Lietuvoje

2019.12.28 22:21

Istorikai neturi vilčių dėl Jono Žemaičio-Vytauto palaikų atradimo

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.28 22:21

Minint 110-ąsias generolo Jono Žemaičio - Vytauto gimimo metines 2019-ieji paskelbti garsiojo partizanų vado metais. Nors šįmet buvo rasti kelių partizanų palaikai, istorikai sako, kad generolo Žemaičio palaikų rasti praktiškai neįmanoma. Manoma, kad jis buvo sudegintas Maskvoje, Donskojės kapinių krematoriume.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) vadovė Birutė Burauskaitė sako, kad belieka viltis kapinėse pastatyti paminklą, tačiau tai – iššūkis.

Istorikas Darius Juodis sako, kad istorija visada pasipildo naujais duomenimis ir faktais. Neatmeta, kad ateityje jų gali iškilti ir kalbant apie garsųjį partizanų vadą generolą Joną Žemaitį-Vytautą. Tačiau šiandien aišku – Lietuvos partizanų ginkluotųjų pajėgų vadas bei organizatorius sušaudytas Butyrkų kalėjime, Maskvoje, 1954-aisiais. Iki šiol nėra žinoma, kur tiksliai J. Žemaitis-Vytautas palaidotas.

„Kirbėtų mintis tokia, jog esama kapinių knygos arba krematoriumo knygos. Tiek tą ar tą dieną buvo atvežta kūnų, kurie buvo sudeginti. Jeigu tokia egzistuotų knyga, tai turėtume 1954 metų lapkričio 26 dieną ir aplink tą datą duomenis. Arba buvo tada atvežti kūnai iš Butyrkų kalėjimo... Jeigu tokia knyga yra, jeigu nesunaikinta, jeigu ji kažkur guli archyvuose“, – svarstė LGGRTC istorikas D. Juodis.

Šimkaičių girioje saugomas atkurtas bunkeris, kuriame 1953-aisiais po išdavystės partizanų vadas buvo sučiuptas. J. Žemaitis-Vytautas išvežtas į Maskvą, bylos duomenimis, jį tardė ir pats Lavrentijus Berija. Istorikai sako, kad taip toli partizanas išvežtas ne veltui – tam, kad įvykdžius egzekuciją, kūnas nebūtų rastas.

Istorikai neturi vilčių dėl Jono Žemaičio-Vytauto palaikų atradimo

„Tai niekaip neužkerta mums kelio simboliškai paminėti, simboliškai įprasminti ir suprasti, įsivaizduoti, jog tie pelenai, į kuriuos pavirto fizinis kūnas, yra tik maža dalis“, – aiškino istorikas Vykintas Vaitkevičius.

LGGRTC vadovė B. Burauskaitė sako, kad dėl Kremliaus politikos neįmanoma atlikti tyrimų, nors klausimą dėl galimybės pastatyti paminklą bandyta kelti.

„Yra politinių represijų aukų memorialas, gražiai tvarkomas, yra knyga, įeinanti į tą memorialą, alėja, yra knyga, kur surašyti visi sušaudytieji, kurie yra nustatyti. Deja, ten J. Žemaičio-Vytauto nėra“, – dėstė B. Burauskaitė.

Istorikų teigimu, daugiau informacijos apie ketvirtąjį Lietuvos prezidentą galėtų pavykti rasti FSB archyvuose, tačiau prie jų prieiti neįmanoma, o ir pastatyti paminklą – ne ką lengviau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11