Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.04 19:21

Vilniuje iš čiaupo bėgantis rudas vanduo sveikatai nekenkia, tačiau kokybės reikalavimų neatitinka

Dalis sostinės gyventojų jau nuo vasaros skundžiasi suprastėjusia šalto vandens kokybe. Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad stipriai viršijama geležies norma. Gyventojai planuoja reikalauti kompensacijos už nekokybišką vandenį. Vandens tiekėjai teigia, kad gali būti laikinų sutrikimų, o specialistai sako, kad rudas vanduo – sveikatai nekenkia, bet neatitinka kokybės reikalavimų.

Vilnietė Ramunė Vaičiulytė palygino: dažnokai iš čiaupo bėgantis vanduo spalva primena jos katę. Mėgstanti iš čiaupo gerti vandenį Pūkė rudo vandens, pasak jos šeimininkės, net neparagaudavo. Neseniai atlikti vandens tyrimai parodė, kad smarkiai viršyta geležies kiekio norma.

Žinios. Suvokiant gaisro mastą: liepsnas gesinti pasiųsti trys tūkstančiai atsargos karių

„Nuo praėjusių metų liepos pabaigos pastebėjome, kad pradėjo bėgti rudas vanduo, kai kurie kaimynai skundėsi kvapu, ėmė gesti bakeliai, ėmė gesti indaplovės, pastebėjome, kad balta patalynė tapo truputėlį gelsva“, – pasakoja vilnietė.

Kelių sostinės Senamiesčio namų gyventojai ne kartą kreipėsi į „Vilniaus vandenis“, bet sulaukdavo atsakymo – vanduo nepavojingas sveikatai. Žmonės fotografavo iš čiaupo bėgantį vandenį. Gyventojai planuoja kreiptis į bendrovę dėl patirtų nuostolių atlyginimo.

„Kiekvienu atveju reikėtų kreiptis į mus, kad mes pasižiūrėtume, kokia yra bėda, ar tai dėl mūsų kažkokių avarijų gedimų, ar tai vis dėl to vidaus tinklų bėda ir, žinoma, turėtų gyventojai arba įmonės įsivertinti situacija kreipiantis, jeigu yra kažkokia žala patirta, reikėtų tą įrodyti patirtą žalą“, – tikina „Vilniaus vandenų“ atstovas Mindaugas Linkaitis.

2019 metais Vilniuje Maisto ir veterinarijos tarnyba dėl vandens kokybės gavo 11 skundų. Dažniausiai dėl viršijamos geležies ir mangano normos.

„Rudos arba juodos spalvos su juodomis nuosėdomis vanduo yra kokybinės vertės neatitikimas, kai tikrai negalime kalbėti apie saugą, bet galime apie kokybę, kai toks vanduo tikrai neatitinka savo kokybinių reikalavimų“, – teigia Maisto ir veterinarijos tarnybos Vilniaus departamento patarėja Daiva Ruželienė.

Visuomenės sveikatos centro vyriausiasis specialistas Algimantas Kuranovas pastebi, kad iš vandens čiaupo bėgantis rudas vanduo kenkia žmonėms psichologiškai.

„Tai labiau psichologinei sveikatai galėtų atsiliepti žmogui, kadangi jis pamatęs, kad bėga rudas, drumzlinas vanduo, kuris primena kraują ar dar kažkokį neaiškų skystį, tada žmogus pradeda galvoti, kas čia per daiktas yra, kodėl aš turiu tą š gerti. Cheminiu, biocheminiu požiūriu, tai nėra blogai, kadangi geriame tuos preparatus geležies, perkame iš vaistinių“, – sako jis.

Vilniaus vandenys teigia planuojantys statyti vandens gerinimo įrenginius rajone, kur dažniausiai pasitaiko skundų dėl vandens kokybės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi