Lietuvoje

2020.01.07 07:09

Paaiškėjo Alytaus gaisrą gesinusių ugniagesių sveikatos tyrimų rezultatai: organizme – sunkieji metalai

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.07 07:09

Paaiškėjo Alytaus gaisrą gesinusių ugniagesių sveikatos tyrimų rezultatai dėl sunkiųjų metalų. Jie rodo, kad penki iš aštuonių tirtų metalų viršijo normas. Labiausiai – aliuminis, taip pat rasta arseno, chromo. Keletui ugniagesių – padidėję gyvsidabrio bei kadmio kiekiai. Ugniagesių sveikata ir toliau bus atidžiai stebima. 

Spalį Alytaus padangų perdirbimo įmonėje kilusį gaisrą gesinusių ugniagesių organizme rastas didesnis sunkiųjų metalų kiekis. Iš aštuonių tirtų normą viršijo 5.

„Kas mus nustebino, tai buvo aliuminio dideli kiekiai, beveik kiekvienas ugniagesys gavo dozes, kartais viršijo vertes. Padidinti kiti metalai – arsenas, žinomas iš kriminalinių istorijų, o kitas dalykas yra ir chromas“, – vardija Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centro direktorius Marius Buitkus.

Tirta 40 ugniagesių. Pasak medicinos centro direktoriaus, visų organizme labiausiai normą viršijo aliuminis – iki 10 kartų. Chromo daugiau kone visų tirtųjų organizmuose – 9 iš 10. Jis normą viršija 70 procentų. Šiek tiek didesnė arseno koncentracija rasta kas antro ugniagesio organizme. Keliems asmenims padidėjęs gyvsidabrio bei kadmio kiekis.

„Toliau nutarę esam toliau stebėti ugniagesius gaisrininkus, tai nėra ūminis apsinuodijimas, o lėtinis apsinuodijimas. Mes vertinam, kad tai apsinuodijimas, žinom koks galimas poveikis, kokiom sistemom, stebėsim“, – tikina M. Buitkus.

Sunkieji metalai nusėda vidaus organuose, gali paveikti nervų sistemą. Netrukus ugniagesiams planuojama atlikti dar vienus tyrimus – kiek jų organizme yra vėžį sukeliančių medžiagų – dioksinų. Nustatyti, ar didesnis metalų kiekis organizme susijęs būtent su Alytuje kilusiu gaisru – neįmanoma.

Žinios. Alytaus gaisrą gesinusių ugniagesių sveikatos tyrimai: 5 iš 8 sunkiųjų metalų organizmuose viršija normas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.