Lietuvoje

2020.01.07 10:37

Medikas – apie Alytuje dirbusių ugniagesių sveikatą: specialaus gydymo nėra

atnaujinta 10.54
LRT.lt2020.01.07 10:37

Antradienį paaiškėjo Alytaus gaisrą gesinusių ugniagesių sveikatos tyrimų rezultatai dėl sunkiųjų metalų. Jie rodo, kad penki iš aštuonių tirtų metalų viršijo normas. Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centro direktorius turi „džiuginančių ir ne tokių džiuginančių“ žinių apie šiuos tyrimus.

Tirta 40 ugniagesių. Pasak VRM Medicinos centro vadovo, visų organizme labiausiai normą viršijo aliuminis – iki 10 kartų. Chromo daugiau kone visų tirtųjų organizmuose – 9 iš 10. Jis normą viršija 70 procentų. Šiek tiek didesnė arseno koncentracija rasta kas antro ugniagesio organizme. Keliems asmenims padidėjęs gyvsidabrio bei kadmio kiekis.

Medikas apie Alytaus ugniagesių sveikatą: didžiausias netikėtumas – kraujyje rasto aliuminio kiekis

„Yra džiuginančių ir ne tokių džiuginančių žinių. Pirma, 1 iš tų 8 metalų neviršijo 3 reikšmių, 5 – viršijo. (...) Labai dideli kiekiai aliuminio, mes jo nesitikėjome rasti kraujyje, nes degant jis nelabai išsiskiria kraujyje, konkrečiai tam, kas ten (Alytuje – LRT.lt past.) degė“, – aiškina medikas.

Aliuminis viršijo visiems žmonėms – 40 iš 40, teigia centro direktorius. „Toliau nutarę esam toliau stebėti ugniagesius gaisrininkus, tai nėra ūminis apsinuodijimas, o lėtinis apsinuodijimas. Mes vertinam, kad tai apsinuodijimas, žinom koks galimas poveikis, kokiom sistemom, stebėsim“, – tikina M. Buitkus.

Ugniagesių sveikata ir toliau bus atidžiai stebima. Planuojama paimti ir daugiau tyrimų, kurių rezultatai bus aiškūs po savaitės ar dviejų.

„Kažkokio specialaus gydymo nėra, nes jau praėjo ilgas laiko tarpas. (...) Yra paprasčiausiai laukimo stadija, tie metalai patys šalinasi su organizmu, dalis jų organizmuose užsilaiko. Kadangi metalai skirtingi, poveikis į organizmą – skirtingas. Vieni veikia daugiau kaulus, kiti – virškinimo traktą. Yra ir kepenų bei inkstų patologijų, poveikių ilgalaikių. Kai kurie metalai pradeda veikti tik po penkerių, dešimties metų, dėl to planuojama stebėti ugniagesius“, – vardija medikas.

Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos vadovas Saulius Džiautas po paaiškėjusių sveikatos tyrimų rezultatų teigia, kad Alytaus ugniagesiai neramūs dėl savo ateities – jie gyvena nežinomybėje, kas bus toliau.

„Reikėtų gauti nepriklausomas medicinos išvadas po šių tyrimų ir rekomendacijas, ką reikėtų daryti toliau“, – įsitikinęs S. Džiautas.

LRT.lt primena, kad gaisras Alytaus Pramonės rajone įsikūrusioje įmonėje „Ekologistika“ kilo spalio 16 dieną, ugniagesiai su ugnimi ir jos padariniais kovojo ilgiau nei savaitę.

Alytaus mieste ir rajone dėl spalį vykusio gaisro paskelbta ekstremali situacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt