Lietuvoje

2020.01.04 12:01

„Laisvės kalvą“ dažais apipylusi lietuvių kalbos mokytoja vėl buvo sulaikyta policijos

LRT.lt2020.01.04 12:01

Penktadienį policijai dar kartą įkliuvo lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, pagarsėjusi, kai dažais apipylė „Laisvės kalvos“ paminklo maketą. Pedagogė buvo dar kartą sulaikyta, nes nepakluso pareigūnų reikalavimams. Spėjama, kad ji gali būti atsakinga ir už K. Škirpos alėjos lipdukų kabinimą Trispalvės alėjoje.

Kaip pranešė Vilniaus VPK, šią savaitę Vilniuje, Trispalvės alėjoje du kartus buvo savavališkai užkabintas lipdukas su buvusiu alėjos pavadinimu. Savivaldybė kreipėsi į prokuratūrą dėl vandalizmo.

Reaguojant į tai, sostinės policija ėmėsi priemonių, siekiant išaiškinti tai darančius asmenis. 2020 m. sausio 3 d. vakarą pastebėta, kad prie alėjos renkasi asmenų grupė. Policija neturėjo duomenų, kad toje vietoje planuojamas kažkoks mitingas. Atvykus patruliui, moteris pradėjo mojuoti vėliava.

Pasak policijos atstovų, paprašius prisistatyti ir pateikti savo dokumentus, moteris tai padaryti atsisakė, paaiškino, kad nori išreikšti savo valią.

„Moteris neprisistatė, nepateikė asmens dokumentų, atsisakė paaiškinti tam tikras aplinkybes, todėl siekiant nustatyti moters asmenybę, ištirti ir užkardyti teisės nusižengimus, susijusius su alėjos pavadinimo keitimu, ir tokius įvykius ateityje, 19.15 val. moteris buvo pristatyta į Vilniaus apskr. vyriausiąjį policijos komisariatą“, – aiškinama policijos pranešime.

Policijoje nustačius moters tapatybę paaiškėjo, kad tai A. Astrauskaitė, kuri prieš kelis mėnesius vidury dienos raudonais dažais apipylė „Laisvės kalvos“ maketą, stovėjusį Lukiškių aikštėje. Tuomet moteris aiškino atlikusi „performansą“. Taip pat, pasak policijos, prieš kelias ji buvo užfiksuota alėjoje, kur buvo užkabintas lipdukas su buvusiu alėjos pavadinimu.

„Policijoje moteris pareiškė, kad jai bloga, todėl buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, kuri 20.55 val. pristatė moterį į gydymo įstaigą. Vėliava liko policijos įstaigoje, ji bus grąžinta savininkei. Medikams moteris paaiškino, kad ją sužalojo policijos pareigūnai“, – teigė policija.

Moteriai surašytas administracinių nusižengimų protokolas dėl teisėtų pareigūnų reikalavimų ar nurodymų nevykdymo (Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 506 str. 4 d.) ir pareigūnų garbės ir orumo pažeminimo (Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 508 str. 1 d.), sprendimą dėl to priims teismas. Surinkta medžiaga tolimesniam tikslinimui perduota į 3-iąjį policijos komisariatą. Siekiant įvertinti pareigūnų veiksmus, Vilniaus apskr. VPK taip pat atliks ir vidinį patikrinimą.

Pati A. Astrauskaitė socialiniame tinkle dalinosi, kad Trispalvės alėjoje su bendraminičiais susirinko uždegti žvakučių, padėti gėlių ir pagerbti K. Škirpos atminimo. Moteris teigė, kad policijoje prieš ją buvo panaudota perteklinė jėga, sužalotas kairysis petys, žastas, plaštaka.

Portalas LRT.lt primena, kad sostinės taryba dar liepos mėnesį nusprendė K. Škirpos alėją pervadinti į Trispalvės. Toks sprendimas priimtas įvertinus K. Škirpos deklaruotas antisemitines pažiūras. Visgi, toks sprendimas sukėlė didžiulį pasipiktinimą oponentų, vertinančių K. Škirpos indėlį į nepriklausomybės kovas.

Per praėjusią savaitę ant Trispalvės alėjos pavadinimą žyminčios lentelės buvo dukart užklijuoti lipdukai su senosios, K. Škirpos alėjos, pavadinimu. Abu jie buvo nuimti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.