Lietuvoje

2013.02.04 07:20

Valstybė bejėgė prieš baudų milijonierius

Arūnas Dumalakas, „Lietuvos rytas“2013.02.04 07:20

Kontrabandinių cigarečių prekeiviai, Kelių eismo taisyklių pažeidėjai tyčiojasi iš valstybės kaupdami milijonines baudas. Juos tramdyti pasišovė Valstybinė mokesčių inspekcija, bet jau dabar aišku, kad vadinamasis e. baudos projektas stringa. 

Kontrabandinių cigarečių prekeiviai, Kelių eismo taisyklių pažeidėjai tyčiojasi iš valstybės kaupdami milijonines baudas. Juos tramdyti pasišovė Valstybinė mokesčių inspekcija, bet jau dabar aišku, kad vadinamasis e. baudos projektas stringa.

Rimas Rutkauskas, šią savaitę Marijampolės turgavietėje policijos pareigūnų sučiuptas už prekybą kontrabandinėmis cigaretėmis, gali nesukti sau galvos dėl baudų, kurių už nelegalią veiklą yra sukaupęs net 391 621 litą.

Tokie kaip R. Rutkauskas puikiai žino – jei neturi oficialių pajamų, nekilnojamojo turto, išieškoti bent vieną litą iš vadinamojo baudų milijonieriaus neįmanoma.

Valstybė buvo pasiryžusi bent sutvarkyti baudų administravimą, kad šį darbą atliktų ne 80, kaip yra dabar, o viena institucija – Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).

Bet baudų milijonieriai gali būti ramūs. Kada baudų išieškojimas bus efektyvesnis, niekas negali pasakyti, nes kol kas net nėra priimtos tai reglamentuojančių teisės aktų pataisos. Lietuva ir toliau kasmet praras dešimtis milijonų litų.

Antstolė tiktai piktinasi

Neįgaliam 58 metų R.Rutkauskui nusispjauti, kad jam skirtų baudų suma artėja prie 400 tūkst. litų. Marijampolietis gyvena nuomojamame būste, savo vardu neturi jokio turto. Nuo 2006-ųjų šis prekeivis įkliuvo 22 kartus.

Iš pradžių jam buvo skiriamos 20–500 litų administracinės baudos. Prieš porą metų teismas įžūlų kontrabandinių cigarečių prekeivį ėmė bausti 20–31 tūkst. litų baudomis.

Tačiau R. Rutkauskui tai nė motais. Kiekvieną mėnesį įkliūvantis prekeivis yra sakęs, kad pardavus vieną rūkalų pakelį jam lieka 50 centų. Per dieną jis esą uždirba apie 100 litų.

Kalbėdama apie tokius kaip R. Rutkauskas antstolė Svajonė Žukaitienė rėžė tiesiai šviesiai: „Jie – našta valstybei ir mokesčių mokėtojams. Juk iš mūsų pinigų jiems mokamos pensijos ir pašalpos. Yra galimybė baudą pakeisti viešaisiais darbais, tačiau neįgaliems asmenims jų skirti negalima.“

Karalienė neturi pastogės

Daugiausia baudų milijonierių yra tarp kontrabandinių cigarečių prekeivių.

Tiesa, R. Rutkauskui dar toli iki vilnietės 56 metų Vladislavos Polečenko, kuri pelnytai save gali tituluoti kontrabandos karaliene. Mat jos baudų suma už nelegalią veiklą – 1 mln. 367 tūkst. litų.

Per aštuonerius metus teismai daugiau nei šimtą kartų V. Polečenko baudė už šį nusižengimą.

O pastaraisiais metais moteriai teismai pradėjo skirti fantastinių dydžių baudas.

Štai pernai rugpjūtį Vilniaus miesto 3-iasis apylinkės teismas už 11 cigarečių pakelių „Minsk Capital“ ir 14 pakelių „Premjer“ V. Polečenko skyrė 35 tūkst. litų baudą. Beje, šių cigarečių rinkos vertė – tik 181 litas.

V. Polečenko ne kartą yra gavusi ir 50 tūkst., ir 40 tūkst., ir 30 tūkst. litų baudas. Bet kontrabandos karalienė jų nė nemano mokėti, nors pareigūnai prie sostinės Halės turgavietės rūkalais prekiaujančią moterį sučiumpa vis rečiau.

Vladze pravardžiuojama prekeivė tapo sukalbamesnė ir teismuose. Neseniai ji apstulbino teisėją pareiškusi, kad nusprendė atidirbti dalį jai skirtų baudų.

Tiesa, padirbėti viešuosius darbus pirmoji sugalvojo ne V. Polečenko. Pakeisti baudą į viešuosius darbus paprašė kantrybės netekusi antstolė. Patikrinusi duomenis ji aptiko tai, ką anksčiau buvo radę ir kiti skolų išieškotojai, – Vladzė neturi jokių piniginių lėšų, oficialiai nedirba ir nėra įregistravusi jokio nekilnojamojo turto.

Pati V. Polečenko pripažįsta ne visas baudas. Ji aiškina valstybei skolinga tik 440 tūkst. litų, kuriuos žada atiduoti dirbdama viešuosius darbus.

Vladzė gudri – iki pensijos jai liko mažiau nei penkeri metai. Kadaise ji dirbo rusų kalbos mokytoja, vaikų darželio auklėtoja ir kiemsarge.

Ilsisi ant areštinės gultų

Baudų milijonieriai vairuotojai – kaip ir kontrabandinių cigarečių prekeiviai. Jie nedirba, neturi jokio turto.

Įkliuvę po keliasdešimt kartų, kelių ereliai vėl sėda prie automobilio vairo net ir neturėdami tam teisės, tyčiodamiesi iš įstatymų ir policijos pareigūnų.

Vienas labiausiai pagarsėjusių yra vilnietis 32 metų Nikolajus Marcinkevičius. Jis jau 58 kartus baustas už tai, kad vairavo automobilį neturėdamas vairuotojo pažymėjimo.Kaip ir kiti pažeidėjai rekordininkai, jis baudų nemoka, vietoj jų kartkartėmis pasivolioja ant areštinės gulto.

Nors vilnietis oficialiai neturi jokio turto, pernai sulaikytas prie automobilio „Mazda MX 6“ vairo be vairuotojo pažymėjimo N. Marcinkevičius policininkams pasiūlė 60 litų kyšį.

58 kelių eismo pažeidimai atrodo įspūdingai, tačiau N. Marcinkevičių lenkia kitas vilnietis 28 metų Mindaugas Matukas. Jis už vairavimą be pažymėjimo baustas net 74 kartus.

M. Matukas nuo N. Marcinkevičiaus skiriasi tuo, kad vairuotojo pažymėjimą kadaise turėjo, bet jį prarado už piktybinius pažeidimus.

Pastarąjį kartą teisme svarstant M. Matuko pažeidimus, išrašas apie anksčiau piktybiškam pažeidėjui skirtas nuobaudas užėmė net 23 puslapius. Už bėgimą nuo policijos pareigūnų M. Matukas gavo 30 parų arešto.

Visi kratosi viešųjų darbų

„Jiems reikia, jie ir važiuoja. O baudų išieškojimo mechanizme yra akivaizdžių trūkumų“, – pripažino Vilniaus kelių policijos valdybos Administracinės veiklos skyriaus viršininkas Egidijus Tučis.

Kad išieškotų baudą, pareigūnai kreipiasi į antstolius. Netrukus iš jų atkeliauja išieškojimo negalimumo aktas. Tokie asmenys oficialiai neturi jokio turto. Arba jų išvis nepavyksta rasti.

Tada pareigūnams lieka dar viena išeitis – baudą pakeisti viešaisiais darbais. Bet dažniausiai ir to nepavyksta padaryti.

„Prieš skiriant viešuosius darbus žmones reikia išsikviesti ir įsitikinti, ar jie turi rankas, pirštus. Kitaip tariant, ar gali dirbti viešuosius darbus. Bet svarbiausia – nusižengę asmenys patys privalo sutikti dirbti. O jie visi kaip vienas pareiškia: „Ne!“ – kalbėjo E. Tučis.

Tada pareigūnai dar kartą kreipiasi į antstolius: gal per tą laiką atsirado pažeidėjo turto? Žinoma, paaiškėja, kad neprasigyveno nė vienas kelių erelis.

Beje, pati kelių policija neturi teisės baudos pakeisti administraciniu areštu. Tai gali tik teismas.

Lyderių sąraše – benamiai

Tarp akiplėšų vairuotojų, kuriems policininkai dešimtis kartų skiria baudas, daug narkomanų ir čigonų.

Miesto autobusais ir troleibusais įpratę nemokamai važinėtis ir baudų nemokėti nakvynės namų gyventojai. Milijonieriais juos vargiai pavadinsi, bet šimtatūkstantines baudas yra sukaupęs ne vienas. Vien Vilniuje šimtai keleivių važinėja be bilietų ne vienus metus.

Keleivius kontroliuojančios įmonės „Susisiekimo paslaugos“ darbuotojai yra sudarę užkietėjusių zuikių sąrašą.

Pirmoje jo vietoje yra benamis Edvardas, kurį kontrolieriai buvo sučiupę daugiau nei tris šimtus kartų. Edvardas iki šiol nėra sumokėjęs nė vienos baudos.

Edvardą, arba tiesiog Ediką, pažįsta visi nakvynės namai. Ne, keturiasdešimtmetis vyras nesipuikuoja rekordu, bet mėgsta pabrėžti, kad kaip važinėjo be bilieto, taip ir važinėsiąs.

Už šį nusižengimą skiriama 60–100 litų bauda. Tad Edikas surinkęs ne mažiau kaip 200 tūkst. litų baudų.

Antras kontrolierių sudarytame sąraše – Artūras, pagautas 242 kartus. Pirmąkart jis įkliuvo 2004-aisiais, tada pats atėjo susimokėti baudos ir nurodė gyvenąs sostinės Laisvės prospekte.

Po to Artūras septynerius metus nebuvo pakliuvęs į kontrolierių akiratį. Gali būti, kad jis sėdėjo už grotų. O nuo 2011-ųjų pasipylė pažeidimai.

Artūras jau nurodydavo gyvenąs nakvynės namuose.

Trečiąją vietą užima Saulius – 143 pažeidimai. Jis taip pat yra nakvynės namų gyventojas.

Toliau kontrolierių sudarytame zuikių dešimtuke – taip pat benamių pavardės. Tai Fiodoras, įkliuvęs 130 kartų, Pranciška – 122, Nadežda – 107, Kęstutis – 100, Rolandas – 88.

Ateina skųstis dėl pensijos

„Kartais keleiviai mums priekaištauja – negaudote smirdinčių benamių, baudžiate tik tvarkingus keleivius. Šis sąrašas – pavyzdys, kad anaiptol taip nėra“, – tvirtino „Susisiekimo paslaugų“ Kontrolės skyriaus vadovas Danius Rinkauskas.

Padedami antstolių Vilniaus kontrolieriai išieško 86 procentus baudų, kasmet – apie 2 mln. litų. Tačiau 14 procentų lieka „kabantys“. Tai nakvynės namų gyventojams skirtos baudos.

Anot D. Rinkausko, šie asmenys nesuvokia, ką daro. Neduokdie, jei jiems bus skirta neįgaliojo pašalpa. Atsirūgs baudos ir sulaukus pensijos.

Antstoliai, pastebėję, kad užkietėjęs zuikis gavo pajamų, iš karto iš jų išskaičiuos nemenką sumą už baudas.

„Ateina tokie pensininkai, verkia kruvinomis ašaromis, skundžiasi: „Maniau, kad gausiu didesnę pensiją, o, pasirodo, man ją visą likusį gyvenimą teks baudoms atiduoti“, – pasakojo kontrolierių vadovas.

Maždaug pusė – nesumokėta

Kiek baudų kasmet nesumoka pažeidėjai? Kol nėra sukurtos bendros informavimo apie asmeniui skirtas baudas sistemos, tol atsakymo į šį klausimą negausime.

Už pažeidimus baudžia ne tik policija, bet ir priešgaisrinės, aplinkos apsaugos pareigūnai, veterinarijos ir maisto saugos, net augalų apsaugos specialistai.

Iš viso pažeidėjams paskirtų baudų administruojančių institucijų Lietuvoje – daugiau kaip 80.

Pavyzdžiui, policija kiekvienais metais skiria apie 100 mln. litų baudų, kurių maždaug pusė nesumokama.

Tarkim, pernai iš 83 mln. litų paskirtų baudų sumokėta tik 44 mln. litų, 2011-aisiais – atitinkamai 89 ir 52 mln. litų, 2010-aisiais – 102 ir 47 mln. litų, 2009-aisiais – 97 ir 44 mln. litų.

Antstoliai vadovaujasi taisykle: „Geriau žvirblis saujoj nei jautis lankoj.“ Jie žino, kad kuo mažesnė skola, tuo lengviau ją išieškoti.

Todėl mieliau vaikosi vadinamuosius zuikius ir smulkius Kelių eismo taisyklių pažeidėjus.

Statistika liudija, kad iki 200 litų skolų pasiseka išieškoti 54 procentus. Nuo 200 iki 1 tūkst. litų skolų išieškoma 42 procentai, o dar didesnių skolų išieškojimo rezultatai gerokai kuklesni.

Projektas įstrigęs Seime

Ruošdama apynasrį piktybiniams pažeidėjams valdžia grūmojo: tokiems kaip jūs neišduosime licencijų, negrąžinsime mokesčių permokų! Tačiau R. Rutkauskui ar Vladzei tai tik kelia juoką.

Pagrūmojusi valdžia pati dabar turi pripažinti, kad prieš piktybiškai nemokančius baudų yra visiškai bejėgė.

Kad pažeidėjams būtų sunkiau išvengti atsakomybės, visi pažeidimai nuo liepos 1-osios turėjo atsidurti viename registre, o baudų surinkimas patikėtas VMI, įgyvendinančiai e. baudos projektą.

Planai buvo toli siekiantys – baudų registras turėjo būti integruotas į bendrą Europos Sąjungos sistemą, todėl išvengti atsakomybės būtų buvę sunkiau Lietuvoje prasižengusiems tautiečiams emigrantams bei užsieniečiams.

Tačiau nei registro, nei e. baudos projekto liepos 1-ąją nebus. Mat iki šiol nepriimtas naujas Administracinių teisės pažeidimų registro įstatymas, taip pat nepakeisti trys šiuo metu galiojantys įstatymai – Administracinių teisės pažeidimų kodeksas, Mokesčių administravimo įstatymas, Biudžeto sandaros įstatymas, taip pat informacinių sistemų steigimą reglamentuojantys kiti teisės aktai.

Galbūt išvardytų teisės aktų svarstymas bus įtrauktas į Seimo pavasario sesijos darbotvarkę. Tačiau jau dabar aišku, kad projekto įgyvendinimas beviltiškai vėluos.

Pažeidėjams e. baudos projektas bus net naudingas. Jei mokesčių inspektoriai bus nepajėgūs išieškoti baudą, jie tik tada į išieškojimo procesą įtrauks antstolius.

Finansinė našta asmenims, kurie laiku nesumokėjo baudos, sumažės, nes VMI vykdant išieškojimą iš skolininkų lėšų jiems nereikės padengti antstoliams mokamų didžiulių vykdymo išlaidų.

***

Papildomų sankcijų nenumato

Irina Gavrilova, VMI Nepriemokų administravimo departamento direktorė

„Vienas e. baudos projekto tikslų – skatinti savanorišką baudų mokėjimą gerinant ne ginčo tvarka paskirtų baudų administravimo procesą ir sudarant galimybes elektroniniu būdu informuoti asmenis apie paskirtas baudas bei užtikrinant priemones jas patogiai sumokėti, taip pat taikyti įprastas priverstinio išieškojimo priemones.

Jeigu paaiškės, kad išieškojimą pradėti netikslinga, kai asmuo neturi turto ir pajamų, informacija apie tai elektroniniu būdu bus perduota baudą skyrusiai institucijai, kad ji pakeistų kita nuobaudos rūšimi.

E. baudos projektas jokių papildomų sankcijų administracine bauda nubaustiems asmenims nenumato.“  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.