Lietuvoje

2020.01.01 16:44

Trispalvės dieną minėjo ir buvusioje Kazio Škirpos vardo alėjoje, kuri ir toliau kelia aistras

LRT.lt 2020.01.01 16:44

Pirmąją Naujųjų metų dieną minint Lietuvos vėliavos dieną tautininkai rinkosi tarpukario diplomato Kazio Škirpos alėjoje, kuri jau kuris laikas turi naują pavadinimą – Trispalvės.

Mažas būrelis aktyvistų, nešini plakatais su užrašu „Tauta savo didvyrius žino“ ir trispalve, rinkosi buvusioje Kazio Škirpos vardo alėjoje. Maža to, jie ant Trispalvės lentelės vėl užklijavo K. Škirpos al. užrašą. Jie tikina, kad jei kas nors nuplėš, lipduką vėl klijuos.

Liepos mėnesį Vilniaus miesto savivaldybės politikai po karštų diskusijų bei visuomenininkų protestų apsisprendė pervadinti Kazio Škirpos alėją į Trispalvės. Prieštaringai vertinamo praėjusio amžiaus lietuvių diplomato ir karininko vardo alėją Gedimino kalno papėdėje pervadinti nuspręsta dėl jo deklaruotų antisemitinių pažiūrų, tačiau tai sukėlė dalies oponentų, vertinančių K. Škirpos indėlį į nepriklausomybės kovas, pasipiktinimą.

Šis sprendimas buvo sutiktas prieštaringai – mieste ant Petro Cvirkos ir Vinco Kudirkos paminklų buvo atsiradusios merą Remigijų Šimašių pašiepiančios lentelės, viešose vietose – plakatai su Jono Noreikos-Generolo Vėtros bei Kazio Škirpos atvaizdais.

Maža to, rugpjūčio mėnesį Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Vyriausybės atstovą, prašydami įvertinti, ar priimant sprendimą dėl K. Škirpos alėjos pakeitimo į Trispalvės alėją, Vilniaus miesto savivaldybės taryba nepažeidė Pavadinimų gatvėms, pastatams, statiniams ir kitiems objektams suteikimo, keitimo ir įtraukimo į apskaitą tvarkos aprašo. Tačiau prokurorai atsisakė pradėti viešojo intereso gynimo tyrimus.

Konstatuota, kad priimdama sprendimą savivaldybė laikėsi pagrindinių procedūrų, užtikrinančių visų aplinkybių įvertinimą, veikė savo kompetencijos ribose ir aukštesnės galios teisės aktų nepažeidė.