Lietuvoje

2020.01.03 07:34

Gripas įsibėgėja: į ligonines paguldyta 20 žmonių, beveik visi jie vaikai

Visuomenės sveikatos centras perspėja, gripo sezonas dar neįpusėjo, o sergančiųjų kas savaitę vis daugiau. Nors bendras sergamumas nėra didelis, gripo atvejų skaičius ir toliau auga. Paskutinę praėjusių metų savaitę sirgo beveik 200 žmonių. Dėl gripo į ligonines paguldyta 20 ligonių, beveik visi jie vaikai.

Skiepytis ir taip didinti galias po Naujųjų nori vis daugiau gyventojų. Pasak medikų, geriausia priemonė gintis nuo aršiausio žiemos sezono priešo – gripo – yra skiepai. Vaikų ligų gydytoja Asta Mačienė sako, kad šiemet besiskiepijančiųjų skaičius – rekordinis. Poliklinikoje nebeliko nemokamų vakcinų, skiepytis galima tik mokama.

„Skiepytis niekada nevėlu, nes per dvi savaites susiformuos imuninis atsakas, taip kad jei yra noras ir galimybė, maloniai prašom – skiepykitės, bus ne taip baisu, kai praneš, kad atėjo gripo epidemija“, – sako vaikų ligų gydytoja.

O gripo epidemija, pasak medikų prognozių, – ne už kalnų. Kaip ir kasmet, gali prasidėti po savaitės ar kitos. Dabar prognozuojamas A tipo virusas. Epidemija paprastai skelbiama, kai sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų 10 tūkstančių gyventojų per savaitę. Dabar skaičiuojama 31 atvejis 10 tūkstančių.

„Dažniausiai tai būna sausis, vasaris, kovas – sunkiausi tikriausiai mėnesiai, kai didesnė tikimybė, kad greičiau prasidės epidemija“, – teigia medikė.

Visuomenės sveikatos centras perspėja: nors sergančiųjų gripu mažiau nei pernai, susirgusiųjų vis daugėja. Didžiausias sergamumas – Vilniaus apskrityje, mažiausias – Utenos. Paskutinę praėjusių metų savaitę gripu sirgo beveik 200 gyventojų.

Vaistininkai taip pat pastebi, kad gyventojai perka daugiau vaistų nuo peršalimo.

„Šiuo metu yra nusistovėję gana šilti, tačiau peršalimams palankūs orai, tai pastebime ir iš ateinančių klientų, kurie dažniau skundžiasi lengvesniais peršalimo simptomais“, – teigia vaistininkė Indrė.

Prieš gripo epidemiją medikai pataria stiprinti imunitetą, didesnėse susibūrimo vietose dėvėti medicinines kaukes.

Per praėjusį gripo sezoną Lietuvoje užfiksuota apie 50 tūkstančių susirgimo atvejų ir 26 mirtys. Neužtekus vakcinos dozių, šiemet papildomai jų užsakyta apie 24-is tūkstančius.

Žinios. Svarbus Irano sukarintų pajėgų vadas Qasemas Soleimani nukautas per Jungtinių Valstijų raketų smūgį