Lietuvoje

2020.01.14 09:02

Teisės ekspertas prieš Narkevičiaus vertinimą: Skvernelis prisidengia politine taryba ir kratosi atsakomybės

LRT RADIJAS, LRT.lt 2020.01.14 09:02

Trijų valdančių partijų koalicijos taryba vertins Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus veiklą ir spręs dėl visos daugumos bendro darbo.

Valdantieji turėtų priimti galutinį sprendimą dėl prezidento pareikšto nepasitikėjimo J. Narkevičiumi. Tačiau Konstitucinės teisės specialistas Vytautas Sinkevičius sako, kad pagal Konstituciją, atsakomybė dėl ministrų tenka premjerui ir prezidentui.

„Ministras Pirmininkas teikia siūlymą prezidentui, o Respublikos prezidentas sprendžia. Dabar suformuoti nei Konstitucijoje, nei įstatymuose nenumatyti dariniai. Politinės tarybos kitokios, kurios priima esminius sprendimus visais valstybės gyvenimo svarbiausiais klausimais. O kam kitam kris atsakomybė, tai Vyriausybei vadovauja Ministras Pirmininkas, jis tikriausiai remiasi tam tikromis vertybėmis. Šiuo atveju – kokios tos vertybės? Prezidentas paskyrė ministrą, bet jis suprato, ko gero, kad padarė klaidą ir nori ją dabar ištaisyti “, – sako teisininkas.

Anot eksperto, vietoje to, kad teiktų siūlymą dėl ministro J. Narkevičiaus atleidimo arba patartų jam atsistatydinti, premjeras bando prisidengti politine taryba ir nusimeta nuo savo pečių atsakomybę.

„Jis sako, kad priims sprendimą po to, kai kas nors ką nors nutars. Jei tu užimi premjero, ministro ar valstybės vadovo pareigas, pagal Konstituciją, turi tam tikrus įgaliojimus, kurių negalima kam nors atiduoti, o įgaliojimo vykdymas negali priklausyti nuo kieno nors kito sprendimo. Kiekvienas turi vykdyti tai, kas numatyta Konstitucijoje. Premjeras neturėtų perkelti atsakomybės dėl ministro politinei tarybai ar kokiai nors institucijai – tai jo atsakomybė“, – pabrėžia V. Sinkevičius

LRT RADIJO pašnekovo aiškinimu, teisinių svertų, kurie nuverstų J. Narkevičių iš posto, prezidentas be premjero teikimo neturi.

„Jei teikimo nebus, ministras dirbs toliau, bet valdančioji dauguma labai rizikuoja, nes prezidentas turi labai didelį visuomenės palaikymą ir jo nuomonė artėjant rinkimams, vertinant politines partijas ir tai, kuo jos vadovavosi savo veikloje, ar aukštesnėmis politinėmis vertybėmis, ar partiniais interesais, turės labai didelę reikšmę.

Prisiminkime, kad nuo prezidento nemaža dalimi priklauso pareigūnų paskyrimas, tarkime, ambasadorių. Ši įtampa ar nesusikalbėjimas tarp premjero ir prezidento, prezidento nuomonės nepaisymas gali skaudžiai atsiliepti valdančiajai daugumai per būsimus rinkimus“, – pažymi V. Sinkevičius.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos seniūnas Ramūnas Karbauskis sako nematantis pagrindo ministrui trauktis ir atmeta galimybę, kad suirtų valdančioji koalicija.

J. Narkevičius sulaukė kritikos dėl Lietuvos pašto valdybos atleidimo, gyvenimo Seimo viešbutyje aplinkybių ir lėšų skirstymo keliams asfaltuoti.

Pats ministras tvirtina, kad dauguma priekaištų nepagrįsti, o prieš jį esą vykdomas organizuotas puolimas.