Lietuvoje

2020.01.06 18:21

VSD vadovas Jauniškis ramina dėl Žvalgybos įstatymo: masinio piliečių sekimo tikrai nebus

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.01.06 18:21

Prezidento Gitano Nausėdos pateiktos Žvalgybos įstatymo pataisos išplėstų žvalgybos tarnybų galias. Pataisų kritikai baiminasi, kad kai kurios jų gali kirstis su žmogaus teisėmis. Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis LRT RADIJUI sako, kad masinio piliečių sekimo tikrai nebus.

– Kaip žvalgybų tarnybų galias išplečia siūlomos Žvalgybos įstatymo pataisos?

– Šios pataisos į lentynėles sudėlioja tam tikrus dalykus, kurių šiuo metu žvalgybos pareigūnams trūksta. Naujos pataisos papildys ankstesnį įstatymą, priimtą prieš septynis metus. Pataisos leis žvalgybos pareigūnams geriau atlikti savo darbą, kad pro savo akis nepraleistume nieko ir užtikrintume Lietuvos žmonių gerovę.

– Jūsų patirtis sako, kad trūko galios.

– Na, taip.

– Todėl ir reikėjo šitų pataisų?

– Žinoma. Matome tam tikrų spragų savo darbe, kuomet net negalime pasišnekėti su tam tikrais žmonėmis, jeigu jie, pavyzdžiui, nenori. Pataisos atliekamos tam, kad turėtume tam tikrus priėjimus prie žmonių ir galėtume gauti tam tikros informacijos iš jų arba įspėtume juos apie blogus dalykus, kurie gali nutikti su jais pačiais arba su valstybe.

Gali būti atvejai, kuomet žmogus jau yra užverbuotas ir vykdo šaliai priešišką veiklą. Tuomet su tokiu žmogumi kalbiesi akis į akį, išsiaiškini viską iki galo ir darai tam tikrus sprendimus.

– Kritikams užkliūva prevenciniai pokalbiai su piliečiais. Kodėl jų reikia?

– Prevenciniai pokalbiai sukėlė ažiotažą. Ir visiškai be reikalo. Tų pokalbių viso labo būna vos 10–15 per metus. Ne daugiau. Tai tikrai nereiškia, kad žmonės bus masiškai kviečiami į departamentą ir apklausinėjami.

Tai susiję su žmonėmis, kuriems grėstų kažkokie iššūkiai, susiduriant su priešiškos šalies žvalgybos pareigūnais ar grėstų verbavimo atvejai. Taip pat gali būti atvejai, kuomet žmogus jau yra užverbuotas ir vykdo šaliai priešišką veiklą. Tuomet su tokiu žmogumi kalbiesi akis į akį, išsiaiškini viską iki galo ir darai tam tikrus sprendimus. Galbūt žmogus ir nesąmoningai tą dalyką daro. To įspėjimo gali ir užtekti, kad jis nutrauktų tuos veiksmus ir gyventų sau normalų gyvenimą.

– Tai masino piliečių sekimo nebus, kaip kad baiminasi kritikai?

– Žinoma. Reiktų atsiriboti nuo blogų patirčių. Žvalgyba pasikeitė. Klaidos, kurios buvo padarytos – ištaisytos. Pareigūnai dirba profesionaliai. Todėl tikrai nereikėtų baimintis dėl dalykų, kurie buvo prieš 10 ar 20 metų.

– Ar siūlant stiprinti žvalgybos funkcijas, numatoma stiprinti ir didesnę jų kontrolę?

– Tai išeitų į naudą, jei būtų ombudsmenas, kuris mums padėtų politiniame lygmenyje išspręsti tam tikras žvalgybos problemas. Aš asmeniškai žiūriu teigiamai į šitą instituciją, kad atsirastų ombudsmenas. Jis prižiūrėtų žvalgybos veiklą Seime.

– Politikai, susipažinę su šiomis pataisomis, sako, kad gera žvalgyba yra ta, apie kurią mes nieko nežinome. O šios pataisos žvalgybą išviešintų, padarytų ją matomą.

– Aš labai abejoju, kad (įstatymo pataisos – LRT.lt) išviešintų (žvalgybą – LRT.lt) labiau, nei kad ji yra dabar išviešinta. Šiais laikais tam tikras viešumas yra neišvengiamas. Pažiūrėkite, kas darosi kitose šalyse, ne tik Lietuvoje.

Mes negalime slėptis kažkur tamsiame pakampyje ir apie nieką nekalbėti ir nieko nekomentuoti. Tam tikra porcija viešumo turi būti.

Daug blogiau, kuomet žvalgyba sėdi patamsyje ir visuomenė nežino, ką ta žvalgyba daro. Tai, mano įsitikinimu, sukelia daug didesnių ir tamsesnių velnių. Šiais laikais viešuma yra viena sąlygų, su kuria turime eiti į visuomenę ir kalbėtis su ja.

Nebūtina visko žinoti, tačiau mes negalime ir slėptis kažkur tamsiame pakampyje ir apie nieką nekalbėti ir nieko nekomentuoti. Tam tikra porcija viešumo turi būti. Nemanau, kad šitos pataisos padarytų viešesnį departamentą ar žvalgybą. Tikrai nemanau.

– Ar grėsmės Lietuvai šiuo metu yra padidėjusios?

– Sulaukime viešojo grėsmių vertinimo, kuris, mano duomenimis, turėtų būti vasario mėnesį ir tuomet paaiškės.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.