Lietuvoje

2020.01.11 14:24

Vilniuje tūkstančiai žmonių dalyvavo tradiciniame bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“

atnaujinta 15.57

Šiandien Vilniuje vyko tradicinis tarptautinis pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtas Sausio 13-osios aukoms atminti. Bėgime dalyvavo beveik 9 tūkst. asmenų – daugiausiai nuo pat 1992-ųjų, pranešė organizatoriai.

Apie 7-8 tūkst. įvairaus amžiaus bėgikų iš Lietuvos ir užsienio, tarp jų ir Lietuvos bei sąjungininkių valstybių kariai, vidurdienį startavo Antakalnio kapinėse ir bėgo iki televizijos bokšto.

Jau 29-ąjį kartą vykstantis bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“ tradiciškai vidurdienį prasidėjo nuo žuvusiųjų amžinojo poilsio vietos Antakalnio kapinėse ir maždaug po pusantros valandos baigėsi prie Vilniaus televizijos bokšto.

„Gausiausia komanda buvo Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgos, gausiausia mokykla – Vilniuje esanti Jono Pauliaus II gimnazija, gausiausias Vilniaus kolektyvas – Lietuvos karo akademija“, – BNS sakė Lietuvos bėgimo mėgėjų asociacijos prezidentas Vidmantas Dobrovolskas.

Tarp užsiregistravusių bėgimo mėgėjų – atstovai iš Japonijos, Jungtinių Valstijų, Izraelio, Argentinos. Vienas bėgikas renginyje dalyvavo 29 kartą, du bėgikai – 28 kartą. Vyriausia iš užsiregistravusių bėgikų – 1933 metais gimusi Alytuje gyvenanti moteris.

Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad bėgime kartu su ministerijos darbuotojais dalyvavo Airijos, Izraelio, Japonijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Moldovos, Prancūzijos, Ukrainos, Azerbaidžano, Vengrijos diplomatinių atstovybių, Europos lyčių lygybės instituto Lietuvoje atstovai.

Laisvės gynėjų atminimui skirti bėgimo renginiai, kuriuos organizavo Lietuvos atstovybės užsienyje ir lietuvių bendruomenės, šiemet taip pat vyko Belgijoje, Danijoje, Ispanijoje, Italijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Nyderlanduose, Suomijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse.

Bėgimas rengiamas jau 29-ą kartą. Per sovietų agresiją 1991-ųjų sausį buvo nužudyta 14 žmonių, daugiau nei 800 – sužaloti.

Briuselyje – septintą kartą

Briuselyje jau septintąjį kartą įvyko pagarbos bėgimas “Gyvybės ir mirties keliu”, skirtas 1991 m. kovojusiems už Lietuvos Laisvę atminti.

Bėgime dalyvavo net 200 žmonių, tarp jų apie 50 Lietuvos draugų iš Belgijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Portugalijos, Prancūzijos, Turkijos, Belgijos, Latvijos, Estijos, Slovakijos, JAV. Bėgime dalyvavo ir 40 vaikų. Jauniausiai šių metų bėgikei – treji. Visi vaikai startavę su šūkiu „Už laisvą Lietuvą!” entuziastingai įveikė 1,5 kilometro trasą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Tai, kad Lietuva jau 15 metų yra Europos Sąjungos narė, tai, kad bėgimas vyksta Briuselyje – Europos reikalų sostinėje ir jame bėga ne tik lietuviai, bet ir didžiulis būrys Lietuvos draugų iš ES yra pats geriausias paminklas visiems Sausio 13-ąją žuvusiems ir sužeistiems Lietuvos laisvės gynėjams“, – sakė Jovita Neliupšienė, Lietuvos ambasadorė ES.

Bėgimas Briuselyje simboliškai prasidėjo tą pačią akimirką, kai tūkstančiai bėgikų Vilniuje pajudėjo nuo Antakalnio kapinių Televizijos bokšto link. Briuselyje 5 ir 9 kilometrų trasos driekėsi nuo centrinio Briuselio Cinquantenaire parko iki Lietuvos nuolatinės atstovybės ES. Starto vieta neatsitiktinė – Cinquantenaire parke stūksantys pagrindiniai pastatai buvo suprojektuoti Belgijos nepriklausomybės penkiasdešimtmečiui paminėti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Bėgimo dalyviai buvo apdovanoti tokiais pat atminimo medaliais kaip ir bėgikai Vilniuje. Taip Belgijos lietuviai ir jų draugai simboliškai tapo 28-ąjį kartą Vilniuje vykusio bėgimo dalimi.