Lietuvoje

2020.01.10 10:52

Seimo teisininkai sukritikavo Nausėdos Žvalgybos įstatymo projektą

Vaidotas Beniušis, BNS2020.01.10 10:52

Seimo teisininkai sako, kad prezidento Gitano Nausėdos pasiūlymuose įteisinti žvalgybų tarnybų prevencinį pokalbį trūksta informacijos apie jų vedimo tvarką ir teisinę atsakomybę.

Seimo Teisės departamento išvadoje rašoma, kad Žvalgybos įstatymo pataisose galėtų būti numatyta, „ar pokalbis yra įrašomas, ar asmuo yra pasirašytinai supažindinamas su pokalbio turiniu, galimomis jo veiksmų teisinėmis pasekmėmis“.

G. Nausėda praeitą mėnesį pasiūlė įstatyme įtvirtinti žvalgybos pareigūnų teisę iškviesti žmones į prevencinį pokalbį, „turint duomenų, kad asmuo gali būti susijęs arba gali būti siejamas su veikla, galinčia didinti riziką ar kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ar valstybės interesams“.

Už neatvykimą būtų taikoma administracinė atsakomybė – piniginė bauda.

G. Nausėda sako, kad prevenciniai pokalbiai būtų vykdomi tik su tais žmonėmis, kurie atsidurs priešiškų žvalgų taikinyje.

Kritikai teigia, kad projekte siūlomos nuostatos dėl rizikos valstybės interesams yra pernelyg abstrakčios, gali būti plačiai interpretuojamos, todėl sukuria prielaidas piktnaudžiavimui.

Pataisos taip pat suteiktų teises žvalgybos pareigūnams patikrinti asmens dokumentus ir atlikti administracinį sulaikymą, be teismo sankcijos gauti informaciją iš bankų apie finansines operacijas.

Pataisas inicijavusių žvalgybos tarnybų teigimu, tokios priemonės būtinos efektyviai kontržvalgybai.

Dalis politikų sako, kad plečiant žvalgybos galias reikia stiprinti ir jų priežiūrą. Opoziciniai konservatoriai siūlo steigti žvalgybos kontrolieriaus instituciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt