Lietuvoje

2019.12.27 20:40

Politologė įvertino 2019-ųjų sprendimus: kam atiteko „Oskaras“, o kam skirta „Auksinė avietė“

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.12.27 20:40

2019 metai buvo gausūs politinių įvykių, vien prie balsadėžių ėjome 3 kartus. Visus politinius įvykius sunku ir prisiminti, todėl svarbiausius iš jų apžvelgė Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė.

Vienas svarbiausių įvykių – naujas prezidentas

Politologė pastebi, kad prezidento rinkimai yra labai svarbūs mūsų, nes per juos prie balsadėžių susirenka daugiausiai žmonių.

„Iš vienos pusės prezidentui džiugu matyti tą palaikymą, iš kitos pusės stipriai turėtų slėgti sukeltų lūkesčių našta“, – sako R. Urbonaitė.

Ji pastebi, kad atsirado pokyčių šiame poste, lyginant Gitano Nausėdos ir Dalios Grybauskaitės valdymą.

„Mes turime tam tikrus pokyčius, negalime sakyti, kad „ta pati mergelė, tik kita suknelė“, neįpaisant to, kad Konstitucija nesikeičia, bet de facto prezidentas gali būti kitoks, jis gali kitaip išnaudoti jam Konstitucijos suteiktas galia. Šį kartą matome pokyčius“, – teigia politologė.

Ji išskiria, kad G. Nausėda stengiasi prezidentūros duris atverti plačiau – vykdomi įvairūs renginiai, tokie kaip kultūros forumas, regionams skirtos diskusijos.

„Dažnai ir D. Grybauskaitė būdavo ne Daukanto aikštėje, turėdavo labai nemažai užsienio vizitų, jų neišvengsi, bet aš manau, kad daugiausiai žmonės pajuto ne pokytį žiūrėdami į maršrutus, bet labiausiai matomas pokytis kalbėjime“, – pastebi R. Urbonaitė.

R. Urbonaitė pastebi, kad D. Grybauskaitė buvo pakankamai rezervuota kalbantis su visuomene, labai retai ji dalindavo gilesnius interviu žiniasklaidai. Tai, politologės manymu, vienas iš jos minusų.

„Kai esi prezidentas, žmonės laukia tavo žodžio ir žodis pasvertas gali būti labai svarus, pakeičiantis politinę eigą. Prezidentą G. Nausėdą mes matome daug kalbantį, tačiau toks kalbėjimas savaime nėra dorybė“, – sako ji.

Politologė pastebi, kad prezidentas vis dar ieško balanso tarp kalbėjimo dažnumo ir turinio, manau, kad to balanso ieškoma. Kartais kalbama daug, bet kur reikėjo, pavėluota su kalbomis. Dabar bandomas prezidentas ignoruojamas kai kuriose situacijose. Prezidentas labiausiai pavėlavo nuvykti į Alytų. Gaisras gerokai padegino prezidento reitingus.

Kitas svarbus įvykis, kurį išskyrė politologė, partijų skilimas ir komitetų geras pasirodymas rinkimuose. Partijų situacija blogėja. R. Urbonaitė išskiria, kad partijoms reiktų iki 2020 m. rinkimų susimąstyti, kaip atkurti ryšį su rinkėjais.

Geriausi ir blogiausi metų politiniai sprendimai

Politologė politikos „Oskarą“ skyrė Konstituciniam teismui, kuris sustabdė ypatingos skubos įstatymų leidybą.

„Jie sustabdė procesą, kuris disonavo su kokybės noru“, – sako politologė.

R. Urbonaitė politinę „Auksinę avietę“ skyrė Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui.

„Jis sukūrė dar niekada nebuvsį Seimo pirmininko vaidmenį, Seimo pirmininko, kuris niekam neatstovauja. Tačiau nepaisant to, kad tai labai originalus, tačiau apie talentą ir kokybę kalbėti nelabai galime. Nes turime Seimo pirmininką, kuris sukelia daugiau problemų“, – teigia R. Urbonaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.