Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.08 11:05

Lietuvoje šį sezoną užfiksuota pirma mirtis nuo gripo

atnaujinta 12.58

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, nuo gripo Kupiškio rajone mirė vyras. Tai pirmasis mirties nuo gripo atveji šį gripo sezoną, sakoma pranešime žiniasklaidai.

Centro duomenimis, 53-ejų metų Kupiškio rajono gyventojas blogai pasijuto po švenčių, o į medikus kreipėsi sausio 2 dieną.

Kupiškio ligoninės direktoriaus pavaduotoja gydymui Roma Ramanauskienė sakė, kad pas juos į priėmimo skyrių gana sunkios būklės asmuo atvyko sausio 2 dieną.

„Jis atvyko pas mus ne dėl gripo. Atvyko į priėmimą sunkios būklės ir mes jį iškart guldėme į reanimaciją. Jam taikytas visas gydymas, kurio reikėjo, tyrimai atlikti. Mes labai greitai, per kelias valandas, jį išvežėme į Panevėžį, kadangi jis – ne mūsų lygio. Kvietėme reanimobilį ir iš reanimacijos buvo perkeltas į Panevėžio ligoninės reanimaciją“, – sakė R. Ramanauskienė.

Respublikinės Panevėžio ligoninės viešųjų ryšių specialistas Vytautas Riaubiškis patvirtino, kad iš Kupiškio vyras buvo pervežtas pas juos, tačiau iki kreipimosi į medikus pacientas apie savaitę savarankiškai gydėsi namie. Dėl sunkios būklės vyras iš Panevėžio buvo pervežtas į Vilniaus Santaros klinikas, kur nuo gripo sukeltų komplikacijų mirė. Ar pacientas buvo pasiskiepijęs vakcinomis nuo gripo bei pneumokokinės infekcijos – nei Kupiškio, nei Panevėžio ligoninių atstovai nežino.

ULAC direktorius prof. Saulius Čaplinskas pabrėžia, kad kupiškėnas nuo gripo mirė kilus komplikacijoms. Ar vyras buvo pasiskiepijęs nuo šios užkrečiamos ligos – ULAC kol kas duomenų neturi.

Jis pabrėžė, kad vyresnio amžiaus tėvai, maži vaikai iki 5 metų, besilaukiančios moterys, kurie iš tiesų rūpinasi savo sveikata, turėtų būti pasiskiepiję ne tik nuo gripo, bet ir nuo pneumokokinės infekcijos, kitaip dar vadinamos plaučių uždegimu. Vienos vakcinos nuo gripo, profesoriaus tikinimu, nebepakanka siekiant išvengti komplikacijų.

„Vis tik reikia pasirūpinti savo tėvelių, vaikų, nėščiųjų žmonų ir, aišku, savo sveikata, pasiskiepyti, nes gripo komplikacijos, o ypač plaučių uždegimas yra labai pavojingos, ypač sergantiems širdies kraujagyslių ligomis, tai gali iššaukti infarktą. Jei pažeista kvėpavimo takų gleivinė – atveria takus bakterinei infekcijai. Yra dabar ta galimybė (pasiskiepyti – LRT.lt) ir ja nepasinaudoti yra neatsakinga. Gripu žmonės suserga kai užsikrečia, o ne kai peršala“, – tikino prof. S. Čaplinskas.

UAL direktorius priminė, kad sausis-vasaris dažniausiai laikomi gripo piko mėnesiais ir šiuo metu reikėtų vengti didesnių žmonių susibūrimų. Esantiems rizikos grupėje geriausiai šiuo laiku nesilankyti perkybos centruose, renginiuose, dažnai plauti rankas, vėdinti patalpas, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo higienos. Pajutusieji pirmuosius gripo simptomus raginami nedelsiant susisiekti su gydytoju.

„Kas dar nespėjo pasiskiepyti, jeigu dabar pasiskiepytų, tas dvi savaites, kol susiformuos imunitetas, reikėtų ypač pasisaugoti, jeigu yra galimybė, net neiti į parduotuvę“, – ragino prof. S. Čaplinskas.

ULAC duomenimis, praėjusio (2018–2019 m.) gripo sezono metu registruoti 26 mirties atvejai. ULAC medikai primena, kad letalių atvejų būtų galima išvengti skiepijantis nuo gripo, nes skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Rizikos grupėms priklausantys asmenys nuo gripo skiepijami valstybės lėšomis. Dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Sergamumas gripu ir peršalimo ligomis didėja visoje Lietuvoje, todėl medikai pataria neprarasti budrumo ir rekomenduoja:

· tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas nusausinti;

· vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;

· vengti masinių žmonių susibūrimo vietų;

· laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – nosį ir burną prisidengti alkūne, o vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti bei nusiplauti rankas;

· neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;

· gerai vėdinti patalpas;

· susirgus rekomenduojama kreiptis į medikus, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, laikytis gydytojo nurodymų;

· sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint;

· sveiki žmonės, slaugydami sergantį asmenį, taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę.

Per gripo epidemijas mirtingumas didėja dėl gripo sukeltų komplikacijų ir paūmėjusių lėtinių ligų. VLK duomenimis, išlaidos gripo ir ŪVKTI stacionariniam gydymui 2018 m. siekė 25 mln. eurų ir tai didžiausia 2018 m. skirta išlaidų dalis nuo išlaidų visoms stacionarinėms paslaugoms dėl užkrečiamųjų ligų (arti 55 mln. Eurų).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi