Lietuvoje

2020.01.08 14:00

Prokurorai papasakojo, kokių prašymų sulaukė iš Venckienės: lankytis šalia pasienio esančiose kapinėse neleista

pradėtas ikiteisminis tyrimas prieš dar vieną asmenį
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2020.01.08 14:00

Kauno apygardos prokuratūra trečiadienį pranešė baigusi ikiteisminį tyrimą dėl buvusios Seimo narės ir teisėjos Neringos Venckienės.

Byla artimiausiu metu bus perduota Kauno apygardos teismui, BNS patvirtino prokuratūros atstovė Izabelė Bočkienė.

Platesnę informaciją apie baigtą bylą prokuratūra pateikė trečiadienio popietę vykusioje spaudos konferencijoje.

Prokuroras apie Venckienės bylą: Garliavos istorija yra testas tiek teisėsaugai, tiek visuomenei

„Prokuratūra užverčia dar vieną bylą, kur N. Venckienė iš įtariamosios tapo kaltinamąja. Garliavos istorija yra tam tikras testas tiek teisėsaugai, tiek visuomenei. Galiu pastebėti, kad ši byla nekelia tam tikro džiugesio, nes šios istorijos galima buvo išvengti, jei nebūtų tiek eskalacijos apie eilinę situaciją, tiesiog šeimos dramą“, – sakė Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius.

Prokuroro teigimu, tyrėjai turi įsiteisėjusio teismo sprendimo 2019 metų birželio 6 dienos nutartį, asmenį pripažino kaltu tvirkinus mažametę.

„2018 metų spalio mėnesį Aukščiausiasis Teismas padarė išvadą, kad mažametei Klonio gatvėje buvo daromas poveikis, taip pat 2019 metų gegužės 30 dieną Šiaulių apygardos teismas pripažino 7 asmenis kaltais neteisėtu būdu rinkus informaciją apie asmens privatų gyvenimą. Artimiausiu metu ši byla bus perduota teismui, o kaltinamoji argumentus jau galės pateikti ne tik viešojoje erdvėje, bet ir teismo salėje“, – sakė D. Valkavičius.

Ikiteisminį tyrimą vykdęs prokuroras Darius Jakutis spaudos konferencijoje teigė, kad tyrimas buvo baigtas praėjus vos 2 dienoms praėjus po N. Venckienės perdavimo, tada buvo pranešta, kad byla oficialiai baigta, o toliau ji keliaus į teismą.

„Laikotarpis išsitempė ne dėl prokuratūros veiksmų ar veiklos, bet dėl to, kad buvo realizuojamos asmenų teisės baudžiamajame procese. Buvo gautas prašymas dėl keleto aplinkybių, jis buvo netenkintas“, – pasakojo bylos prokuroras D. Jakutis.

Tiesa, prokuroras teigė, kad prie bylos buvo pridėta tam tikra medžiaga, kurią pateikė N. Venckienė, manydama, kad ta medžiagai yra reikšminga jos gynybai.

Kaltinamasis aktas surašytas ir įteiktas N. Venckienei trečiadienį.

Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras spaudos konferencijoje sakė, kad yra pradėtas dar vienas ikiteisminis tyrimas, tiesa, ne prieš N. Venckienę, dėl trukdymo antstolės darbui.

„Yra dar vienas vykdomas ikiteisminis tyrimas. Yra konkretus asmuo, dėl kurio bus vykdomas baudžiamasis persekiojimas, nes yra duomenų, kad asmuo trukdė vykdyti antstolės veiksmams, grąžinant vaiką biologinei mamai“, – sakė D. Valkavičius ir pridūrė, jog nėra duomenų, kad asmuo yra susijęs su N. Venckiene giminystės ryšiais.

Ikiteisminį tyrimą organizavęs ir jam vadovavęs prokuroras D. Jakutis atskleidė daugiau detalių apie N. Venckienės prašymus dėl kardomosios priemonės sušvelninimo. Anot prokuroro, didžioji dauguma jų buvo patenkinti, tiesa, vienas prašymas, kuris sukėlė įtarimų pareigūnams, – atmestas.

„Buvo gautas prašymas padidinti atstumą, kurį ji gali nutolti nuo gyvenamosios vietos. Dėl to kilo šiokių tokių spekuliacijų, kaip tie atstumai matuojami. Prokuratūros pozicija buvo tokia. N. Venckienė nurodė vietas, kur, jos nuomone, jai reikalinga nuvykti, kaip gydymo įstaigos, prekybos centrai ir panašiai. Atmesta tik viena vieta (...), tai vieta netoli valstybės sienos. Visos kitos vietos pagrįstos, ten N. Venckienei leista lankytis“, – pasakojo prokuroras.

Konkrečiau prokuroras atskleidė, kad N. Venckienė norėjo vykti į Marijampolės rajone esančias kapines lankyti tolimų giminaičių kapų, tačiau šis prašymas nebuvo patenkintas.

„Teikdama informaciją N. Venckienė įvardijo asmenį ir mes priėmėme sprendimą pradėti vertinti papildomus duomenis tam, kad galėtume priimti gerą proceso sprendimą, todėl reikia įvertinti visas aplinkybes“, – teigė prokuroras.

Pasak jo, teismo posėdžiai greičiausiai galėtų būti neuždari.

Iš JAV pernai pargabenta N. Venckienė Lietuvoje iš pradžių buvo suimta, tačiau Vilniaus apygardos teismas lapkričio 19 dieną patenkino prašymą paleisti ją už 10 tūkst. eurų užstatą ir panaikino anksčiau skirtą dviejų mėnesių suėmimą.

N. Venckienei uždėta apykojė, paimti dokumentai.

N. Venckienė į Lietuvą iš JAV pargabenta lapkričio 6 dieną. Jai pateikti įtarimai dėl teismo sprendimo nevykdymo, pasipriešinimo policijos pareigūnui, trukdymo antstoliui ir sudavimo į veidą Laimutei Stankūnaitei.

N. Venckienė įtarimus neigia ir vadina juos politiškai motyvuotais.

Ji iš Lietuvos į JAV išvyko 2013 metais. Tais metais Seimas panaikino jos teisinę neliečiamybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.