Lietuvoje

2020.01.04 17:54

Šiltesnis klimatas ir besniegė žiema grasina ligomis ir parazitais, tvenkiniuose gali trūkti vandens

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.04 17:54

Švelnėjantis klimatas ir besniegė žiema kelia susirūpinimą ūkininkams ir gamtininkams. Jei nebus sniego ir staiga nukristų temperatūra, iššals pasėliai. O jei šilti orai išsilaikys – veisis parazitai. Besniegė žiema pavojinga ir kailį keičiantiems žvėreliams – jie tampa lengvu grobiu plėšrūnams, todėl jų populiacija nyksta.

Šiaulių botanikos sode žolė ir dalis augalų žaliuoja tarsi pavasarį. Pasak botanikų toks klimatas ypač palankus veistis parazitams.

„Kas bus pavasarį? Tai manau, kad jų peržiemos daugiau. Rūšys išliks tos pačios. Tiesiog turėsime daugiau problemų, ypač tie sodininkai, kurie nesusitvarkė rudenį, nesugrėbė lapų. Ypač svarbu sodo vaismedžiams. Nes juose žiemoja labai kenkėjai, tiesiog didesnis kiekis, reikės daugiau purkšti”, – LRT TELEVIZIJAI sakė Šiaulių botanikos sodo vadovas dr. Martynas Kazlauskas.

Tiesiog turėsime daugiau problemų, ypač tie sodininkai, kurie nesusitvarkė rudenį, nesugrėbė lapų.

Šilta žiema - galimi nuostoliai ūkininkams. Staiga atšalus - pražūtų neužsnigti pasėliai. Šiltas oras žiemą gresia kenkėjų antplūdžiu. Ūkininkas Raimundas Juknevičius teigė, kad tai gali lemti kenkėjų ir ligų protrūkį.

„Kai mes matom tą tokią šiltėjančią žiemą, tokia tendencija, kad jos jau yra šiltėjančios, tai atitinkamai ir tas problemas mes paveldim iš piečiau esančių šalių. Tai reiškia, kad ligų protrūkis ir vabzdžių, ir kenkėjų protrūkis yra Lietuvai jau būdingas”, – kalbėjo ūkininkas.

Gamtininkai sako, kad nors dabartiniai orai palankūs žalumynais mintantiems kanopiniams, kurių populiacija auga, kailį keičiantiems žvėreliams tokios žiemos - pragaištingos. Kiškių, šermuonėlių, žebenkščių kailiukai žiemiškai pabalę, tad jie geriau matomi plėšrūnams ir tampa lengvu grobiu.

Dar didesnį nerimą kelia dvejus metus besitęsianti sausra ir neatsistatantys gruntiniai vandenys. Jei nebus sniego, vandens lygis dar labiau kris.

Jeigu šitą žiemą bus mažai sniego arba bus mažai lietaus, tai dalis tvenkinių nebus užpildyta vandeniu

„Jeigu šitą žiemą bus mažai sniego arba bus mažai lietaus, tai dalis tvenkinių nebus užpildyta vandeniu. Ir žymiai sumažės tos galimybės auginti žuvį. Žuvys greičiau dūsta, mažiau deguonies. O ežeruos trūksta pakraščiuos vandens, ten kur žuvys neršia sumažėja plotas ežerų, nerštaviečių kiekis”, – sakė ekologas Vidmantas Lopeta.

Pasak klimatologų, Lietuvoje dienų, kai sninga - mažėja. Klimato pokyčiai pastebimi ne tik žiemą. Vasarą daugėja karštų dienų, Lietuvoje 30-ties laipsnių temperatūra tampa įprasta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt