Lietuvoje

2020.01.06 15:32

Užfiksuoti pirmieji tymų atvejai – ar pasikartos protrūkis?

atnaujinta 17.39

Kauno apskrityje šįmet registruotas pirmas tymų atvejis Lietuvoje – šia liga susirgęs vyras gydytas Kauno klinikinėje ligoninėje. Užkrečiamų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai tymais sirgo beveik 850 vaikų ir suaugusiųjų, daugiausia – Kauno ir Vilniaus apskrityse. Pasak medikų, ar pasikartos protrūkis prognozuoti sunku.

Skelbiama, kad pernai nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės pasiskiepijo maždaug pusantro karto daugiau žmonių nei užpernai. Tymų virusas neplinta, kai imunitetą turi daugiau nei 95 procentai visų amžiaus grupių gyventojų.

„Pavieniai jau prasidėjo sirgimai. Išleidome jau vieną į namus prasirgusį tymais su komplikacijomis – jam buvo diagnozuotas plaučių uždegimas, pneumonija ir dar vieną turime gulintį ligoninėje, tačiau dar neatėjo atsakymas, ar tai tikrai tymai“, – sako Kauno klinikinės ligoninės atstovas Saulius Tvirbutas.

Kauno poliklinikos slaugytoja rodo turintys nemokamų vakcinų nuo tymų vaikams ir mokamų suaugusiems.

Ji neabejoja, kad pasirodžius pranešimams apie pirmą tymų atvejį šiais metais, norinčiųjų pasiskiepyti ateis daugiau.

„Ir taip skiepijasi, visus metus. Žmonės išvyksta į keliones, į užsienį važiuoja. Pasidaro kraujo tyrimus, jeigu antikūnių nerasta, tai arba ant ribos būna, tai tada ir skiepyjasi“, – sako slaugytoja.

Poliklinikos šeimos gydytoja sako, kad pernai, plintant tymams, tirtis, ar turi imunitetą šiai ligai, suskubo tik dalis pacientų, kiti į tyrimus ir skiepus esą moja ranka.

„Tai yra tikrai greitai plintanti liga, ji pati, kaip liga, yra pavojinga tuo, kad visada būna komplikacijos beveik ir suaugusiems žmonėms. Paskutinių metų laikotarpyje, metai-du, vaikai skiepijami 100 procentų. Anksčiau to nebūdavo, prieš 4-5 metus tėvai atsisakydavo, kadangi tai sudėtinė vakcina, tai komplikacijų kažkokių bijodavo“, – teigia šeimos gydytoja Aušra Ulvydaitė-Batkevičienė.

Žinios. Susisiekimo ministerija sutinka kai kur grąžinti žaliąsias rodykles: tiesa, kol kas – tik metams