Lietuvoje

2020.01.09 14:41

Laisvės partija nepasirašys susitarimo dėl švietimo

LRT.lt2020.01.09 14:41

Laisvės partija ketvirtadienį pranešė, kad nepasirašys Vyriausybės inicijuojamo politinių partijų susitarimo dėl švietimo, rašoma pranešime.

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė teigė, jog Vyriausybės inicijuotas partijų susitarimas neatrodo, kaip sąžininga politinės valios išraiška.

„Šis susitarimas, deja, neatrodo, kaip sąžininga politinės valios išraiška. Tai yra prisidirbusių politikų startas 2020-ųjų Seimo rinkimų kampanijoje. Tiesiog skandalinga, kad dabartinis švietimo ministras tik užima politinį postą nevykdydamas jokios realios ir būtinos veiklos.

Atkreipiame dėmesį, kad 2020-ųjų Lietuvoje kai kuriose mokyklose vaikai mokosi taip, kaip prieš 150 metų nelegaliose ir entuziastų palaikomose lietuvių mokyklose carinėje Rusijoje – vienoje klasėje mokosi penktokai, šeštokai ir aštuntokai. Tai tik iliustruoja nenuoširdžius šio susitarimo atsiradimo motyvus.“ – teigė Laisvės partijos pirmininkė A. Armonaitė.

Pateikiami Laisvės partijos Valdybos sprendimo motyvai:

1. Dokumento pasirašymas būtų ne žingsnis į priekį, o valdančiųjų, pirmiausiai – premjero, Seimo ir Vyriausybės neveiklumo ir ydingų sprendimų dangstymas.

2. Dalis siūlymų, pavyzdžiui, dėl jungtinių klasių, nėra strateginiai žingsniai, dėl kurių reikėtų dirbti projekte nurodytą dešimtmetį iki 2030-ųjų. Jų įgyvendinimui pakanka pakeisti Vyriausybės nutarimą dėl minimalaus klasių dydžio, o mokyklų tinklą pertvarkyti padėtų kitas nutarimas – dėl tinklo taisyklių. Tą reikėjo padaryti vakar, būtina padaryti šiandien ar rytoj, o ne atidėti dešimtmečiui.

3. Susitarimo projekte nesiūloma keisti šios koalicijos išrasto nelogiško finansavimo modelio – klasės krepšelio – kuris neproporcingai paskirsto lėšas mokykloms ir švaisto švietimui skirtus mokesčių mokėtojų pinigus. Mokyklas turime finansuoti atsižvelgiant į mokinių pasirinkimą: ten, kur keliauja moksleivis, turi atkeliauti ir valstybės finansavimas, ne atvirkščiai – ten kur nėra moksleivių, keliauja valstybės finansai.

4. Susitarimo projekte nėra nieko apie universitetų tinklo pertvarką ir jungimą, kuris leistų sutaupyti išlaidas, taškomas administraciniams poreikiams. Jas būtų galima ir yra būtina nukreipti į švietimo kokybės gerinimą.

5. Susitarimo projekta įvardijami prioritetai yra priešingi paskutinius kelerius metus vykdytiems Vyriausybės veiksmams. Pavyzdžiui, šių metų biudžete buvo panaikintas finansavimas vaikų būreliams, kurį „susitarime“ jau siūloma įtvirtinti tarp prioritetų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.