Lietuvoje

2019.12.30 21:50

„Valstiečio“ iniciatyva dėl lietuvių pripažinimo nedalyvavus žydų Holokauste gali sulaukti tarptautinės kritikos

Aistė Valiauskaitė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.30 21:50

Seime nauja iniciatyva – norima pripažinti, kad Lietuva ir lietuvių tauta nedalyvavo Holokauste. Tokios idėjos autorius „valstietis“ Arūnas Gumuliauskas sako, kad Lietuvos valstybė tuo metu buvo okupuota, todėl Holokauste nedalyvavo. Žydų bendruomenės pirmininkė teigia, kad už tokį žingsnį Lietuva gali sulaukti tarptautinės bendruomenės kritikos.

70 tūkst. žydų per Holokaustą nužudyta Paneriuose. Iš viso nacistinės Vokietijos okupacijos metais Lietuvoje išžudyta daugiau kaip 90 procentų iš 200 000 Lietuvos žydų.

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Arūnas Gumuliauskas siūlo priimti nutarimą, kad okupuota Lietuvos valstybė bei lietuvių tauta žydų žudynėse nedalyvavo. Anot A. Gumuliausko, prie Holokausto prisidėjo tik atskiri asmenys, o dėl jų padarytų nusikaltimų turi spręsti teismas.

„Tokios atakos turi tikslą mus apjuodinti prieš sąjungininkus, kaip žydšaudžių tautą, kaip valstybę, kuri dalyvavo Holokauste. Kad Lietuvos valstybė nedalyvavo holokauste, tai visiems akivaizdu, nes birželio 15 dieną mes patyrėm pirmą Sovietų okupaciją, vėliau ją pakeitė nacių, o po to antroji Sovietų okupacija, savaime aišku, ir lietuvių tauta negalėjo dalyvauti, nes buvo okupuota“, – sako Seimo LVŽS frakcijos narys.

Žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky sako, kad su tokiais užmojais Lietuva greitai bus nebe valstybė, o pavienių asmenų sambūris.

„Ne tik A. Gumuliauskui aišku, kad Lietuva ir Lietuvos žmonės nedalyvavo Holokauste, o tik paskiri, o mums irgi aišku, kad ne visi žydai išžudyti, o tik paskiri, o iš paskirų žydų sudėjus vieną paskirą prie kito išeina virš 200 000“, – sako F. Kukliansky.

Istorikas Arvydas Nikžentaitis sako, kad visos tautos dėl žydų genocido niekas ir nekaltina, todėl siūlymas perteklinis.

„Aš esu prieš bet kokios kolektyvinės kaltės, kaip taisyklė individai, lietuvių tauta Holokauste nedalyvavo, kitas dalykas, jei mes dėl šito sutariam, tai kam įstatymas? Mano galva, jis perteklinis“, – svarsto istorikas.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad istorinės tiesos paieškos – svarbios.

„Tai dalis mūsų istorijos, tamsioji dalis, tai dalis lietuvių gelbėjo žydus, buvo ir tokių, kurie dalyvavo Holokauste tiesiogiai ar ne. Tiesos paieškos svarbios, nemanau, kad kas nors kaltina visą tautą, nepastebėjau tokių kaltinimų, bet kad priekaištauja, kad priekaištauja, kad ne iki galio išaiškinam tiesą, tokių priekaištų yra buvę. Ir jie ne be pagrindo“, – sako ministras L. Linkevičius.

Seimo nutarimas parodo parlamento poziciją, jis neturi įstatymo galios.

Anot F. Kukliansky, priimdama tokį nutarimą, Lietuva rizikuoja būti pasmerkta tarptautinės bendruomenės. Pernai Lenkijoje buvo priimtas įstatymas, kuriuo numatyta baudžiamoji atsakomybė asmenims, kaltinantiems lenkų tautą Holokaustu. Dėl to pasipiktino Izraelis, Jungtinės Valstijos. Vėliau Lenkijos politikai panaikino baudžiamąją atsakomybę už nacių nusikaltimų priskyrimą lenkams.

2020-uosius Seimas paskelbė Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais.

Panorama. Retorika aštrėja: Lenkijos ministras pirmininkas apkaltino Putiną skleidžiant melą apie Varšuvos vaidmenį II Pasauliniame kare
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11