Lietuvoje

2020.01.07 22:54

Partijų susitarimas dėl švietimo gali subliukšti – trūkumų mato ir opozicija, ir valdantieji

Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.07 22:54

Vyriausybei paskelbus partijų susitarimo dėl švietimo projektą, kuriame siūloma keisti mokyklų finansavimo arba pavaldumo tvarką, vieningos pozicijos neturi nei valdančiųjų, nei opozicijos partijos. Tuo metu prezidentūra pareiškė pasigendanti nuoširdaus partijų ryžto susitarti dėl gyvybiškai svarbios srities.

Vyriausybei paskelbus politinių partijų susitarimo dėl švietimo projektą, iš 28 jame esančių punktų daugiausia aistrų kelia antrasis: „Mokyklas, vykdančias aukštesnės pakopos nei pradinis ugdymas programas, perduoti valstybės pavaldumui ribotam laikotarpiui, po kurio pavaldumas vėl būtų
grąžintas; Arba mokyklinio ugdymo tikslinių dotacijų administravimą ir skirstymą perduoti savivaldybėms, taip didinti savarankiškumą ir atsakomybę už tinklo efektyvumą bei ugdymo rezultatus.“

Paprasčiau tariant, vienu atveju, Vyriausybė perima iš savivaldybių mokyklas, optimizuoja jų tinklą ir vėl grąžina savivaldai. Kitu atveju, be jau dabar savivaldos valdomų lėšų mokyklų infrastruktūrai, perduodamos administruoti ir moksleivio krepšelio lėšos, skiriamos mokytojų atlyginimams.

Panorama. Didžialiepsniai Australijos gaisrai kainavo 400 mln. eurų – tiek žalos atvėsus orams suskaičiavo draudimo kompanijos

„Turime problemą, kuri yra daugybę metų nesprendžiama, ypatingai kalbant apie tinklą. Ir tiesiog norėjosi iškelti šitą klausimą diskusijai“, – sako premjero patarėja Unė Kaunaitė.

Tačiau, panašu, kad problemos gali būti nesprendžiamos ir toliau. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad Vyriausybės siūlymas perimti mokyklas ir reformuoti jų tinklą per daug liberalus, netinkantis jų elektoratui, daugiausiai gyvenančiam regionuose. Koalicijos partnerių „socialdarbiečių“ frakcijos seniūnas siūlo, kad už mokyklų tinklo optimizavimą būtų atsakinga savivalda.

„Dirbant vietoje geriau matyt, kur tos mokyklos yra reikalingiausios. Naikinti juos taip iš Vilniaus bokštų žiūrint nederėtų. Nes galbūt kai kur ir perspektyvos nedideliuose miesteliuose gali atsirasti vystantis verslui arba daugėjant gyventojų. Žodžiu, savivaldybės turėtų turėti teisę tą tinklą optimizuoti“, – teigia Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos seniūnas Rimantas Sinkevičius.

Opozicinių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir Liberalų sąjūdžio lyderiai pareiškė nematantys prasmės dalyvauti šiame susitarime, kol neįgyvendinti pedagogams duoti pažadai. Socialdemokratai žada susitarimą pasirašyti, jei atsakomybė už mokyklų tinklo pertvarką būtų perduota savivaldybėms.

„Kelia nerimą keletas pagrindinių momentų, tai pirmiausia Vyriausybės ar Vyriausybės vadovo siekis centralizuoti visų mokyklų valdymą. Galiu nuoširdžiai pasakyti, jog tikiu, kad savivaldybės, turėdamos didesnį žmonių pasitikėjimą nei Vyriausybė, iš tikrųjų geriau išmano ir žino vietinius tėvų ir pedagogų tarybų poreikius“, – teigia socialdemokratų pirmininkas Gintautas Paluckas

Savivaldybių asociacijos vadovė pasigenda diskusijos su savivaldybėmis, mokyklų steigėjomis.

„Ugdymas ne vien tik mokykla ir uždaras pastatas, tai ir moksleiviai su mokytojais, bendruomenė. Todėl savivalda čia arčiausiai esanti, būnanti, girdinti ir galinti daugumą problemų spręsti, yra labai svarbi. Jeigu tai būtų savarankiškos lėšos, savivaldybės geriau spręstų tinklo klausimą ir tas optimizavimas tikrai vyktų greičiau, nes turėdamos galimybę kažką uždaryti, pavėžėti vaikus, įsigyti pačios automobilius, kad galėtų vaikus nuvežti, taip pat skirti daugiau ir mokytojų kvalifikacijos kėlimui“, – sako Savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė.

Susitarimo projektą įvertino ir prezidentūra, pareiškusi, kad pasigenda partijų ryžto susitarti dėl valstybei svarbios švietimo politikos. Pasak premjero patarėjos, kiek susitarimas perspektyvus, paaiškės penktadienį, susitikus partijų lyderiams.

„Šiuo atveju yra susitarta tarp prezidento ir premjero, kad premjeras šiuo metu imasi iniciatyvos, susitikime dalyvaus ir prezidento atstovai ir mes kartu su jais derinamės, diskutuojame ir tikrai noras yra, kad tai nebūtų kažkurios vienos pusės, o visos pusės susėstų kartu“, – teigia U. Kaunaitė.

Premjero patarėja teigia, kad partijoms radus sprendimą dėl susitarimo, jis galėtų būti pasirašytas per mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.