Lietuvoje

2020.01.10 11:19

Teisėjų taryba prezidentui patarė atleisti išgėrusią vairavusią Alytaus teisėją

atnaujinta 12.25

Teisėjų taryba prezidentui patarė atleisti išgėrusią vairavusią Alytaus teisėją Vaidutę Stangvilienę, pažeminus teisėjo vardą.

Toks sprendimas vienbalsiai priimtas penktadienį, per neeilinį Teisėjų tarybos posėdį, jame dalyvavo iš viso 18 narių.

„Labai skaudu mūsų sistemai, kad taip atsitinka, ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkė atkreipė dėmesį į tai, kad, matyt, reikėtų mums galbūt labiau dirbti, kad tokių dalykų neatsitiktų, nes teisėjo darbas labai įtemptas, labai varginantis, labai atsakingas“, – po posėdžio žurnalistams sakė tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas.

„Bet be jokios abejonės, Teisėjų taryba netoleruoja tokių dalykų, bet tai yra labai skaudi žinia teismų sistemai“, – pridūrė jis.

Pati teisėja posėdyje nedalyvavo ir prašė sprendimą priimti be jos.

Pasak A. Valantino, atleidžiama Alytaus apylinkės teismo teisėja neteks galimybės pretenduoti į teisėjo pensiją.

„Žmogus sąžiningai ir nuoširdžiai dirbęs, kaip ir šiuo atveju – 26 metus, vienu tokiu poelgiu nubraukia praktiškai savo tolesnę ateitį. Aš manau, kad tai nėra gerai, bet šiuo atveju, deja, bet bus taip“, – teigė Teisėjų tarybos pirmininkas.

Jis taip pat teigė nesantis šalininkas dabar galiojančios tvarkos, kai dėl tokių atvejų atleisti teisėjai netenka galimybės į pensiją.

„Nesu šalininkas dabartinio reguliavimo, manau, kad taip neturėtų būti (...) Vienas toks įvykis, taip, jis yra žeminantis, skaudus, bet jis neturėtų nubraukti tų 26 metų“, – sakė A. Valantinas.

„Matyt, reikėtų keisti reguliavimą ir mūsų Teismų įstatyme, ir reguliavimą, kuris reguliuoja teisėjo pensijos skyrimą“, – tvirtino jis.

Lietuvos Aukščiausiajam Teismui laikinai vadovaujanti Sigita Rudėnaitė teigė, kad teisėjų bendruomenė turėtų imtis veiksmų, kad tokie atvejai nepasikartotų.

„Man neatrodo, kad normalu, jog žmogus, toks kaip mūsų kolegė, dabar jau buvusi, dirbusi tiek metų, sulaukusi tokio amžiaus ir padaro tokį poelgį, kuris nesuvokiamas (...) Ji pati supranta, kad to pateisinti negalima“, – žurnalistams teigė S. Rudėnaitė.

„Reikėtų pabandyti suprasti, kodėl tai atsitiko – kad gerai ir daug dirbęs žmogus, su gera reputacija, tiesiog susidegino (...) Matyt, reikėtų visiems kolegoms atvirai kalbėti ir ieškoti tų priežasčių. Laikas pradėti kalbėti ir apie tai, kad būtų galima padėti teisėjui“, – tvirtino teisėja.

Prezidentas Gitanas Nausėda anksčiau yra sustabdęs teisėjos V. Stangvilienės įgaliojimus, kol bus priimtas sprendimas dėl jos atleidimo iš pareigų.

Sprendimas kreiptis į Teisėjų tarybą dėl patarimo atleisti teisėją priimtas generaliniam prokurorui pateikus duomenų, kad V. Stangvilienės atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vairavimo apsvaigus alkoholiu.

G. Nausėdos teigimu, teisėjams yra keliami ne tik ypač aukšti profesionalumo, bet ir elgesio, moralės reikalavimai. Teisėjų reputacija privalo būti nepriekaištinga, o elgesys, susijęs ne tik su tiesioginiu pareigų atlikimu, bet ir su darbu nesusijusioje aplinkoje, neturi kelti jokių abejonių.

Policijos departamento duomenimis, gruodžio 24 dieną V. Stangvilienės vairuojamas „Nissan Primera“ Alytuje, Ligoninės gatvėje, kliudė stovintį „VW Golf“.

59-erių teisėjai nustatytas 2,44 promilės girtumas. Per eismo įvykį žmonės nenukentėjo.

V. Stangvilienė teisėja Alytuje dirba nuo 1994-ųjų.

V. Stangvilienė portalui alytausnaujienos.lt yra sakiusi, jog pati nemato savęs toliau dirbančios teisėjos darbą: „Kaip aš galiu ja būti, jei pati tokias bylas nagrinėju. Man tikrai gėda ir prieš kolektyvą, ir prieš pažįstamus.“

„Buvo sunkus laikotarpis darbe, šiais metais dirbau ikiteisminių tyrimų teisėja. Tokių tyrimų šįmet labai padaugėjo. Dar prisidėjo asmeninės problemos, tiesiog palūžau. Parkuodama savo automobilį užkliudžiau kitą, to net nepajutau, per sprindį nubraukiau jo priekinę detalę. Iš namo išėję du vyrai pradėjo ant manęs šaukti, aš tiesiog pasimečiau. Tikriausiai jie iškvietė ir policiją“, – kalbėjo teisėja.

Apylinkės teisėją skiria ir atleidžia prezidentas prieš tai gavęs Teisėjų tarybos pritarimą.