Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.08 10:50

Gudravimą įžvelgusi opozicija sustabdė senosios LRT įstatymo projekto versijos svarstymą

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.01.08 10:50

Senosios LRT įstatymo redakcijos svarstymą komitetuose opozicija vadina gudravimu. Trečiadienį senoji įstatymo redakcija turėjo būti svarstoma Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK), bet opozicijos iniciatyva iš darbotvarkės ji buvo išbraukta.

Konservatorius Gabrielius Landsbergis komitete kalbėjo, kad jei NSGK pritartų ar nepritartų svarstomam įstatymo projektui, Kultūros komitetui būtų atveriamas kelias svarstyti senąją įstatymo redakciją, o ne tą, kuri svarstyta darbo grupėje. Jis tai vadino gudravimu.

G. Landsbergis pasiūlė išimti LRT įstatymo pataisas iš NSGK darbotvarkės, siūlydamas sulaukti darbo grupės išvados. Jei įstatymas nebūtų išimtas iš darbotvarkės, opozicija būtų palikusi posėdį ir sugriovusi kvorumą, taip užkirsdama kelią įstatymo svarstymui.

„Nėra aišku, kodėl staigia skuba atsitiko, kodėl staiga reikėjo paprašyti į neeilinį posėdį, kodėl šitai turėtume apsvarstyti skubos tvarka. Mes jei priimame ar atmetame, Kultūros komitetas gali toliau šiuo klausimu dirbti, ignoruojant darbo grupės posėdžius ir nesiekiant bendro sutarimo, kurio buvo siekta nuo praėjusių metų rugsėjo“, – komitete kalbėjo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis, pridurdamas, kad jei plenariniame posėdyje būtų svarstoma įstatymo redakcija, kuriai pritarė darbo grupė, Seimo salėje jai būtų pritarta bendru sutarimu.

Dėl vieno straipsnio?

Komiteto pirmininkas „valstietis“ Dainius Gaižauskas sakė nesuprantantis, kodėl NSGK, kuris yra papildomas komitetas, reikia blokuoti įstatymo svarstymą, nes, anot jo, NSGK aktualus tik vienas įstatymo straipsnis, susijęs su ekstremalia ar karo padėtimi.

„Tą patį jūs galite padaryti pagrindiniame komitete, nedalyvauti, nebalsuoti ir pan. <...> Jūs lygiai taip pat turite pagrindiniame komitete opozicijos atstovus, galite ten nedalyvauti. <...> Tokia praktika formuojasi, kad mes dėl vieno straipsnio formuojamo įstatymo projekto eigą“, – sakė D. Gaižauskas, siūlydamas balsuoti dėl įstatymo ir leisti galutinį sprendimą priimti Kultūros komitetui.

Jis taip pat sakė nesuprantantis, kodėl apskritai reikėjo NSGK įtraukti papildomu komitetu.

Svarbu nacionaliniam saugumui

Socialdemokratė Dovilė Šakalienė pastebėjo, kad vienu metu vyko du procesai, kai NSGK svarstė vieną įstatymo variantą, o darbo grupė svarstė kitą. Anot jos, žvelgiant teisiškai ši situacija keista, nes panašu, kad NSGK svarstytų įstatymą, kurio jau parengtas naujas variantas.

„Iš esmės, teisiškai mes jau turėjome negerą situaciją. Dirbti su įstatymo versija, kuri, kaip žinome, nebus priimta, tiesiog ir procedūriškai nėra prasmės. Taupant laiką, nedarant nulinių teisinių procedūrų siūlau nesvarstyti to įstatymo projekto“, – sakė D. Šakalienė, pridurdama, kad prie svarstymo bus galima grįžti, kai bus pateiktas naujos redakcijos įstatymas.

Anot jos, jeigu įstatymo NSGK nesvarsto, Kultūros komitetui nėra poreikio senąją redakciją įtraukti į savo darbotvarkę.

„Tai yra NSGK klausimas, todėl, kad nacionalinio transliuotojo nepriklausomumas ir stabilumas yra svarbus nacionaliniam saugumui. <...> Nepriklausomas ir stabilus nacionalinis transliuotojas yra labai svarbu“, – sakė D. Šakalienė.

Pasitraukė iš darbo grupės

Savaitės pradžioje LRT tarybos nariai paskelbė paliekantis Seime sudarytą darbo grupę, svarsčiusią LRT įstatymo pataisas. Joje dirbo ir parlamentarai, ir LRT tarybos nariai. Svarstant įstatymą darbo grupėje buvo atsisakyta kai kurių valdančiųjų pasiūlymų, pavyzdžiui, steigti naują valdymo organą – valdybą.

Sausio 6-ąją turėjo vykti paskutinis darbo grupės posėdis, tačiau prieš jį LRT tarybos nariai pranešė paliekantys darbo grupę, nes paaiškėjo, kad papildomuose Seimo komitetuose, svarstančiuose įstatymą, svarstoma sena įstatymo redakcija.

„Iškilus abejonėms dėl darbo grupės tikslingumo ir proceso sąžiningumo, informuojame, kad stabdome LRT tarybos narių dalyvavimą darbo grupės veikloje, kol nebus atšauktas beprasmis pradinės LRT įstatymo redakcijos nagrinėjimas papildomuose komitetuose“, – sakoma anksčiau išplatintame LRT tarybos pirmininko Liudviko Gadeikio pareiškime.

Tačiau darbo grupei vadovaujantis valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis, po to, kai buvo nutarta, kad LRT tarybos nariai traukiasi iš darbo grupės, Kultūros komitete pranešė ketinantis teikti kitus pasiūlymus. Jis pasiūlė visiškai nutraukti darbo grupės veiklą, remiantis darbo grupės pasiūlymais suformuluoti Kultūros komitete suformuluoti dar vieną įstatymo variantą ir jį teikti Seimui.

Anksčiau NSGK pirmininkas, „valstietis“ Dainius Gaižauskas naujienų agentūrai BNS sakė, kad komitetas negali svarstyti naujos įstatymo redakcijos, kol nebaigta svarstyti senoji: „Tai pirmas variantas, ir jis beveik metai mūsų komitete užmarinuotas. Esmė ta, kad kad jei norima svarstyti naują variantą, reikia baigti svarstyti šitą.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi