Lietuvoje

2020.01.10 08:15

Linkevičius išvyko į Briuselį aptarti Irano krizės: turiu poziciją, ją tikrai išsakysiu

Europos Sąjungos užsienio ministrai Briuselyje žada aptarti Irano krizę. Neeiliniame susirinkime norima kalbėti apie Bendrijos įtaką regione ne tik deeskaluojant įtampą, tačiau ir ilgalaikėje perspektyvoje. 

Krizė kilo, kai praėjusią savaitę Jungtinės Valstijos nukovė Irano generolą. Atsakydamas Teheranas šią savaitę atakavo dvi bazes Irake. Pasak užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, Europos Sąjunga turėtų būti aktyvesnė sprendžiant tokias krizes.

„Taip jau atsitiko, kad jis daromas po to, kai jau jaučiame tam tikrą deeskalaciją. Per anksti daryti išvadas, bet tam tikrų požymių jau yra. Kaip ten bebūtų, ilgalaikėje perspektyvoje reikia pastangų ne tik deeskalacijai, bet ir stabilumo projektavimui. Europos Sąjunga iš tikrųjų neišnaudoja savo potencialo. Aš tikiuosi, kad mes apie tai ir kalbėsime, ką mes, kaip Europos Sąjunga, galime padaryti, kad padarytume įtaką regione. Čia kalba ne tik apie Iraną arba Iraką, bet bus kalbama ir kitais klausimais, pavyzdžiui, apie situaciją Libijoje“, – sako užsienio reikalų ministras L. Linkevičius.

Pasak L. Linkevičiaus, nėra tikslo priimti dokumentų arba sprendimų, daugiausia tarp šalių bus pasikeista nuomonėmis, vertinimais ir sprendimais. Tikimasi ir vieningos pozicijos.

„Bent jau aš tikrai turiu tokią poziciją, kurią, manau, tikrai išsakysiu diskutuojant. Norint aktyviai dalyvauti reikia tiesiogiai dalyvauti, kurti dialogą. Reikia tiesiogiai kalbėti su valstybėmis – Iranu, Iraku, tai savaime suprantama. Ir iš pirmų lūpų išgirsti jų lūkesčius, nerimą, galbūt kažkokius prieštaravimus. Ne mažiau svarbu kalbėtis ir su savo sąjungininkais. Turiu omeny ne tik Europos Sąjungos nares, bet ir Jungtines Valstijas“, – tikina ministras.

LRT.lt primena, kad ketvirtadienį JAV žiniasklaida paskelbė, kad JAV valstybės pareigūnai kalba apie numanomą Ukrainos avialinijų lėktuvo katastrofos Irane priežastį. Anot jų, lėktuvas buvo numuštas per klaidą, kai Iranas paleido dvi raketas į JAV karines bazes Irake, skelbia CBS News. Kanados premjeras Justinas Trudeau patvirtino, kad Kanados žvalgyba taip pat turi tokius duomenis.

Iranas po pasirodžiusios informacijos apie lėktuvo numušimą išplatino pranešimą, kad pakvietė JAV dalyvauti Ukrainos lėktuvo avarijos tyrime.

LRT.lt taip pat primena, kad Iranas trečiadienį paleido raketas į dvi JAV karines bazes, kuriose tarnavo ir šeši Lietuvos kariai. Nukentėjusiųjų nėra, nes kariai spėjo pasislėpti.

Iranas patvirtino paleidęs raketas ir sakė, kad tai yra kerštas už generolo Qasemo Soleimani žūtį.