Lietuvoje

2015.09.04 20:28

L. Linkevičius: nėra alternatyvos Minsko susitarimams

BNS2015.09.04 20:28

Europos Sąjungos (ES) šalys nenusiteikusios taikstytis su tarptautinių teisės principų pažeidimais, alternatyvos Minsko susitarimų vykdymui nėra, sako penktadienį Liuksemburge neformaliame ES užsienio reikalų ministrų susitikime dalyvaujantis Lietuvos ministras Linas Linkevičius.

Europos Sąjungos (ES) šalys nenusiteikusios taikstytis su tarptautinių teisės principų pažeidimais, alternatyvos Minsko susitarimų vykdymui nėra, sako penktadienį Liuksemburge neformaliame ES užsienio reikalų ministrų susitikime dalyvaujantis Lietuvos ministras Linas Linkevičius.

„Diskusija parodė, kad visi nusiteikę principingai ir nenusiteikę taikstytis su tuo, kaip pažeidžiami tarptautinės teisės principai, normos. Tikrai nėra alternatyvos Minsko susitarimų vykdymui“, – BNS telefonu sakė ministras.

Anot jo, tarptautinė bendruomenė mato, kad „Ukraina iš tikrųjų stengiasi vykdyti tuos susitarimus net mokėdama tam tikra kainą“. Tai parodė pastarieji balsavimai Ukrainos Aukščiausioje Radoje.

Šią savaitę Ukrainos parlamentas preliminariai pritarė Konstitucijos pataisoms, kurios didintų separatistinių regionų autonomiją. Per šių pataisų svarstymą Kijeve įvyko policijos ir nacionalistų protestuotojų susirėmimai, per kuriuos žuvo trys Ukrainos nacionalinės gvardijos karys, dar dešimtys žmonių buvo sužeisti.

„Jeigu nebus pažangos (Ukrainoje – BNS) vykdant tuos susitarimus, nusiteikimas yra tęsti tą spaudimą, kurį šiuo metu vykdome, tas pačias sankcijas“, – teigė L. Linkevičius.

Šių metų vasarį Minske dalyvaujant Prancūzijos, Vokietijos, Rusijos, Ukrainos vadovams sutarta Rytų Ukrainoje nutraukti ugnį, nuo fronto linijos atitraukti sunkiąją ginkluotę, Ukraina turi suteikti tam tikrą autonomiją savo rytiniam regionui mainais į pažadą iki šių metų pabaigos grąžinti Kijevui sienos su Rusija kontrolę.

Pasak L. Linkevičiaus, penktadienį ES ministrai taip pat pozityviai įvertino Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos sprendimą paleisti politinius kalinius.

„Pozityviai labai įvertintas tas faktas, kad Baltarusijoje pagaliau paleisti politiniai kaliniai, ką mes raginome. Labai tikimės, kad tas įspūdis nebus sugadintas rinkimų metu. Po mėnesio Baltarusijoje jau rinkimai“, – BNS sakė ministras.

Jo teigimu, tikimasi, kad politinių kalinių paleidimas atvers kelią normalesniam dialogui tarp ES ir Baltarusijos.

„Tikimės, kad galėsime pozityvią žinią Baltarusijai nusiųsti. Tikimės, kad kalinių paleidimas yra ne vienkartinė akcija, o iš tikrųjų pasirinktas racionalus kursas į pažangesnę raidą, kad tikrai atvertų kelią normalesniam dialogui su Europos Sąjunga“, – kalbėjo L. Linkevičius.

Autoritarinis Baltarusijos lyderis A. Lukašenka rugpjūčio pabaigoje nurodė paleisti iš kalėjimo šešis opozicijos lyderius, laikomus paskutiniais politiniais kaliniais šioje šalyje.

Prezidento rinkimai šioje šalyje vyks spalio 11 dieną.