Lietuvoje

2013.02.04 07:20

Šeimos gydytojai galės skirti daugiau tyrimų

Tomas Kavaliauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.02.04 07:20

Šeimos gydytojams suteikiama daugiau galimybių pasirūpinti pacientais. Po kelių mėnesių jie galės skirti, o vėliau ir vertinti daugiau nei iki šiol laboratorinių tyrimų, kuriuos anksčiau galėdavo skirti tik gydytojas specialistas. 

Šeimos gydytojams suteikiama daugiau galimybių pasirūpinti pacientais. Po kelių mėnesių jie galės skirti, o vėliau ir vertinti daugiau nei iki šiol laboratorinių tyrimų, kuriuos anksčiau galėdavo skirti tik gydytojas specialistas.

Šeimos gydytojai sveikina tokius pokyčius, teigdami, kad ateityje reiktų plėsti jų jiems leidžiamų skirti tyrimų spektrą, praneša LRT televizijos naujienų tarnyba.

Šiuo metu šeimos gydytojas, norėdamas išsiaiškinti vieną ar kitą negalavimą, pacientui galėjo skirti atlikti tik bazinius tyrimus – kraujo, šalpimo, elektrokardiogramą. Pernai šeimos gydytojams leista papildomai skirti kalio, natrio, kreatinino tyrimus, o nuo balandžio šis sąrašas plečiamas dar labiau.

Tokia galimybė atsirado ligonių kasoms suskaičiavus pernykštį biudžetą, kuriame rasti papildomi 8 mln. litų.

„Praplečiamas tokiais tyrimais, kaip kepenų fermentai, skydliaukės hormonai, prostatos specialus antigenas, geležies tyrimas ir mikroalbuminurijos. Atliekant šiuos tyrimus, šeimos gydytojams palengvės, nes jie galės pilniau ištirti pacientą, be to, bus patogiau pacientui. Jiems nereikės dėl šių tyrimų kreiptis į gydytojus specialistus“, – sakė Ligonių kasos Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėja Daiva Berūkštienė.

Suteikus daugiau kompetencijų šeimos gydytojams, tikimasi, mažės eilės ne tik prie gydytojų specialistų, bet ir šeimos gydytojų kabinetų. Pacientai taupys savo laiką.

„Tai ne profilaktiniai tyrimai, o tokie, kurie padeda diagnozuoti ligas, koreguoti ligas. Galbūt kažkokie fermentai pakitę, ir šeimos gydytojai atliks jų tyrimus, kad tam tikra liga būtų diagnozuota ar diferencijuota, arba koreguojant gydymą“, – teigė D. Berūkštienė.

„Pacientui įtariama skydliaukės liga ir reikia atlikti skydliaukės tyrimus. Šeimos daktaras tų hormonų tyrimų skirti nemokamai negali, dėl to išsiųsdavo endokrinoklogo konsultacijai, kuri ne visada tikslinga. O dabar, skirdamas tuos tyrimus, galbūt matysiu, kad jie normos ribose ir endokrinologui nebesiųsiu. Tiesiog sutaupysime vieną konsultaciją ir ja galės pasinaudoti kitas pacientas“, – teigia VšĮ „Centro poliklinikos“ šeimos gydytojas Andrius Bleizgys.

Pokyčiai aktualūs įvairiomis ligomis sergantiems žmonėms. Pavyzdžiui, turintiems aukštą cholesterolio lygį kraujyje nereikės eiti pas specialistą – kardiologą ar gastroenterologą – išsitirti jo pakitimų, jei vartojami vaistai cholesteroliui mažinti. Nuo balandžio 1-osios, norėdami sužinoti, kaip kinta cholesterolio kiekis kraujyje, pacientai galės kreiptis į šeimos gydytoją, o ne mokėti iš savo kišenės, kaip dabar.

Šiuo metu speciali darbo grupė toliau diskutuoja, kokių dar kompetencijų galima būtų suteikti šeimos gydytojams. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.