos nepasitikėjimą Narkevičiumi – ministras dirbs toliau

atnaujinta 20.52
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.01.14 20:12

Valdančioji koalicija, nesibaigiant skandalams dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus veiklos, antradienio vakarą susirinko į tarybos posėdį ir išreiškė visišką palaikymą ministrui – jis lieka tęsti darbų.

Susirinkusiems žurnalistams premjeras Saulius Skvernelis sakė, kad ministrui J. Narkevičiui valdantieji išreiškė visišką palaikymą, o politikas lieka dirbti ministru toliau.

„Koalicijos taryba išreiškė pilną palaikymą, susipažinę su ministro atliktais darbais, su labai konkrečiais darbais, susipažinę su ta informacija, kuri buvo teikiama viešojoje erdvėje apie galimas ministro „nuodėmes“. Yra išreikštas pilnas palaikymas. Dėl to ministras tęs savo darbus“, – po koalicijos tarybos posėdžio žurnalistams sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Ministras pirmininkas teigė, kad šią valdančiųjų poziciją dėl J. Narkevičiaus jis pristatys prezidentui G. Nausėdai.

„Šiandien mes turime tuos išankstinius pasakymus, o susitikę su Respublikos prezidentu, aš pristatysiu ir tuos argumentus, kuriuos šiandien girdėjau ir bus matyt, kokia bus galutinė prezidento pozicija“, – aiškino S. Skvernelis.

Premjeras tvirtino, kad valdantieji palaiko J. Narkevičių dėl jo atliktų darbų, o, kaip aiškino S. Skvernelis, ministrui metami kaltinimai, išskyrus Vyriausiojoje tarnybinės etikos komisijoje (VTEK) atliekamą tyrimą, subliūkšta.

Prezidentas praėjusią savaitę pareiškė, kad J. Narkevičius ministerijai pavaldžiose įmonėse įdarbino mažiausiai 20 savo partijos bičiulių ir žmonių, susijusių su LLRA-KŠS nariais. Ministras neigia šią informaciją ir tikina, kad G. Nausėda buvo suklaidintas.

S. Skvernelis patikino pasidomėjęs, kiek pagrįsti šie prezidento teiginiai ir savo išvadas pateikę valdančiajai koalicijai.

„Matyt, paskutinė iliustracija dėl tų 20-ties įdarbintų Lenkų rinkimų akcijos žmonių, tai šiandien pristačiau koalicijos partneriams tam tikrus užklausimus, kuriuos padariau, kaip ministras pirmininkas. Pirmiausia, buvo išreikštos abejonės, kad ministras nėra savarankiškas ir tampomas už virvučių, tai aš, pagal Korupcijos prevencijos įstatymą, užklausiau visų institucijų – Valstybės saugumo departamento, Antrojo departamento ir Specialiųjų tyrimų tarnybos – ar yra kokios nors naujos informacijos nuo rugpjūčio 20 dienos, kai jie teikė informaciją apie kandidatą į ministro poziciją J. Narkevičių, tai atsakymai yra, kad nėra, išskyrus tai, kas yra pateikta Specialiųjų tyrimų tarnybos – apie pradėtą Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos tyrimą, kuris nėra pasibaigęs“, – aiškino premjeras.

S. Skvernelis tikino papildomai pasidomėjęs G. Nausėdos minimais 20-čia žmonių, susijusių su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS), kuriuos esą J. Narkevičius įdarbino Susisiekimo ministerijai pavaldžiose įmonėse.

„Deja, tai yra, jeigu tiksliai kalbėti, 13-ka lenkų tautybės žmonių, kurie nuo rugpjūčio 20 dienos yra tarp 500 darbuotojų, įsidarbinusių viešajame sektoriuje, kurie nėra partijos (LLRA-KŠS – LRT.lt) nariai. Ir sąsajos su partija padarytos per giminystės ryšius ne su ministru, bet su jų aplinkos žmonėmis, kurie yra partijos nariai. Tai giminystės ryšiai yra tokie: antros eilės pusbrolis, sūnėno sūnus, pusseserės vyro vaiko anūkas ir taip toliau. Tai yra 13-ka žmonių. Aišku, yra priekaištai dėl keturių žmonių, kurie dirba, priklausydami partijai, Susisiekimo ministerijoje, bet tie keturi žmonės yra ministras, viceministras ir du politinio pasitikėjimo patarėjai“, – situaciją pristatė S. Skvernelis.

Anot jo, G. Nausėdos galimai minimi su J. Narkevičiaus atstovaujama partija susiję žmonės, kurie esą gali dirbti „Lietuvos pašte“, dirba laiškininkais, laiškų skirstytojais, vairuotoju. Vienas asmuo, pasak S. Skvernelio, dirba vienoje iš įstaigų vadybininku. Tačiau visi šie žmonės, kaip kartojo ministras pirmininkas, nėra LLRA-KŠS nariai.

S. Skvernelis, paklaustas, kaip J. Narkevičiaus likimą galėtų paveikti VTEK tyrimas, ragino neskubėti ir nespėlioti. Anot jo, viskas priklausys nuo komisijos sprendimo.

Tikisi gerų santykių su prezidentu ir frakcijos atkūrimo

S. Skernelis, paklaustas, kaip, jo manymu, po to, kai valdantieji pareiškė pasitikėjimą J. Narkevičiumi, klostytis koalicijos ir prezidento santykiai, pažymėjo, kad valdantieji nekonfliktuoja su šalies vadovu, o tolesni jų santykiai priklausys nuo paties G. Nausėdos.

„Tai priklausys nuo paties prezidento. Aš manau, kad iš mūsų pusės iš tikrųjų nėra jokios priešpriešos, yra noras konstruktyviai bendradarbiauti“, – patikino premjeras.

Jis teigė, kad visos valdžios šakos gali turėti skirtingas pozicijas, bet dirbti turėtų išvien. Ministrams, anot S. Skvernelio, jis visada taikė tuos pačius reikalavimus.

Premjeras, paklaustas apie iširusią frakciją „Lietuvos gerovei“, pažymėjo tikintis, kad ši su valdančiaisiais bendradarbiaujanti frakcija artimiausiu metu atsikurs.

„Kas yra patikinta, kad arba neeilinėje sesijoje, jeigu tokia bus sušaukta, o ji bus sušaukta [...], gali būti frakcija atkurta ir ji toliau rems Vyriausybę. Vyriausybė tikrai turi palaikymą ir dar galiu pakartoti – privalau padaryti viską, kad šita Vyriausybė būtų stabili, kad būtų ne mažumos Vyriausybė, kad galėtų priimti sprendimus“, – teigė S. Skvernelis.

R. Karbauskis: šito, kol esame Seime, neleisime

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis po koalicijos tarybos posėdžio tikino esantis patenkintas susisiekimo ministro J. Narkevičiaus įdirbiu. Anot jo, šis ministras sugebėjo nuveikti daug daugiau negu buvęs susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Jis teigė, kad J. Narkevičiui paramą išreiškė visų valdančiosios koalicijos partijų lyderiai.

„Be abejonių, vienbalsiai balsuojant. Jokių abejonių niekam nesukėlė“, – tikino R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderis teigė nežinantis, ar dėl valdančiųjų sprendimų jų santykiai su prezidentu gali pablogėti.

„Aš nežinau, kiek ta padėtis įtempta, yra skirtingi požiūriai, daug melagingos informacijos apie ministrą, turbūt prezidentas pasirėmė ta informacija“, – svarstė R. Karbauskis.

Savo ruožtu R. Karbauskis tikino, kad valdantieji nepritars prezidento G. Nausėdos patarėjų išreikštai pozicijai apie sisteminę Seimo rinkimų reformą.

„Šito mes, kol esame Seime, tikrai neleisime. Vienmandatės apygardos tikrai nebus panaikintos. Labai gaila, kad mes po šiandien dienos rinkimų kartelę turime tokią, kokią turi Rusija, Kazachstanas, Kirgizija ir panašios šalys“, – tikino R. Karbauskis, prisiminęs antradienio įvykius Seime, kai parlamentui nepavyko atmesti prezidento veto Seimo rinkimų kartelės.

Jis teigė, kad valdantieji nepalaikys Povilo Urbšio, Valentino Bukausko ir Mindaugo Puidoko antradienį įregistruotos iniciatyvos mažinti Seimo rinkimuose taikomos kartelės partijoms ir koalicijoms.

R. Karbauskis, kaip ir S. Skvernelis, teigė tikintis, kad frakcija „Lietuvos gerovei“ Seime atsikurs.

V. Tomaševskis: dauguma yra tvirta

LLRA-KŠS pirmininkas Valdemaras Tomaševskis džiaugėsi valdančiosios koalicijos išreikštu pasitikėjimu J. Narkevičiumi. Jis tikino, kad pats ministras jau spėjo nudirbti ne vieną svarbų darbą.

Jis tikino, kad kalbėti apie valdančiosios daugumos vidaus konfliktus dėl galimo nuomonių išsiskyrimo dėl J. Narkevičiaus nėra pagrindo.

„Dauguma yra tvirta, biudžetas buvo priimtas, jis gavo net 85 balsus, tai yra 14-ka balsų daugiau negu yra Seimo dauguma. O aišku, jeigu vyksta balsavimai dėl personalinių klausimų, ar veto, kaip šiandien, [...] viskas veikia kitaip. Bet biudžeto įstatymas priimtas užtikrintai“, – komentavo V. Tomaševskis.

Sprendė beveik dvi valandas

Į koalicijos tarybos posėdį susirinko ir pastarosiomis savaitėmis su prezidentu į žodžių mūšį įsitraukę „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, premjeras S. Skvernelis bei J. Narkevičių delegavusios LLRA-KŠS partijos vedlys V. Tomaševskis.

Vienas paskutiniųjų į pasitarimą atskubėjo ir ministras J. Narkevičius.

Valdantieji spręsti ministro likimo nusprendė už uždarų durų. Diskusija tarp politikų vyko beveik dvi valandas.

Lapkričio pabaigoje G. Nausėda paragino J. Narkevičių trauktis iš pareigų, tačiau valdančiosios koalicijos lyderių ginamas ministras dirba iki šiol.

Prezidentas praėjusią savaitę pareiškė, kad J. Narkevičius ministerijai pavaldžiose įmonėse įdarbino mažiausiai 20 savo partijos bičiulių ir žmonių, susijusių su LLRA-KŠS nariais. Ministras neigia šią informaciją ir tikina, kad G. Nausėda buvo suklaidintas.

J. Narkevičius sulaukė itin daug kritikos dėl Lietuvos pašto valdybos atleidimo, gyvenimo Seimo viešbutyje aplinkybių ir lėšų skirstymo keliams asfaltuoti.

Ministras savo ruožtu atmeta kritiką, akcentuodamas, kad dauguma priekaištų yra be pagrindo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt