Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.07 14:09

Įmonė Klaipėdoje galimai leido nuotekas į Kuršių marias, žala gamtai – milijoninė

Nausėda ragina atsakingas institucijas imtis priemonių; atnaujinta 15.03
Reda Stangytė, LRT.lt, BNS 2020.01.07 14:09

Klaipėdos apygardos prokuratūra inicijavo tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 270 str. 2 dalį dėl didelės žalos gamtai padarymo. Galimai į aplinką buvo išleidžiamos neišvalytos nuotekos į Kuršių marias, apeinant valymo įrenginius, esančius Dumpiuose. Valymo įranga galimai priklauso akcinei bendrovei „Grigeo Klaipėda“, LRT TELEVIZIJAI teigė prokurorė Gina Skersinskytė.

Tyrimo duomenimis, būtent šie naktį iš įmonės sklindantys teršalai mieste kelia smarvę.

Įmonė Klaipėdoje galimai leido nuotekas į Kuršių marias: prokurorai kalba apie tyčinius veiksmus ir milijoninę žalą gamtai

Jos teigimu, naktį iš pirmadienio į antradienį buvo atliktas patikrinimas, pasitelkiant aplinkos apsaugos specialistus, policijos tyrimų pajėgas.

„Nustatytas faktas, kad gamybinės nuotekos iš įmonės apeina valymo įrenginius, išteka į nuotekų rezervuarus, vamzdžius, o jais toliau teka į Kuršių marias“, – aiškina prokurorė.

Pasak G. Skersinskytės, akcinei bendrovei šiuo metu duotas nurodymas skubiai stabdyti šiuos veiksmus, spręsti klausimą dėl tolimesnės veiklos.

„Veiklos mastas kol kas dar nėra žinomas, bus bandoma tai nustatyti tyrimo metu. Antradienį įmonėje buvo atlikta krata, bus bandoma per dokumentus nustatyti, kada galimai buvo įrengti aplinkvamzdžiai. (...) Žala gamtai gali siekti milijonines sumas“, – supažindina ji.

Pirminiai surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad būtent šie įrenginiai buvo sumontuoti tyčia, žala nebuvo padaryta netyčiniu būdu, papildo prokuroras Juozas Sykas.

Prokuroro manymu, veiksmai buvo atliekami ne bandant išvengti smarvės, bet dėl bandymo išvengti mokesčių ar kitų turtinių nuostolių.

„Patys suprantate, kad yra daug pigiau į Kuršių marias išleisti nevalytas nuotekas, nei jas išvalyti“, – teigia J. Sykas.

Nausėda ir Mažeika ragina institucijas imtis priemonių

Pasak aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos, bendrovė nedelsiant turi sustabdyti taršą ir atlyginti aplinkai padarytą žalą.

„Jei įtarimai pasitvirtina, įmonė nedelsiant privalo sustabdyti nuotekomis nuodyti Kuršių marias ir atlyginti padarytą žalą gamtai. Tai graudus neatsakingo verslo pavyzdys, kai taupant investicijas aplinkosauginėms priemonėms, ciniškai buvo vykdoma mūsų gamtos tarša“, – BNS perduotame komentare cituojamas ministras.

Į žinią apie taršą Klaipėdoje sureagavo ir prezidentas Gitanas Nausėda, teigdamas, kad „griežtai vertina bet kokią Lietuvos aplinkos taršą, nepriklausomai nuo jos masto“.

„Raginu atsakingas institucijas išsiaiškinti ir visuomenei paskelbti tikrąjį Kuršių marių taršos mastą, priežastis bei kaltininkus. Jokia veikla negali būti vykdoma ateities kartų sąskaita. Niekas neturi ir neturės teisės kenkti žmonių sveikatai ir ekosistema“, – savo feisbuko paskyroje teigia jis.

Už aplinkos taršą gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki šešerių metų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi