Lietuvoje

2020.01.14 08:55

Valdantieji susivienijo – balsuos prieš veto dėl rinkimų kartelės

Jūratė Skėrytė, BNS 2020.01.14 08:55

Valdančioji koalicija antradienį balsuos, kad prezidento veto žemesnei Seimo rinkimų kartelei būtų atmestas.

Dėl to sutarta antradienį per valdančiųjų partijų lyderių pasitarimą.

„Balsuos koalicija, kad veto būtų atmestas“, – po koalicijos tarybos posėdžio žurnalistams Seime sakė „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Valdantieji argumentuoja, kad ne 5 proc., kaip yra dabar, o 3 proc. Seimo rinkimų barjeras labiau užtikrintų demokratiją ir skirtingų rinkėjų atstovavimą parlamente. Be to, anot jų, žeminti dabartinę rinkimų kartelę rekomenduoja Europos Taryba.

Seimas antradienį planuoja apsispręsti dėl prezidento Gitano Nausėdos veto įstatymui, mažinančiam rinkimų į parlamentą kartelę.

Darbotvarkėje numatyta priimti galutinį sprendimą dėl Seimo rinkimų įstatymo, jis rinkimų barjerą partijoms mažina nuo 5 proc. iki 3 proc., o koalicijoms – nuo 7 iki 5 procentų.

Atmesti prezidento veto reikia mažiausiai 71 balso iš 141.

R. Karbauskis antradienį teigė, kad tokį balsų skaičių valdantieji turėtų surinkti. Šiuo metu jie turi 67 balsus, tačiau gali tikėtis dalies Mišrios Seimo narių grupės narių paramos.

Pataisas dėl rinkimų kartelės mažinimo Seimas priėmė gruodį, daugiausiai valdančiųjų balsais.

G. Nausėda pataisas vetavo argumentuodamas, kad žemesni rinkimų slenksčiai lemtų didesnį Seimo susiskaldymą į smulkias frakcijas ir mažesnį Vyriausybės stabilumą.

Taip pat prezidentas pažymėjo, kad sprendimas mažinti kartelę likus mažiau nei metams iki Seimo rinkimų prieštarauja gerajai tarptautinių institucijų įtvirtintai rinkimų praktikai.

Šiuo metu partijos dalyvauja mandatų dalybose, kai daugiamandatėje apygardoje pasiekia 5 proc. kartelę, koalicijos – 7 proc. kartelę.

Prezidentas anksčiau buvo reiškęs paramą siūlymui mažinti kartelę iki 4 ir 6 procentų.