Lietuvoje

2020.01.13 18:18

Karbauskis žada antausį prezidentui – vieningai atmesti Nausėdos veto

„valstiečių“ lyderis sako, kad balsuoti privalės visi

Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis po frakcijos posėdžio teigė, kad frakcijos bendra pozicija bus atmesti prezidento Gitano Nausėdos vetuotas įstatymo pataisas, numatančias žemesnę patekimo į parlamentą kartelę partijoms ir koalicijoms iki 3 ir 5 procentų.

Anot R. Karbauskio, kartelės mažinimas yra reikalingas demokratinei valstybei.

„Bus balsuojama atmesti veto. Balsavimas privalomas, turėtų visi balsuoti kaip sutarėme – atmesti veto. Argumentai yra labai stiprūs, aiškūs, tai yra Europos Tarybos rekomendacija. Visi kiti dalykai, išsakyti ES institucijų dėl to, kad ta valstybė, kuri turi didesnį nei trijų procentų barjerą, yra nelaikoma demokratine. O mes norėtume tapti demokratine valstybe“, – sakė R. Karbauskis.

Pasak frakcijos narės Agnės Širinskienės, valdantieji taip pat viliasi surinkti 71 Seimo nario balsą, kad įstatymo pataisos vis dėlto būtų priimtos.

„Veto, aš kaip suprantu, bus atmetamas. Aišku, mes pasakyme tik rytoj, jau po koalicijos rytinių diskusijų, bet puikiai žinome, kad 3 procentų kartelė, ką mes visą laiką ir kartojome, yra tas kelias, kuris leidžia užtikrinti didesnį partijų atstovavimą. Kaip dabar paaiškėjo, ir Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja net dvejais metais, tai 2007 ir 2010 metais, rekomendavo, kad Europoje kartelės būtų mažinamos ir mažinamos būtent iki 3 procentų“, – teigė ji.

„Lietuva vis dėlto yra brandžios demokratijos valstybė, mes tikrai negalime sakyti, kad mūsų demokratija tokia kaip Kirgizijoje ar Azerbaidžane, tai nemanau, kad būtų didžiulis nuostolis ar žala padaryta. Priešingai, demokratija ir galėjimas atstovauti rinkėjų balsams parlamente būtų tik pagerinamas“, – teigė A. Širinskienė.

Pasak A. Širinskienės, kaltinimas, kad Seime atsiras daugiau chaoso – nepagrįstas.

„Dėl to argumento, kad didėtų fragmentacija, tai aš persižiūrėjau visus rinkimus nuo 1996 metų. Tarkime, praėjusiais 2016 metų rinkimais būtų patekusi ir barjerą peržengusi Darbo partija ir Naglio Puteikio koalicija. Tai iš esmės tos partijos per vienmandates ir šiuo metu yra Seime, tik tiek, kad greičiausiai Puteikio koalicija ir Darbo partija būtų galėjusios greičiau suformuoti savo frakcijas“, – sakė ji.

Į Seimą antradienį grįžta prezidento Gitano Nausėdos vetuotos įstatymo pataisos, numatančios žemesnę patekimo į parlamentą kartelę partijoms ir koalicijoms iki 3 ir 5 procentų.

G. Nausėda, 2019 metų pabaigoje vetuodamas parlamente pritarimo sulaukusias įstatymo pataisas, teigė, kad ši valdančiųjų iniciatyva tiesiog dar labiau trikdytų Seimo darbą ir neprisidėtų prie teisėkūros kokybės. Kaip pažymi šalies vadovas, pats bandymas keisti šį įstatymą iki eilinių rinkimų likus mažiau nei metams, prieštarauja gerajai rinkimų praktikai. Taip pat šalies vadovo vetuoti šį projektą prašė tiek Seimo opozicija, tiek šalies politologai.

Tam, kad prezidento veto būtų atmestas, už tai turi balsuoti ne mažiau nei 71 Seimo narys.

Šiuo metu partijos kandidatų sąrašas Seimo narių mandatų gali gauti tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, o jungtinis kandidatų sąrašas mandatų dalybose dalyvauja tik tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 7 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.