Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.27 19:44

Nusilenkė pasaulio lietuviams: nusipelniusiems tautiečiams prezidentūroje įteikti apdovanojimai

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt 2019.12.27 19:44

Penktadienį prezidentūroje apdovanoti pasaulio lietuviai, prisidėję prie šalies žinomumo ir gerovės. Į renginį susirinko tautiečiai iš 22 pasaulio šalių.

„Šiandien susirinkome pagerbti ir pasveikinti ypatingus globalios Lietuvos žmones. Jie palaiko ryšius tarp mūsų šalies ir viso pasaulio, skatina apsikeitimą žiniomis ir idėjomis ir, žinoma, garsina Lietuvos vardą užsienyje. Jų dėka galima kalbėti apie ryškią Lietuvą kompaktiškame pasaulyje.

Jie primena mums, kad šiuo laikmečiu, klestint naujoms techologijoms ir inovacijoms, galimybės idėjų raiškai yra milžiniškos. Tereikia sumaniai jomis pasinaudoti“, – kalbėjo prezidentas Gitanas Nausėda.

8 kartą užsienio lietuvių profesionalų tinklo „Global Lithuanian Leaders“ surengtuose apdovanojimuose savo sričių profesionalai pagerbti septyniose kategorijose: už sugrįžimą investicijomis, už sugrįžimą žiniomis, lietuvių telkimą užsienyje, grįžtančiųjų pokyčius regionuose, už viso gyvenimo nuopelnus, grįžtančiųjų įgalinimą kurti bei Lietuvos vardo garsinimą.

Nominacija už sugrįžimą žiniomis apdovanotas prof. dr. Arminas Ragauskas. Jis siekia praplėsti žmogaus galimybes pažinti visatą ir aktyviai dirba tiek JAV, tiek Lietuvoje. Būtent jo pastangomis NASA naudoja Lietuvoje sukurtą technologiją ilgos trukmės kosminių skrydžių poveikiui žmogaus smegenims ir regai tirti.

Paklaustas apie ateities planus, A. Ragauskas šmaikštavo: „Turiu kolegą, kuriam 94 metai, ir į tokį klausimą jis atsako „pagyvensim, pamatysim.“

Antrasis apdovanojimas, – už sugrįžimą investicijomis – įteiktas Mariui Jakuliui-Jason už nuoseklų ilgametį įvairių Lietuvos verslo sričių tobulinimą ir investicijas į ateitį. Į Lietuvą iš JAV aktyvus investuotojas jis sugrįžo 1992-aisias. Advokatų kontoros „AAA Law“ įkūrėjas prieš mažiau nei metus įsteigė ir savo vardo fondą MJJF, teikiantį paramą jaunam verslui, akademikams ir studentams.

LRT pristatyta nominacija už lietuvių pasaulyje telkimą atiteko visame pasaulyje veikusiai pilietinei iniciatyvai „Mūsų metas DABAR“, kurią inicijavo Pasaulio lietuvių bendruomenė (PLB). Ši akcija prisidėjo prie rinkėjų aktyvumo už Lietuvos ribų 2019-aisiais metais: aktyvumas išaugo tris kartus ir paskatino atskiros užsienio lietuvių apygardos steigimą artėjantiems rinkimams. Apdovanojimas įteiktas PLB pilietinei iniciatyvai koordinuoti įsteigtos specialiosios komisijos „DABAR 2019“ pirmininkui Rimvydui Baltaduoniui.

Apdovanojimas už šviesuolių sugrąžinimą ir įgalinimą veikti įteiktas prof. habil. dr. Eugenijui Arvydui Janulaičiui, kuris jau daugelį metų suteikia stipendijas ypač gabiems gyvybės mokslų doktorantams, steigdamas laboratorijas jų tyrimams, finansuodamas ateities mokslo sričių kūrėjus.

Ministro pirmininko globojamos nominacijos už sugrįžimą pokyčiams regionuose nugalėtoją išrinko portalo LRT.lt lankytojai. Apdovanojimą pelnė Vytautas Jonas Juška.

Į Lietuvą grįžęs po penkiasdešimtmečio praleisto Australijoje, kur aktyviai puoselėjo lietuvybę, Vytautas toliau dirba su lietuviškomis organizacijomis, keliauja po Lietuvą su kūrybiniu projektu „Lietuviais esame mes gimę!“

Specialus užsienio reikalų ministerijos apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus atiteko Čikagoje leidžiamam pasaulio lietuvių laikraščiui „Draugas“.

Tai seniausias pasaulyje be pertraukos leidžiamas lietuviškas laikraštis, šiemet švenčiantis 110-ąjį gyvavimo jubiliejų, saugantis seniausią Lietuvos diasporos rankraščių archyvą ir puoselėjantis lietuvybę ne tik lietuvių, bet ir anglų kalbomis.

„Aš tik galiu pasakyti, kad „draugas“ yra ne tik laikraštis. Jis jau tapęs savotiška institucija. Jis buvo kultūros židinys, lietuviškumo židinys dėka visų tų žmonių, kurie 11 dešimtmečių atidavė savo protus, rankas, širdis.

Stengiamės nenuleisti tos kartelės, laikyti ją iškėlus kiek galima“, – atsiimdama apdovanojimą sakė laikraščio vyr. redaktorė Ramunė Lapas.

Į apdovanojimą už Lietuvos vardo garsinimą pretendavo septynios moterys – dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla, operos solistė Asmik Grigorian, operos „Saulė ir jūra (Marina)“ autorės Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė ir Lina Lapelytė, mokslininkė Agnė Kajackaitė, knygos „Lapė yra laimė“ autorės Evelina Daciūtė ir Aušra Kiudulaitė, mokslininkė Urtė Neniškytė, filmų prodiuserė Lineta Mišeikytė.

„Šiuo atveju kalbame apie ypatingą plejadą moterų, kurios savo talentais, gebėjimais, protu tiesiog patraukė ne vieno, ne dviejų, o dešimčių tūkstančių žmonių dėmesį <...> Gerovės Lietuva yra dosni Lietuva. Galbūt iš to galima numanyti, kad apdovanojimų bus daug.

Pabandykite iš šių nuostabių moterų išskirti, kad kažkuri padarė šiek tiek daugiau“, – prieš skelbdamas, kam atitenka apdovanojimas, kalbėjo prezidentas G. Nausėda. Paaiškėjo, kad apdovanojimas skiriamas visoms septynioms į jį pretendavusioms moterims.

Apdovanojimų nominantus ir laureatus rinko komisija, kurią sudarė ankstesnių metų laureatai, renginio partnerių ir rėmėjų atstovai, GLL valdybos nariai. Apdovanojimus laureatams įteikė renginio globėjas prezidentas G. Nausėda.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi