Lietuvoje

2020.01.05 22:52

Vilniečius suglumino savivaldybės noras plėsti Antakalnio kapines

Žygintas Abromaitis, Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.05 22:52

Vilniaus savivaldybė nori plėsti Antakalnio kapines. Pagal siūlomus planus, žadama padidinti Menininkų kalvelės teritoriją. Tačiau nepasitenkinimą reiškia gyventojai. Esą kapinių plėtra neapgalvota – nei istorinių tyrimų, nei paveldosaugininkų išvadų.

Žmonės susirūpinę ir dėl to, kad atnaujinimai paliestų Našlaičių kapines – ten, kur rasti partizanų ir jų vadų palaikai.

Antakalnyje netoli kapinių gyvenantis Julijus Balčikonis sunerimęs. Prieš pat šventes sužinojo, kad sostinės valdžia užsimojo plėsti Antakalnio kapinių Menininkų kalnelį. Esą labiausiai nerimą kelia mintis įrengti stovėjimo aikštelę ten, kur iki šiol nemažai kapaviečių.

„Bus stipriai retinamas miškas, iš kitos pusės – man pačiam, asmeniškai, labiau rūpestį kelia tas dalykas, kad lyginant planus ir natūrą, visiškai neatsižvelgiama į senus palaidojimus“, – kalbėjo J. Balčikonis.

Plečiamos kapinės pasiektų ir nuošaliau esančias Našlaičių kapines. Jose archeologai ir istorikai aptiko ne vieno partizano palaikus. Tarp jų – ir Adolfo Ramanausko-Vanago. Ir tyrimai esą dar tikrai nebaigti. Pasak Vilniaus universiteto Archeologijos katedros docento Gintauto Vėliaus, situacija primena gūdų sovietmetį, kai vietoj Kauno senųjų kapinių įrengtas parkas.

„Skuba yra blogiausia, ką mes galime sugalvoti, o būtent ją ir matome. Kiek man, visiškai netyčia, kolega informavo, teko susipažinti su projektu, kyla įtarimų, kad projektuotojai mažai vaikščiojo šioje teritorijoje, nes ten nematome pažymėtų, esančių paminklų, kurių čia yra ir ne vienas, ne du ir ne dešimt. Matome pažymėtus kažkokius du, kurie net nėra, mano manymu, antkapiai“, – aiškino G. Vėlius.

Architektai, savivaldybėje susitikę su gyventojais, tikina, kad kol kas projekto, kaip turėtų būti plečiamos kapinės, nėra. Esą tai – tik siūlymai. Pasak Vilniaus vicemero Vytauto Mitalo, realūs darbai įmanomi tik ištyrus teritoriją.

„Archeologiniai tyrimai turėtų būti atlikti. Turėtų būti atlikta ir želdynų inventorizacija, kad mes iš tikrųjų galėtume išsaugoti kuo geresnį Antakalnio paveldą. Tikrai prieš projektą į visus visuomenės klausimus mes esame pasirengę atsakyti.

Nesuprantam, kokios komisijos leido ir pareiškė, kad būtent yra poreikis plėsti Menininkų kalnelį ant buvusių kapų“, – tvirtino V. Mitalas.

Pasak Antakalniečų bendruomenės pirmininkės Editos Kavaliauskienės, architektai neatliko namų darbų – daug kur antkapiai siūlomuose brėžiniuose net nepažymėti.

„Tikrai mes daug nežinome apie tą vietą, kur jau kažkas numatė praplėsti kapines su tuo teiginiu, kad liko 15 vietų Menininkų kalnelyje. Tai vat noriu pasakyti, kad, menininkai, saugokit savo sveikatą ir žinokit, kad vietos Menininkų kalnelyje liko nedaug. Iš tikrųjų labai liūdna, kad susiduriame su eiliniu savivaldybės skubėjimu, kur nereikia skubėti“, – kalbėjo moteris.

Gyventojai tikina, kad kapinių plėsti išvis nereikėtų. Svarbiau būtų apleistas vietas sutvarkyti, o Našlaičių kapines palikti kaip istorinę vietą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.