Lietuvoje

2020.01.09 08:26

Nausėda: Narkevičius susisiekimo sektoriuje įdarbino 20 su savo partija susijusių žmonių

interviu vaizdo įrašas
Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.01.09 08:26

Prezidentas Gitanas Nausėda, išreiškęs nepasitikėjimą susisiekimo ministru, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovu Jaroslavu Narkevičiumi, sako, kad jam reikėtų susilaikyti nuo vizitų ne tik Abu Dabyje, bet ir kitose užsienio valstybėse. „Kokių dar reikia įrodymų siekiant pasakyti, kad šis ministras netinka pareigoms ir turėtų trauktis?“ – klausia šalies vadovas.

Pusmetį prezidentu dirbantis Gitanas Nausėda politologų vertinamas už plačiau atvertas prezidentūros duris, naujų vėjų užsienio politikoje paieškas, tačiau kritikuojamas, kad kai kuriais atvejais trūksta tvirtesnės šalies vadovo pozicijos vidaus politikoje.

Nausėda dėl Narkevičiaus atsistatydinimo nenusileidžia: ministras susisiekimo sektoriuje įdarbino 20 su savo partija susijusių žmonių

Svarbus aspektas 2020-aisiais – G. Nausėdos bendradarbiavimas ir bendros kalbos radimas su Vyriausybe ir Seimu, likus kiek daugiau nei pusmečiui iki naujų parlamento rinkimų.

Kokius iššūkius ir pagrindinius darbus 2020-aisiais užsibrėžęs įveikti šalies vadovas – išskirtiniame LRT interviu su prezidentu.

– Susisiekimo ministro klausimas neišvengiamai vėl grįš į politinę darbotvarkę. Jūs ne kartą sakėte, kad ministras negali eiti savo pareigų. Valdemaras Tomaševskis sako nematantis argumentų, kodėl Jaroslavas Narkevičius negalėtų eiti pareigų. Jis sakė, kad, Jums pateikus naujų argumentų, šis klausimas būtų vėl svarstomas. Ar Jūs planuojate pateikti daugiau argumentų?

– Niekas čia nelaiko jokio egzamino ir neprivalo atsiskaityti. Visuomenė puikiai mato pono Narkevičiaus veiklą. Jo moralės aspektai šiuo metu svarstomi Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos. Yra daug pavyzdžių, kai ministras pasirodo kaip nekompetentingas. Žmogus, kuriam reikia nevažiuoti ne tik į Abu Dabį, kaip sakė jo partijos vadovas, bet apskritai susilaikyti nuo užsienio vizitų, nes reikia didžiulės infrastruktūros, kad žmogui padėtų suprasti, kas ten vyksta, nes žmogus negali kalbėti tų šalių kalbomis, kuriose lankosi. Žmogus įdarbino mažiausiai 20 savo partijos bičiulių, susijusių su partijos nariais, ministerijos dispozicijose esančiose įmonėse. Kokių dar reikia įrodymų siekiant pasakyti, kad šis ministras netinka šioms pareigoms ir turėtų trauktis? Man atrodo, kad baikime šias diskusijas. Jei viena ar kita partija nepasirengusi priimti sprendimų moraliniu ar politiniu požiūriu, tegul taip ir pasako.

– Jei susisiekimo ministras lieka poste, ar Jūs dėsite tašką? Kiek tai gali būti premjero Sauliaus Skvernelio klausimas?

– Be jokios abejonės, klausimai turėtų būti teikiami S. Skverneliui, nes mes kalbame apie žmogų, kuris yra tiesioginis ministro vadovas. Jis turi priimti atsistatydinimo pareiškimą ir pateikti prezidentui. Galima prisidengti valdančiąja koalicija, bet turbūt niekas nenušalina premjero nuo būtinybės priimti vienokį ar kitokį sprendimą ir tą padaryti kaip įmanoma greičiau. Galbūt iš šono norima sudaryti įspūdį, kad prezidentas kovoja su valdančiąja koalicija. Ponai, apsirinkate, nes jūs kovojate su rinkėjais. Manau, kad šios kovos rezultatas bus labai aiškus po devynių mėnesių. Aš elgiuosi griežtai pagal Konstituciją ir tai ketinu daryti ateityje.

– Premjeras sakė, kad Lietuva nėra prezidentinė respublika. Kaip Jūs vertinate tokį pasisakymą?

– Lietuva yra parlamentinė respublika, bet nepainiokime to su konkrečiais Narkevičiaus atvejais, nes tai pateikiama tokiame kontekste. Narkevičiaus atvejis yra moralinės ir politinės atsakomybės klausimas. Jei jis nebus sprendžiamas, reiškia, reikės kelti naujus klausimus. Visuomenei kils klausimų, kodėl jis taip ginamas. Gal jis galės daugiau pasakyti būdamas atleistas. Šis nacionalinis kelių asfaltavimo burbulas gali pūstis ir vis tiek sprogs, aptaškydamas visus.

Parengė Gabrielė Sagaitytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11