Lietuvoje

2020.01.14 10:27

Narkevičiaus postas atrodo saugus – valdančiųjų lyderiai ir toliau nemato priežasties jo atstatydinti

atnaujinta 11.13
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.01.14 10:27

„Mano pasitikėjimą jis turi“, – sakė premjeras Saulius Skvernelis, paklaustas apie susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių. Antradienį turėtų paaiškėti ministro likimas, tačiau valdančiųjų lyderiai, o ir pats ministras atvykę į Seimo posėdį atrodė nusiteikę gerai ir sakė, kad nemato, kodėl ministras turėtų trauktis.

Antradienį vakare vyks koalicijos tarybos posėdis. Tikėtina, kad po jo turi paaiškėti ne tik kas užims ekonomikos ir inovacijų ministro postą, bet ir koks bus susisiekimo ministro J. Narkevičiaus likimas.

Atvykęs į Seimo plenarinį posėdį J. Narkevičius nedaugžodžiavo. Paklaustas, kaip jaučiasi, jis sakė besijaučiantis gerai, neturintis jokių lūkesčių vakare vyksiančiam tarybos posėdžiui. „Nesvarstau jokių lūkesčių“, – sakė jis.

Ministras sakė nenorintis komentuoti jam metamų priekaištų, sakė, kad viską jau yra išsakęs.

„Be abejo, svarbu turėti ir premjero pasitikėjimą, ir koalicijos, ir prezidento pasitikėjimą svarbu turėti, ir žmonių pasitikėjimą svarbiausia turėti“, – kalbėjo ministras, paklaustas, ar vis dar mano turintis ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio pasitikėjimą.

Aš nieko nekomentuosiu ta tema daugiau, nenoriu šiandien nieko komentuoti.

Tačiau prezidento Gitano Nausėdos pasitikėjimo jis jau seniai neturi. Šalies vadovas jau prieš kelias savaites paragino J. Narkevičių trauktis iš pareigų, kartojo, kad ministras neturi reikiamų kompetencijų tokioms pareigoms ir yra „tampomas už virvučių“.

„Aš nieko nekomentuosiu ta tema daugiau, nenoriu šiandien nieko komentuoti“, – dar kartą apie prezidento pasitikėjimą paklaustas sakė J. Narkevičius.

Nuomonės neatskleidė

Premjeras Saulius Skvernelis neskubėjo pasidalinti savo pozicija dėl J. Narkevičiaus ir teigė, kad viskas paaiškės antradienį vakare, po koalicijos tarybos posėdžio.

„O dabar, vyraujantis sprendimas dėl tų informacijų, kurios buvo pateikiamos apie ministrą, priekaištus jam. Kada mes kalbame apie moralią politiką, tai nemoraliais kaltinimais negalima grįsti tokių dalykų ministro atžvilgiu“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Paklausus, ar J. Narkevičius dar turi jo pasitikėjimą, premjeras sakė, kad vis dar pasitiki susisiekimo ministru. S. Skvernelis sakė ketinantis koalicijos kolegoms pateikti informaciją apie kaltinimus J. Narkevičiui, kuriuos jis vadino niekiniais.

„Reikia turėti kažkokį argumentą, dėl ko turi trauktis, tai yra teisiniai. Nors kažkas bando sakyti, kad teisiniai ir moraliniai yra skirtingi dalykai, teisės be moralės nebūna. Bet tie išsakyti priekaištai, visi yra subliuškę, dauguma jų pagrįsti melagingais kaltinimais, taip pat ir paskutinė skandalinga istorija apie 20 pavardžių – tai yra visiškai absurdiškas kaltinimas“, – kalbėjo premjeras, paklaustas apie prezidento kritiką J. Narkevičiui.

Mes jau sykį esame reagavę į visuomenės spaudimą, kuris buvo dirbtinai sukurtas dėl Broniaus Markausko. Antrą sykį to tikrai nepadarysime.

Atmetė kaltinimus

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis dar kartą kartojo, kad nėra jokių nei teisinių, nei moralinių priežasčių iš pareigų atleisti J. Narkevičių. Pasak jo, buvo paskelbti trys melai: apie brakonieriavimą, pinigų skyrimą partijos kolegos Zbignevo Jadinskio keliui bei, R. Karbauskis melu vadino prezidento žodžius, kad J. Narkevičius tapęs ministru Susisiekimo ministerijai pavaldžiose įstaigose įdarbino 20 su Lenkų rinkimų akcija-krikščioniškų šeimų sąjunga susijusių žmonių.

„Visa tai buvo melas ir kaip į tai reaguoti? Mes jau sykį esame reagavę į visuomenės spaudimą, kuris buvo dirbtinai sukurtas dėl Broniaus Markausko. Antrą sykį to tikrai nepadarysime“, – tikino R. Karbauskis.

Paklaustas, kaip J. Narkevičius gali dirbti toliau, kai neturi prezidento pasitikėjimo, R. Karbauskis teigė, kad svarbiausia, jog jis turi premjero pasitikėjimą, nes būtent pastarasis vadovauja ministrų kabinetui. Taip pat, anot R. Karbauskio, svarbu, kad J. Narkevičius turi koalicijos palaikymą.

„Mes tą aptarsime ir jei sprendimas koalicijos bus nereikalauti atsistatydinimo, tai tokiu atveju tai bus dar sykį išreikštas palaikymas“, – sakė R. Karbauskis.

J. Narkevičius – tik dėlionės dalis

Didžiausios opozicinės konservatorių frakcijos lyderis Gabrielius Landsbergis komentavo, kad ministrai pareigas yra palikę ir dėl mažesnių kaltinimų. Pasak jo, jeigu žmonės, kurie priiminės sprendimą dėl J. Narkevičiaus, turėtų sąžinės, padorumo ir laikytųsi etikos, tai klausimas jau būtų išspręstas seniai.

„Tikrai ministrai yra atsistatydinę Lietuvoje dėl mažesnių įtarimų, dėl mažesnių pažeidimų, mažesnių klausimų. Dabartinis klausimas yra tikrai ilgai ištęstas. Aš pritarčiau prezidentui, kuris pasakė, kad jei J. Narkevičius lieka, klausimai gali kilti ir dėl paties premjero – kodėl jis taip dengia poną Narkevičių? Ar čia nėra dengimas dėl to, kad bandoma pridengti ir save patį dėl keliuko klausimo? Visi esame klampinami tame asfalte“, – kalbėjo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas.

Jis sakė manantis, kad tai pastato prezidentą į keblią situaciją, o valdantieji jį mėgina pastatyti į fronto liniją. Pasak G. Landsbergio, prezidentas kels rimtesnius klausimus ir tai jau esą daro, spėdamas, kad J. Narkevičius yra tik dėlionės dalis.