Lietuvoje

2020.01.14 15:37

Karbauskis dėl kartelės sumažinimo kovoti nebežada, Nausėdos patarėjas prabilo apie kitokius pokyčius

atnaujinta 16.19
Gytis Pankūnas, Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.01.14 15:37

Seimui nepavykus atmesti prezidento Gitano Nausėdos veto dėl Seimo rinkimų kartelės sumažinimo, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis tikina, kad valdantieji nežada dar kartą mėginti sumažinti rinkimuose partijoms ir koalicijos taikomą kartelę.

Dar antradienio rytą R. Karbauskis žurnalistams teigė, kad valdantieji atmes G. Nausėdos veto dėl Seimo rinkimuose taikomos kartelės sumažinimo, tačiau balsų valdantiesiems pritrūko. LVŽS lyderis pažymėjo, kad visi valdančiųjų atstovai balsavo, kaip buvo sutarta, tačiau balsų pritrūko dėl to, kad kelių parlamentarų nebuvo salėje, vienas sirgo, o kiti esą galėjo turėti kitą nuomonę.

„Tiesiog nebuvo Seimo salėje kai kurių Seimo narių, tai šitoje vietoje mums pritrūko (balsų – LRT.lt)“, – žurnalistams antradienį Seime po sakė R. Karbauskis.

LVŽS pirmininkas pažymėjo, kad valdantieji neplanuoja iš naujo teikti įstatymo pataisų dėl Seimo rinkimų kartelės partijoms ir koalicijos sumažinimo.

„Nežinau, aš nemanau, kad čia verta grįžti prie to klausimo. Klausimas išspręstas“, – tikino R. Karbauskis.

Pirmajame balsavime, kuriame buvo balsuota dėl pasiūlymo priimti visą grąžintą įstatymą be pakeitimų, valdantiesiems pritrūko vieno balso.

Balsavimo dėl pasiūlymo priimti grąžintą įstatymą su visomis Respublikos Prezidento teikiamomis pataisomis ir papildymais rezultatai parodė, kad valdantieji nebuvo vieningi. Seimo puslapio duomenimis, šiuo klausimu kartu su opozicija balsavo žemės ūkio ministras Andrius Palionis, Centro partijos pirmininkas Naglis Puteikis bei valdančiųjų atstovė Virginija Vingrienė. Nemažos dalies valdančiųjų nebuvo Seimo salėje, o iš dalyvavusių daugelis susilaikė.

Pastarajame balsavime nedalyvavo ir pats R. Karbauskis, taip pat Agnė Širinskienė, premjeras Saulius Skvernelis ir dalis kitų valdančiųjų atstovų. Tačiau, kaip portalui LRT.lt aiškino valdančiųjų atstovai, šis balsavimas galėjo nevykti visai, nes prezidentas nepateikė pataisų.

Gali keisti rinkimų sistemą

Prezidento Gitano Nausėdos vyr. patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis po balsavimo žurnalistams sakė, kad prezidentūra girdėjo įstatymo priėmimo siekusių Seimo narių argumentus, su jais diskutavo. Visgi, buvo atsižvelgta į politologų nuomonę, į kitus argumentus, kodėl 3 ir 5 proc. rinkimų kartelė padidintų Seimo fragmentiškumą.

„Tokiu būdu galbūt įvestų net ir didesnį chaosą, negu dabar jis yra Seime. <...> Tai yra svarbus dalykas, norisi pasidžiaugti, kad Seimui užteko valios priimti sprendimą, kuris galbūt liečia ir juos asmeniškai, tačiau valstybiškai labai svarbus“, – sakė P. Mačiulis, sakydamas, kad laimėjo kitos kadencijos Seimas, nes jame nebus tiek daug chaoso, kiek buvo šiame Seime.

Pasak jo, prezidentūra jau kalbasi su partijų lyderiais apie tai, kad reikėtų galbūt radikaliai keisti rinkimų įstatymą. Tačiau jis pabrėžė, kad tai svarbu daryti ne tada, kai Seimo rinkimai ne už kalnų, o žvelgiant į tolimesnę perspektyvą.

„Nes visa tai primena paralelę iš sporto. Tai tas pats, kas jei šių metų futbolo čempionate Katare, silpnesnės komandos paprašytų paplatinti vartus, nes jos į juos nepataiko“, – sakė P. Mačiulis.

Paklaustas, ką reiškia „radikaliai“ keisti rinkimų sistemą, P. Mačiulis sakė, kad girdisi svarstymų atsisakyti mišrios rinkimų sistemos ir pereiti prie proporcinės sistemos.

Prabilo apie pokalbį su prezidento patarėju

Seime, svarstant G. Nausėdos veto, pasklido kalbos apie tai, kad neva prezidento vyriausiasis patarėjas P. Mačiulis skambino parlamentarams ir bandė įtikinti juos, kad šie pritartų šalies vadovo veto.

R. Karbauskis patvirtino kalbėjęsis su G. Nausėdos patarėju. Jis tiksliai neįvardijo, kokio pobūdžio tai buvo pokalbis.

„Man skambino P. Mačiulis, patarėjas. Aš nesakysiu teksto, kurį jis sakė, bet tekstas, kuris man buvo sakomas, neturėtų būti sakomas Seimo nariams. Tokių skambučių buvo daug ir Seimo narių, kuriems buvo skambinta, yra daug“, – aiškino R. Karbauskis.

„Aš tai vertinu kaip patarėjo tam tikrą iniciatyvą iš savo pusės. Aš netikiu, kad tokį nurodymą davė prezidentas. Tai yra tikriausiai iniciatyva, kad Seimo nariams būtų skambinama, jie būtų įkalbinėjami. [...] Bet, kaip Jūs pastebėjote, mūsų koalicijos partnerių, nė vieno Seimo nario tai nepaveikė“, – komentavo politikas.

LVŽS lyderis stebėjosi, kad P. Mačiulis skambinėjo parlamentarams, mat anksčiau, anot jo, tokių skambučių iš prezidento patarėjo Seimo nariai nesulaukdavo.

R. Karbauskis tikino, kad dėl prezidento patarėjo P. Mačiulio skambučių jokių veiksmų imtis neketina.

Su Karbauskiu esame diskutavę apie rinkimų slenkstį, bet nuomonės kardinaliai išsiskyrė.

„Ta praktika kažkokia susiklosto kiekvienos prezidentūros darbo eigoje. Patarėjai elgiasi taip, kaip jie mano, kad reikia elgtis. Tai yra jų pareiga. Čia nėra joks įstatymo pažeidimas. Tiesiog šnekėjosi, siūlė, įkalbinėjo, agitavo“, – apie pokalbius su P. Mačiuliu kalbėjo R. Karbauskis.

Prezidento vyr. patarėjas P. Mačiulis sakė, kad siekiama su visais politikais siekiama palaikyti dialogą, o palaikyto jo neįmanoma, jei nėra bendraujama. Pasak jo, natūralu, kad patarėjai bendrauja su Seimo nariais, ministrais ir t.t.

„Su Karbauskiu esame diskutavę apie rinkimų slenkstį, bet nuomonės kardinaliai išsiskyrė“, – sakė P. Mačiulis.

Dėl daugumos tvirtumo nesijaudina

„Valstiečių“ vadovas R. Karbauskis, paklaustas, ar nesugebėjimas atmesti G. Nausėdos veto dėl Seimo rinkimuose taikomos kartelės, kelia abejonių dėl valdančiosios daugumos vienybės, ragino prisiminti balsavimus dėl valstybės biudžetų. Anot jo, šie projektai įrodo, kad koalicija yra vieninga.

„Prisiminkite balsavimą dėl biudžeto. Jeigu Jums yra abejonių, prisiminkite, aš dar sykį pakartosiu – 84 balsavi, 84 balsai, 85 balsai. Dabar (valdančioji koalicija – LRT.lt) yra net stipresnė negu prieš metus“, – aiškino R. Karbauskis.

„Bet kuris kitas įstatymas, kuris yra priiminėjimas, kuris neturi tokios reikšmės kaip biudžetas, nėra rodiklis, ar yra dauguma, ar ne. Mes ir patys galime balsuoti skirtingai kiekvienoje frakcijoje. Dėl to tai (balsavimas dėl G. Nausėdos veto – LRT.lt) niekaip negali būti rodiklis, ar yra dauguma, ar ne“, – aiškino LVŽS lyderis.

Pataisas dėl rinkimų kartelės mažinimo Seimas priėmė gruodį. Nuspręsta, kad sumažinti parlamento rinkimuose partijoms taikomą kartelę nuo 5 iki 3 proc. ir koalicijoms – nuo 7 iki 5 proc. G. Nausėda šias pataisas vetavo, bet Seimui atmesti veto nepavyko, tad tvarka nesikeis. Dabar partijos dalyvauja mandatų dalybose daugiamandatėje apygardoje pasiekusios 5 proc. kartelę, koalicijos – 7 proc. kartelę.

R. Karbauskis dėl to sitaucijos nedramatizavo, tačiau pažymėjo, kad kai kurioms partijoms Seimo sprendimas neatmesti prezidento veto įtaką vis dėlto padarys.

„Vienintelė įtaką, kurią turės, tai daugiau rinkėjų balsų bus neįvertinti, pagal jų pasirinkimo teisę, tai yra kažkurios partijos, kurios neįveiks 5 procentų, jų balsai bus perskaičiuoti toms (partijoms – LRT.lt), kurios siekia 5 procentus. Mes tikriausiai būsime tarp tų, kurioms perskaičiuoja į pliusą, o tie, kurie nepapuls, tie balsai nueis kažkam kitam negu balsavo žmonės“, – aiškino politikas.

Sustiprino prezidento poziciją

Opozicinių konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis žurnalistams sakė, kad antradienio balsavimą laiko kaip reikšmingiausią šio laikotarpio prezidento pergalę.

„Ko gero, tai galėjo apspręsti ir tolimesnę prezidento laikyseną, jo pozicijos stiprumą ir akivaizdu, kad valdantieji norėjo pažeminto, silpno, neveiksmingo prezidento. Akivaizdu, kad jiems nepavyko to pasiekti ir prezidentas dabar ateina su nauja jėga“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Anot jo, „valstiečiai“ šiam balsavimui dėjo daug pastangų, iš susitikimo su Gitanu Nausėda buvo atšauktas aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, dalyvavo kiti ministrai. Anot G. Landsbergio, matyti, kad buvo mestos visos pastangos.

„Nepavyko, nes didelė dalis žmonių nėra įtikinti šiuo sprendimu. Jei būtų pavykę turėti slaptą balsavimą, tai tų net arti 70 balsų nebūtų buvę, kuriuos pavyko surinkti valdantiesiems. Žmonės turi savo nuomonę ir jie mato chaosą, siaubingą politinę kultūrą, kuri yra Seime įsivyravusi ir nori tai pakeisti ar bent nenori prisidėti prie to“, – teigė G. Landsbergis.

Jis sakė pritariantis, kad galima kalbėti apie rinkimų sistemos pokyčius. Visgi, anot jo, kad tuo pačiu reikia kalbėti apie vienmandates apygardas, kurios yra itin neproporcingos ir itin daug rinkėjų paliekanti už borto. Pasak G. Landsbergio, tokie klausimai turi būti diskutuojami nuosekliai, neskubant.

G. Landsbergis sakė skambučio iš prezidentūros nesulaukęs. „Aš kaip Naglis Puteikis esu pasipiktinęs ir laukiu skambučio“, – juokavo politikas