Lietuvoje

2020.01.07 21:59

Vis dar neaišku, kada bus atlyginti nuostoliai dėl gaisro Alytuje – suma siekia 4 mln. eurų

Prašymų atlyginti nuostolius dėl gaisro Alytuje pateikta už beveik 4 milijonus eurų, kol kas kompensuota 800 tūkstančių eurų. Kompensacijų laukia ūkininkai, nuostolius prašo atlyginti gaisro metu nedirbę įmonės, kitų įmonių buvo sugadintos patalpos ar neįvyko sandoriai. Kompensacijų prašantieji jų tikis kuo greičiau, Finansų ministerija tikina, kad prašymus jie išnagrinėja per mėnesį ir sparčiau.

Dūmams pradėjus veržtis į vidų baldų gamybos įmonė darbuotojus išleido namo. Įmonės patirti nuostoliai siekia šešis tūkstančius eurų.

Panorama. Didžialiepsniai Australijos gaisrai kainavo 400 mln. eurų – tiek žalos atvėsus orams suskaičiavo draudimo kompanijos

„Darbo užmokestis buvo mokamas žmonėms, atlikti oro tyrimai patalpose, patalpų valymas, filtrų keitimai ir didžioji dalis mūsų išlaidų – patirtos žalos. Tai bus valoma saulės elektrinė, kuri yra ant stogo, nes nuo gaisro padarinių apsinešė“, – sako bendrovės „Surgedė“ direktorė Alma Blažaitienė.

Apie 80 Alytaus įmonių Vyriausybės prašo daugiau nei 2 milijonų eurų kompensacijų.

„Labai sunku pamatuoti, kiek mes dar ateityje patirsime problemų su tais klientais, kuriems vėlavome patiekti, labai sunku įvertinti. Turėjome daug atsargų iš kurių reikėjo gaminti toliau produkciją ir ji buvo daugiau ar mažiau paveikta atmosferinių poveikių“, – tikina „Alytaus Hrono“ direktorius Vytautas Kairys.

Prašymai dar plaukia. Dzūkijos vandenys prašys šimtų tūkstančių eurų, nes teks susimokėti už papildomą taršą per gaisrą, užteršto vandens sutvarkymą. Kompensacijų sumos būtų dar įspūdingesnės, bet kai kurios įmonės pasielgė socialiai atsakingai.

„Įmonės, kurios karpė, kurios vežė, kurios tiekė kurą, kurios daug darbų darė gaisravietėje, buvo išrašę iš pradžių sąskaitas 180 tūkstančių. Tačiau paskutiniu etapu nurašė didžiąją dalį sumos ir liko 103 tūkstančiai eurų. Tai daugiau nei 80 tūkstančių įmonės paaukojo, prisidėdami prie savivaldybės darbų“, – tikina Alytaus meras Nerijus Cesiulis.

Kompensacijų laukia Alytaus rajono ūkininkai, kol kas jas gavę tik už lapkritį patirtus nuostolius. Dabar ūkininkų dėl nesuperkamo pieno prašoma suma – didesnė nei penkiasdešimt tūkstančių.

Daugiau nei milijoną eurų kainuos sutvarkyti pavojingas atliekas.

Finansų ministerija gavo prašymų už beveik keturis milijonus. Kompensacijų prašo ir valstybinės institucijos – už tyrimus ir papildomą darbą beveik 400 tūkstančių eurų Aplinkos ministerija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas 135 tūkstančių, Žemės ūkio ministerija ir kitos.

Finansų ministerija prašymus žada išnagrinėti ne vėliau kaip per mėnesį.

„Tas prašymų ir gavimas, ir nagrinėjimas šiek tiek užtrunka, natūralu, yra ir tam tikros teisinės procedūros teikiant sprendimus Vyriausybėje, stengiamės tikrai neužtrukti ir su tuo prašymų nagrinėjimu ir tai darome kuo greičiau“, – teigia finansų viceministras Darius Sadeckas.

Finansų viceministras sako, kad kompensacijų jau išmokėta apie 800 tūkstančių eurų.