Lietuvoje

2019.12.28 21:00

Telšiuose naujam gyvenimui prikeliama buvusi viena didžiausių pasaulyje rabinų mokykla

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.28 21:00

Telšiuose pradėta rekonstruoti avarinės būklės 19-ame amžiuje buvusi viena didžiausių pasaulyje aukštoji rabinų mokykla – ješibotas. Už europines lėšas atkurti šimtametį žydų pastatą planuojama per metus. Taip esą būtų atgaivinta žydų istorijos dalis, o Žemaitijos sostinėje apsilankytų dar daugiau turistų.

Į Lietuvos kultūros paveldo objektų sąrašą įtraukta buvusi rabinų mokykla remonto laukė kelis dešimtmečius. Dabar Telšių centre, Iždinės gatvėje, jau darbuojasi statybininkai, pirmiausia, bandydami restauruoti pamatus ir istorinį raudonų plytų mūrą. Skubama uždengti ir stogą, kad per žiemą būtų galima dirbti viduje.

Šimtamečio pastato rekonstrukciją sunkina ne tik šalti orai, bet ir netikėti radiniai.

„Seną pastatą ardant ar atstatant pamatus, galima rasti įvairių praplovimų, pavyzdžiui, dalyje pastato nebuvo įrengti pamatai. Labai daug problemų iš tikrųjų“, – kalbėjo Telšių savivaldybės Statybos ir urbanistikos skyriaus vedėjas Gintautas Lukauskas.

Telšiai, kaip žydų dvasinis centras, išgarsėjo dar 19-ame amžiuje, rabinui Gaonui Leizeriui Gordonui įkūrus aukštąją rabinų mokyklą. Ji buvo viena didžiausių pasaulyje, studijuoti prestižiniame ješibote norinčių netrūko – į Telšius rabinai atvykdavo ne tik iš Europos, bet ir iš Amerikos, Afrikos šalių. Per 1908-aisiais Telšius nusiaubusį gaisrą ješibotas sudegė, tačiau jo vietoje buvo pastatyta neogotikos stiliaus mokykla, ypač populiari buvusi tarpukariu, kai čia vienu metu studijavo net pusė tūkstančio rabinų.

„Čia baigę studentai užimdavo vadovaujančias rabinų pareigas savo bendruomenėse. Todėl čia atgimsta ne tik tas pastatas, [...] labai gražu, reprezentuoja mūsų miestą, bet atgimsta ir ješiva“, – pasakojo istorikė Janina Bucevičė.

„Vienas iš mūsų strateginių prioritetų yra būtent turizmo plėtra, siekis kuo daugiau pritraukt tiek vietinių, tiek užsienio turistų. Šitas objektas būtent tai ir padės mums padaryt“, – dėstė Telšių savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Almantas Lukavičius.

1940-aisiais Lietuvą okupavus, ješibotas buvo likviduotas, tačiau atkurtas Jungtinėse Amerikos Valstijose, Klivlande, ir tebeveikia iki šiol. Ten yra taikoma Telšiuose sukurta mokymo sistema.

Žemaitijos sostinėje istorinį žydų pastatą tikimasi rekonstruoti per metus ir pritaikyti edukacinei, kultūrinei, visuomeninei veiklai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.