Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.08 21:17

Moksliškai įrodyta, kad moterys gripu serga sunkiau nei vyrai

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.01.08 21:17

Pirmoji mirtis nuo gripo komplikacijų priminė, kad būtent sausis ir vasaris Lietuvoje yra tie mėnesiai, kai šis virusas kelia didžiausią grėsmę. Užkrečiamų ligų ir AIDS centras (ULAC) primena, kad aplink cirkuliuoja daugiau nei 100 gripo atmainų, o nuo šios užkrečiamos ligos vienintelė efektyvi priemonė – skiepai. 

Gripas yra viena aktualiausių temų šaltuoju metų laikotarpiu. ULAC duomenimis, gripas pagal socialinę svarbą, žalą gyventojų sveikatai ir ekonominius nuostolius pirmauja tarp visų užkrečiamųjų ligų. Sunkios gripo komplikacijos lemia labai didelį hospitalizacių ir mirštamumo skaičių. Net 80 proc. visų mirusiųjų nuo gripo komplikacijų sudaro pagyvenę, 65 metų ir vyresni asmenys, labai maži vaikai bei lėtinėmis ligomis sergantys asmenys.

„Viena iš visuomenės sveikatos priežiūros sričių yra gripo epidemiologinė priežiūra, ji svarbi siekiant įvertinti sergamumą gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Dažnai sulaukiame klausimų, koks gi šis gripas, koks cirkuliuos gripo virusas. Kol kas prognozuoti yra sunku. EPLKC duomenimis Europos regione cirkuliuoja tiek A, tiek B tipų gripo virusai“, – sakė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) gripo ir kvėpavimo takų ligų stebėsenos nacionalinė atstovė Asta Skricikienė.

Anot specialistės, A tipo gripo virusai cirkuliuoja Skandinavijos šalyse: Švedijoje, Suomijoje, Norvegijoje, taip pat Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Kroatijoje, Slovakijoje. B tipo gripo viruso pasiskirstymas yra pietinėse Europos šalyse: Ispanijoje, Portugalijoje, taip pat Rusijos dalyje.

„Reikėtų nuraminti, kad šiam sezonui sukurta sezoninė gripo vakcina saugo tiek nuo A, tiek nuo B tipo virusų. Tiems, kas pasiskiepijo, ko gero, nereikėtų pergyventi, nes apsaugą jau bet kuriuo atveju turi“, – tikino A. Skricikienė.

Rizikos grupės nuo gripo pradėtos skiepyti prieš dešimtmetį

ULAC primena, kad pasaulyje efektyviausia profilaktikos nuo gripo priemone pripažįstami skiepai. ULAC duomenimis, vakcinacija nuo gripo gali ne tik apsaugoti nuo šių užkrečiamųjų ligų, bet ir pastebimai sumažinti mirtingumą nuo tokių ligų, kaip širdies kraujagyslių ligos, insultas, inkstų ligos, diabetas, pneumonija.

Kiekvienais metais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbia rizikos grupių sąrašą, kuriems gripas yra pavojingiausias dėl sukeliamų komplikacijų ir mirčių. Išskiriamos 5 rizikos grupės: 65 metų ir vyresni asmenys, besilaukiančios moterys, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis ir sveikatos priežiūros darbuotojai.

Visgi A. Skricikienė atkreipia dėmesį, kad pagal 65 metų ir vyresnių asmenų skiepijimo apimtis Europos Sąjungoje (ES) Lietuva yra prie paskutiniųjų šalių, kaip ir kaimyninės šalys Estija bei Latvija ir Lenkija.

„Europos Komisija yra nustačiusi tikslą – 75 proc. šios grupės asmenų paskiepyti vakcina nuo gripo. Lietuvoje šios rizikos grupės asmenų paskiepyta vos 20 proc. Tačiau būtent 65 metų ir vyresnius gyventojus skiepyti nuo gripo reikia kaip prioritetinę, nes Europa sensta, šios grupės asmenų skaičius didėja“, – sakė ECDC atstovė.

Nuo 2007 m. Lietuvoje pradėti skiepyti rizikos grupėms priskiriami asmenys nuo gripo. Daugiausia paskiepijama 65 metų ir vyresnių asmenų rizikos grupė. Mažiausiai paskiepijama sveikatos priežiūros darbuotojų. Nuo 2010 metų Lietuvoje pradėtos skiepyti nėščiosios kompensuojama vakcina.

Aplink siaučia virš 100 gripo atmainų

ULAC direktorius prof. Saulius Čaplinskas sako, kad pasaulinė gripo pandemija yra viena pasaulinių grėsmių. Gripas, skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, sukelia ūminę ligą ir yra ypač pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų.

„Deja, gripas pasireiškia pandemijomis ir kasmet apie 10 proc. gyventojų, o vaikų net iki 30 proc., suserga gripu. Nekyla abejonių, kad pasaulis vėl susidurs su kažkokia gripo pandemija, tik klausimas, kada, kokios atmainos virusas bus, o cirkuliuoja per 100 įvairių gripo atmainų. Peršalimo ligas sukelia dar kokie 200 įvairių virusų.

PSO nuolat stebi, kokie gali susidaryti gripo štamai ir siūlo atitinkamą vakcinaciją. Skiepijimų apimtys pas mus kol kas yra nepakankamos. Viena iš priežasčių – pačių medikų požiūris. Pačių medikų skiepijimosi apimtys yra mažos. Turime aiškų augimą besiskiepijančių 65 m. ir vyresnio amžiaus žmonių, bet, deja, jis labai atsilieka nuo tokių šalių, į kurias mes norėtume lygiuotis ir kur sveiko gyvenimo metai ir apskritai gyvenimo metai yra ilgesni nei pas mus Lietuvoje“, – apgailestavo ULAC direktorius.

Taip pat jis atkreipia dėmesį, kad moterys prieš gripo virusą atsilaiko rečiau nei vyrai. Moterų gripo eiga būna sunkesnė, jos dažniau guldomos į ligoninę, kamuojamos sunkesnių komplikacijų, kurios gali būti mirtinos.

„Nėštumas yra akivaizdus moterims būdingas rizikos veiksnys, susijęs su blogesnėmis sezoninio ir pandeminio gripo infekcijos pasekmėmis. Joms ypač svarbu pasiskiepyti. Lėtesnis moterų pasveikimas nuo gripo gali būti susijęs su didesniu plaučių uždegimo laipsniu gripo infekcijos metu. Remiantis nauju pelių ir žmogaus ląstelių tyrimu, padidėjęs plaučius gydančio baltymo, vadinamo amfiregulinu (AREG), kiekis gali būti priežastis, kodėl vyrai nuo gripo pasveiksta greičiau nei moterys”, – asmeninėje „Facebook“ paskyroje informacija dalijosi prof. S. Čaplinskas.

Lietuvoje dominuoja A tipo gripo virusas

ULAC primena, kad Lietuvoje įprastai gripo sezonas prasideda nuo 40 metų savaitės ir tęsiasi iki kitų metų 20 savaitės. Gripo sezono pikas paprastai pasiekiamas sausio mėnesio pradžioje. Sutapimas ar ne – tačiau šiemet pirmąją auką gripas pasiglemžė būtent sausio pradžioje. Trečiadienį ULAC pranešė, kad dėl gripo komplikacijų mirė 53 metų kupiškėnas. Tai yra pirmoji mirtis šį sezoną nuo gripo komplikacijų Lietuvoje.

Gripas beveik kiekvieną sezoną paženklina mirtimis. Jų nebuvo tik 2011-2012 m., 2013-2014 ir 2014-2015 m. gripo sezonų metu. Anot A. Skricikienės, Lietuvoje dominuoja pagrinde A tipo virusas, kuris mūsų populiacijai yra pavojingiausias. B tipo virusas jį buvo išstūmęs tik 2017-2018 m. sezonu, kai buvo užregistruota 14 mirties atvejų Lietuvoje nuo gripo.

Gripo epidemija skelbiama, kai sergamumo rodiklis yra didesnis nei 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų ir klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro 30 proc.

ULAC duomenimis, praėjusio (2018–2019 m.) gripo sezono metu registruoti 26 mirties atvejai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi