Lietuvoje

2015.09.04 17:01

Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje – Rusijos kariniai laivai

LRT.lt2015.09.04 17:01

Lietuvos teritorinėje jūroje ir išskirtinėje ekonominėje zonoje Baltijos jūroje patruliavę  Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivai M53 „Skalvis“ ir N42 „Jotvingis“ užfiksavo tris Rusijos Federacijos karinius laivus, rašoma pranešime spaudai.

Lietuvos teritorinėje jūroje ir išskirtinėje ekonominėje zonoje Baltijos jūroje patruliavę  Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivai M53 „Skalvis“ ir N42 „Jotvingis“ užfiksavo tris Rusijos Federacijos karinius laivus, rašoma pranešime spaudai.

Rusijos Federacijos laivai pastebėti rugsėjo 3 d. apie 30 jūrmylių (apie 55 km) nuo kranto. Šie Rusijos Federacijos laivai dėl jūroje Rusijos išskirtinėje ekonominėje zonoje vykdomų raketinių šaudymų nurodė keisti kursą Lietuvos Respublikos išskirtinėje ekonominėje zonoje esantiems civiliniams laivams.

Dėl Rusijos Federacijos karinių laivų nurodymų numatytą kursą Lietuvos Respublikos išskirtinėje ekonominėje zonoje buvo priversti keisti linijinis keltas „Corona Seaways“, transportiniai laivai „Nordica“,  „Poseidon“, „Frisian Lady“, „Fliterbothnia“.  Laivas N42 „Jotvingis užmezgė ryšį su tiesiamos elektros jungties tarp Lietuvos ir Švedijos kabelį saugančiais laivais ir gavo patvirtinimą, kad jų veiklos Rusijos Federacijos kariniai laivai netrikdė.

Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje leidžiama plaukti užsienio šalių laivams, taip pat ir kariniams, tačiau jie privalo deramai atsižvelgti į pakrantės valstybės teises ir pareigas ir nevaržyti išimtinės pakrantės valstybės teisių išskirtinėje ekonominėje zonoje.  Todėl tokia Rusijos Federacijos  veikla, kai yra trikdoma ūkinei veiklai Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje, neatitinka tarptautinės jūrų teisės konvencijos nuostatų ir geros kaimynystės principų.

Stebėti Rusijos Federacijos karinių laivų veiksmų buvo nusiųstas Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų laivas N42 „Jotvingis“. Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje identifikuoti trys Rusijos Federacijos Baltijos karinio laivyno laivai – „Kalmykiya“, (korvetė,  „Parchim“ klasė), „Aleksandr Shabalin“ (desanto išsilaipinimo laivas, „Ropusha“ klasė) klasė, „Stoikij“  (korvetė, „Steregushij“ klasė).

Rusijos Federacijos laivams pasitraukus iš Lietuvos išskirtinės ekonominės zonos, rugsėjo 4 d. po pietų  Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivas „Jotvingis“ grįžo į nuolatinę savo dislokacijos vietą Klaipėdos jūrų uoste.   

Lietuva apie šias Rusijos Federacijos pratybas Baltijos jūroje buvo iš anksto informuota.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.