Lietuvoje

2020.01.10 14:57

Prezidentas įteikė Sausio 13-osios medalius lietuviams ir ukrainiečiams

Saulius Jakučionis, BNS2020.01.10 14:57

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį daugiau nei dviem dešimtims Lietuvos ir Ukrainos piliečių įteikė Sausio 13-osios medalius.

Per ceremoniją jis pareiškė, kad piliečiai yra pati didžiausia valstybės atrama.

„Tomis grėsmingomis 1991 metų dienomis mes taip pat įsitikinome, kad mirtino pavojaus akivaizdoje valstybės piliečiai yra tvirčiausia jos atrama. Ne barikados, ne pastatų sienos ar televizijos siųstuvai, net ne ginklai, o savo Tėvynės verti sūnūs ir dukterys sudarė tą paskutinį ir svarbiausią barjerą, kurio neįveikė brutali karinė jėga“, – sakė prezidentas.

„Net ir juodžiausioje tamsoje mūsų laisvės gynėjai išsaugojo viltį, suvaldė baimę ir pasipriešino. Savanoriškai stoję ginti svarbiausių jaunos valstybės institucijų, jie užtikrino nepriklausomos Lietuvos išlikimą. Savo pavyzdžiu jie parodė pasauliui, kad mes išties nusipelnome būti laisvi“, – pridūrė šalies vadovas.

Tarp 24-ių apdovanotųjų medaliais vienuolika yra Ukrainos piliečiai.

Pasak G. Nausėdos, net ir didžiausio pavojaus akivaizdoje Lietuva neliko vieniša.

„Dėkojame tiems, kurie su mūsų laisvės gynėjais dalinosi pavojais, už Lietuvos ribų rinko ir gabeno paramą, o kai kurie, kaip mūsų draugai ukrainiečiai – net prisiekė Lietuvos Respublikai“, – kalbėjo prezidentas.

Dalis apdovanotų ukrainiečių buvo Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo gynėjai.

Tarp apdovanotųjų yra Ukrainos savanorių bataliono „Aidar” būrio vadas, biologijos mokslų daktaras Jevgenijus Dykyjus. Jis 1991 metais per Sausio įvykius buvo Vilniuje.

Pagal įstatymą, Sausio 13-osios atminimo medalis skiriamas pagerbti Lietuvos bei užsienio valstybių piliečius, kurie pasižymėjo ginant Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę 1991 metų sausio – rugsėjo mėnesiais.

1991 metų sausį sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo SSRS. Per Sausio įvykius žuvo 14 žmonių, šimtai buvo sužeisti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.