Lietuvoje

2013.02.04 07:20

„Stebuklo“ plytelė – be nuolatinės vietos

Vilniaus Katedros aikštėje pakeista „Stebuklo“ plytelė, kasdien pildanti praeivių norus. Ankstesnioji, originali, pabuvojusi net Kinijoje, pasaulinėje „Expo“ parodoje, sugrįžusi Lietuvon vis dar neranda nuolatinės vietos. 

Vilniaus Katedros aikštėje pakeista „Stebuklo“ plytelė, kasdien pildanti praeivių norus. Ankstesnioji, originali, pabuvojusi net Kinijoje, pasaulinėje „Expo“ parodoje, sugrįžusi Lietuvon vis dar neranda nuolatinės vietos.

Katedros aikštės plytelėje užrašytas vienas žodis – „Stebuklas“. Šiuos žodžius, viešėdamas Vilniuje 2002-aisiais, sakydamas kalbą Rotušės aikštėje ištarė ir Jungtinių Valstijų prezidentas George`as Bushas. Tikima, jog atsistojus ant šios plytelės ir tris kartus apsisukus aplink, sugalvotas noras būtinai išsipildys.

Tačiau prieš keletą metų plytelė buvo išimta, restauruota ir išvežta kaip originalus eksponatas į pasaulinę „Expo“ parodą Kinijoje.  

„Pavyzdžiui, danai atvežė Kopenhagos miesto simbolį undinėlę, prancūzai – savo tapybos šedevrus iš pasaulinio garso muziejų. O mes sugalvojome, kad būtų labai gražu ir šilta nuvežti „Stebuklu“ vadintą plytelę iš Katedros aikštės“, – teigė Lietuvos ekspozicijos „Expo 2010“ generalinis komisaras Romas Jankauskas.

Ši stiklu padengta plytelė į Katedros aikštės grindinį taip ir negrįžo, buvo pakeista kita – iš granito.

„Kūrėjas nusprendė, kad nauja plytelė, kuri taip pat jo rankų stebuklas, yra patvaresnė, labiau tinkanti mūsų klimato sąlygoms ir labiau atspari kartais ir įžūliems jos garbintojams“, – aiškino R. Jankauskas.

„Stebuklo“ plytelės autorius, vilnietis menininkas Gitenis Umbrasas teigia nemanąs, jog pakeitus vieną plytelę kita, dingo jos magiškosios galios, nes stebuklas esą priklauso nuo pačių žmonių ir jų norų.

„Labai sunku pasakyti, kas čia yra svarbiau – ar plytelė, ar vieta. Aš džiaugiuosi, kad ir plytelė reikalinga, kažkas ją brangina ir saugo, bet manau, kad Šventaragio slėnis, Arkikatedros šventorius – tai nėra šiaip sau“, – kalbėjo menininkas G. Umbrasas.

Kol kas plytelė perduota miesto Rotušei, nuolatinė jos vieta vis dar neaiški. Svarstoma, ar laikyti ją viduje, ar lauke, kad galėtų matyti visi praeiviai.

Na o šiomis dienomis „Stebuklo“ plytelė pildo „Litexpo“ rūmuose vystančios tarptautinės turizmo parodos lankytojų norus.