Naujienų srautas

Lietuvoje2020.01.01 17:17

Kas laukia 2020 metais: socialinės išmokos ir aktualiausi pokyčiai vaiko teisių srityje

Domantė Platūkytė, LRT.lt 2020.01.01 17:17

Nuo Naujųjų metų laukia pokyčiai vaiko teisių apsaugos srityje, pavyzdžiui, apsaugant vaiką nuo smurto padėti pirmiausia bus prašoma vaiko artimųjų, kurie už vaiko priežiūrą gaus išmokas. Keisis ir kai kurios išmokos, didės pensijos, vaiko pinigai. LRT.lt trumpai pateikia, kas 2020 metais keisis socialinėje srityje.

Pateikiame aktualiausius pokyčius:

Šeimoms ir vaikams

Nuo 2020 metų didės išmokos šeimoms – nuo 50 iki 60 eurų didės vaiko pinigai. Vaiko pinigai kas mėnesį mokami visiems vaikams nuo gimimo iki 18 metų. Tokia išmoka vaikui gali būti mokama ir ilgiau – iki 21 metų, jeigu vaikas mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, įskaitant ir besimokančius profesinio mokymo įstaigose, jeigu į mokymąsi įtraukta bendrojo ugdymo programa.

Kitąmet didės ir papildoma išmoka, kuri priklauso neįgaliems, gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams. Papildoma išmoka vaikui didės nuo 20 iki 40 eurų. Tai reiškia, kad neįgalūs, gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikai kas mėnesį gaus po 100 eurų.

Į vaiko pinigus su papildoma išmoka vaikui, tai yra į 100 eurų kas mėnesį, galės pretenduoti daugiau vaikų iš nepasiturinčių šeimų, nes Seimui siūloma nustatyti, kad nepasiturinti šeima yra tokia, kurioje pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 250 eurų, neskaičiuojant pačių vaiko pinigų ir dalies darbo užmokesčio. Iki šiol vertinamų pajamų riba buvo 183 eurai.

Universalią išmoką vaikui Lietuvoje gauna apie 508,6 tūkst. vaikų. Šiuo metu papildomą išmoką gauna apie 123 tūkst. vaikų ir dar 14,9 tūkst. neįgalių vaikų gauna didesnius vaiko pinigus. Skaičiuojama, kad išplėtus papildomos išmokos gavėjų ratą, iš viso papildomą išmoką vaikui gaus apie 151,6 tūkst. vaikų iš gausių ar nepasiturinčių šeimų, taip pat vaikų, turinčių negalią.

Nuo 76 iki 250 eurų didės vienkartinė išmoka nėščiai moteriai, kuri neturi teisės į „Sodros“ mokamą motinystės išmoką. Vienkartinę išmoką nėščiai moteriai kasmet vidutiniškai gauna apie 5 tūkst. moterų.

Nemokami pietūs priešmokyklinukams ir pirmokams

Naujovės laukia ir mokinių mitybos srityje. Iki šiol nemokamai mokyklose buvo maitinami bet kokio amžiaus vaikai iš nepasiturinčių šeimų, tačiau nuo kitų metų nemokami pietūs bus tiekiami visiems priešmokyklinukams ir pirmokams.

Nuo sausio nemokamai pietaus priešmokyklinukai 251 savivaldybių atrinktoje bendrojo ugdymo mokykloje, o nuo rugsėjo mėnesio nemokami pietūs bus tiekiami visiems Lietuvos priešmokyklinukams ir pirmokams – tiek mokyklose, tiek darželiuose. Tai reiškia, kad nuo 2020 m. nemokamus pietus papildomai gaus 49,6 tūkst. mokinių.

Šiuo metu nemokamas maitinimas užtikrinamas tik vaikams iš nepasiturinčių šeimų, jeigu šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį neviršija 183 eurų, neįskaičiuojant vaiko pinigų ir dalies darbo užmokesčio. Kitąmet pajamų riba, nuo kurios priklausys nemokamas maitinimas, pakils iki 187,5 eurų.

Dirbantiems

Priimtas biudžetas atneš pokyčių ir dirbantiesiems. Minimali mėnesinė alga „ant popieriaus“ kils šiek tiek daugiau nei 50 eurų – nuo 555 iki 607 eurų, minimalus valandinis atlygis – nuo 3,39 euro iki 3,72 euro. 607 eurų „ant popieriaus“ uždirbantis asmuo į rankas gaus apie 437 eurus. Šiuo metu minimali alga „į rankas“ sudaro beveik 396 eurus.

Trimis eurais pakils pareiginės algos bazinis dydis, taikomas apskaičiuoti darbo užmokestį valstybės tarnautojams, pareigūnams, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojams, politikams, teisėjams. Šiuo metu toks dydis siekia 173 eurus, nuo 2020 jis didės iki 176 eurų.

Nuo sausio mėnesio 40 metų nesulaukę dirbantys žmonės bus įtraukti į pensijų kaupimą su galimybe atsisakyti kaupti. Tai aktualu jauniems žmonėms, kurie iki šiol neturėjo darbo pajamų, o 2020 metų sausį turės. Galimybė atsisakyti kaupti – iki 2020 metų birželio 30 d. imtinai. To neatsisakius kaupimas bus pradedamas nuo 2020 metų liepos mėnesio. Atsisakiusieji kaupimo 2019 metais naują raginimą kaupti gaus 2022 metais, jei dirbs ir nebus sulaukę 40 metų.

Pensininkams ir neįgaliesiems

Nuo Naujųjų metų pokyčių sulauks pensininkai bei neįgalieji. Iš viso senatvės ir netekto darbingumo pensijų didinimui papildomai bus skiriama 283,9 mln. eurų.

Vidutinė senatvės pensija pakils nuo 245 iki 377 eurų, o vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu – nuo 365 iki 399 eurų. 2019 metais pensijos kilo 7,63 proc., manoma, kad 2020 metais turėtų būti skaičiuojamas maždaug 9 proc. pensijų augimas.

Beveik 20 eurų didės priemokos mažiausių pensijų gavėjams. Iki 2020 metų žmogui, turinčiam būtinąjį stažą negalėjo būti mokama mažiau nei 238 eurai, o nuo Naujųjų metų ši suma didės iki 257 eurų.

8 eurais didės šalpos pensijų bazė, nuo kurios priklauso šalpos pensijos stažo nesukaupusiems pensininkams, darbingumą praradusiems neįgaliesiems ir neįgaliems vaikams. Iki 2020 metų ši šalpos pensijų bazė buvo 132 eurai, nuo Naujųjų metų toks dydis pakito 8 eurais – iki 140 eurų. Tikslinių kompensacijų bazė kilo trimis eurais – nuo 114 iki 117 eurų. Nuo šio dydžio priklauso tikslinės kompensacijos specialiųjų poreikių turintiems neįgaliesiems.

Kitiems išmokų gavėjams

Valstybės remiamų pajamų dydis, nuo kurio priklauso teisė į piniginę socialinę paramą didės trimis eurais – nuo 122 iki 125 eurų. Bazinė socialinė išmoka didės vienu euru – nuo 28 iki 39 eurų, o vidutinė socialinė pašalpa – dviem eurais (nuo 81,2 iki 83,2 euro).

Pokyčiai vaiko teisių apsaugos srityje

Lietuvoje prieš dvejus metus buvo apsispręsta, kad bet koks smurtas, taip pat nepriežiūra, fizinės bausmės prieš vaikus yra negalimi, nes smurtinis auklėjimas, žeminimas ir sistemingas vaiko poreikių nepaisymas naikina vaiko asmenybę ir lemia neapsakomą skausmą, teigiama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos komentare.

Kitąmet vaiko teisių apsaugos sistemoje numatomi pokyčiai, kuriems Seime buvo pritarta balandžio mėnesį, tačiau įsigaliojimas numatytas nuo 2020 metų pradžios.

Pagrindinė naujiena. Atsisakoma grėsmės lygių bei pereinama prie šeimos ir vaiko situacijos ir poreikių vertinimo, o apsaugant vaiką nuo smurto padėti pirmiausia bus prašoma močiučių, senelių, krikšto tėvų, šeimos draugų ar kitų vaikui artimų asmenų. Jie galės padėti šeimai laikinai prižiūrėdami vaiką savo šeimoje arba kartu su tėvais rūpindamiesi vaiko saugumu šeimos namuose, kol su tėvais dirbs mobiliosios komandos specialistai.

Svarbiausios naujovės:

Pereinama prie šeimos ir vaiko situacijos vertinimo. Jeigu šeimai ar vaikui bus nustatomas pagalbos poreikis, tuomet atvejo vadybininkas kartu su šeima ir vaiku tarsis, kokios pagalbos reikia, o savivaldybė pasiūlys priemones, kurios galėtų padėti tėvams megzti ryšį su savo vaikais, keisti smurtinius auklėjimo būdus ar užtikrinti kitų vaiko poreikių tenkinimą. Šeimai gali būti skiriamos psichologo konsultacijos, pozityvios tėvystės kursai ar bet kuri kita pagalba.

Jei vaikui bus nustatomas apsaugos poreikis, tuomet pirmiausia bus taikoma laikinoji priežiūra: tai reiškia, kad vaiko saugumą padės užtikrinti giminaičiai, vaikui artimi asmenys arba vaikas su abiem ar vienu iš tėvų gali būti apgyvendinamas krizių centre. Laikinoji priežiūra gali trukti iki 30 dienų, o jei reikia, gali būti pratęsta dar iki 30 dienų. Krizių centre laikinoji priežiūra gali tęstis pagal poreikį, tačiau ne ilgiau kaip 12 mėnesių.

Ilgiau trunkanti mobiliosios komandos pagalba. Laikinosios vaiko priežiūros metu visą mėnesį su tėvais dirbs mobiliosios komandos specialistai, kurių tikslas – padėti tėvams keisti savo elgesį su vaiku, suvokti smurto ir nepriežiūros žalą vaikui, atsikratyti priklausomybių. Mobiliąją komandą sudaro psichologas, socialinis darbuotojas ir specialistas, dirbantis su priklausomais asmenimis. Šie specialistai atvyksta į šeimos namus, todėl pagalba visiškai prieinama ir patogi net atokiausių vietovių šeimoms.

Išmokos asmenims, kurie padės užtikrinti vaiko saugumą. Jeigu vaikui bus nustatomas apsaugos poreikis ir sutariama laikinąją priežiūrą skirti močiutei, seneliui, krikšto tėvams ar kitiems vaikui artimiems asmenims, tuomet už kiekvieną vaiką jiems bus mokama laikinosios priežiūros išmoka. Išmoka už vieną prižiūrimą vaiką kitąmet sudarys 234 eurus už visą mėnesį, bet tikslus išmokos dydis priklausys nuo konkretaus dienų skaičiaus, kai prižiūrimas vaikas.

Atsakomybė už žinomai melagingus pranešimus Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai. Jei iki šiol galiojo bendro pobūdžio atsakomybė už melagingus pranešimus apie nusikaltimą, tai šiuo atveju išskiriami pranešimai vaiko teisių apsaugos specialistams. Bet atkreiptinas dėmesys, kad žinomai melagingas pranešimas nėra nepasitvirtinęs pranešimas. Tai reiškia, kad melagingas pranešimas turi būti įrodytas.

Kai padėtis negerėja. Vaiko apsaugojimas atskiriant jį nuo tėvų įmanomas tik kraštutiniu atveju, jeigu, pritaikius laikinąją priežiūrą pas giminaičius ar kitus artimus asmenis bei suteikus pagalbą, situacija nesikeičia arba blogėja, o tėvai nenori keisti savo elgesio. Tai leidžiama, kai norima apsaugoti vaiką nuo realaus pavojaus jo fiziniam ar psichiniam saugumui, sveikatai, gyvybei, siekiama išvengti reikšmingos žalos atsiradimo vaiko sveikatai ir kai neįmanoma apsaugoti vaiko kitais būdais.

Išauga tėvų teisės. Apsunkinus vaiko paėmimą iš tėvų kartu nustatoma teisė tėvams pasinaudoti nemokama advokato pagalba teisme, jeigu laikinoji priežiūra nedavė vaisių ir nutariama kreiptis į teismą dėl vaiko atskyrimo nuo tėvų. Tėvai taip pat bus informuojami apie vaiko teisių apsaugos institucijų vykdomą duomenų rinkimą, išskyrus tuos atvejus, kai tai prieštarauja vaiko interesams arba yra neįmanoma dėl kitų objektyvių priežasčių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi