Lietuvoje

2019.12.26 21:26

Tamsioji švenčių pusė – Kalėdų laikotarpiu daugėja depresijos atvejų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.26 21:26

Vienus mirksinčios kalėdinės lemputės ir spindintys žaisliukai džiugina, o kitiems tai – sezoninė depresija. Psichologai sako, kad šventiniu laikotarpiu sulaukia gausiau pacientų. Ypač dažnai priėmimo prašo grįžę emigrantai. Dažnas persistengia ruošdamasis šventėms, o joms atėjus nebejaučia džiaugsmo.

Šventiškai išpuoštoje Klaipėdos Teatro aikštėje prekybai besiruošiantis Genadijus sako laukęs švenčių.

Žinios. Kauno Vinco Kudirkos bibliotekoje mažieji lankytojai skaito knygas su šunimis

Mano gimtadienis 26-ą, aš kaip Jėzus gimiau. – Jums Kalėdos – dviguba šventė? – Taip, kaip ir neturiu savo gimtadienio, švenčiam Kalėdos, tuo pačiu sako ir už tave“, – sako klaipėdietis.

Tačiau ne visus mirksinčios lemputės džiugina – psichologai pastebi, kad prieš šventes ir tarpušvenčiu gerokai padaugėja pacientų. Skubių vizitų prašo grįžę emigrantai.

„Šventinis stresas – labai daug mes dabar apie tai galvojam ir kalbam, metų pabaiga, žmonės ruošiasi Kalėdom, dovanėlių ieško, labai daug susikelia sau lūkesčių ir iššūkių, kaip tobulai reikia pasiruošti, ką nuveikti, kaip turi atrodyti namai, koks šventinis stalas turi būti“, – teigia psichologė psichoterapeutė Andromeda Kurbatovienė.

Pašnekovė sako, kad dažnas prie šventinio stalo sėda pavargęs ir nusivylęs.

„Čia dėl oro, čia toks oras pas mus, turėjo sniegas jau iškristi, o neiškrito, dabar dėl tokio oro pas žmones depresija“, – svarsto klaipėdietis Aleksandr.

Išties orai įtakos turi, sako psichologė. Ilgas tamsusis periodas, o šiemet ir sniego nėra. Lietuvoje turbūt neberastume šeimos, kurioje nebūtų kas nors emigravęs, tad sezoninį nuotaikos sutrikimą sustiprina vienišumas. Tačiau, pasak psicholgės, tuomet reikia susikurti savo šventės scenarijų.

„Jeigu mums tenka šventes vienumoje praleisti, gal mes galim tą laiką išnaudot kaip gerą poilsį, kaip galimybę nuveikti ką nors, kam neturėjom laiko per visus metus. Taip pat visai naudinga yra burtis, jungtis prie kitų žmonių“, – teigia A. Kurbatovienė.

Uostamiestyje jau antrą gruodį senjorus džiugina verslininkai: dvi dešimtys kavinių kviečia nemokamai vaišintis kava ir bendrauti.

„Norisi nustebinti senjorus, kad jie neliūdėtų šaltais ilgais žiemos vakarais. – Ar ateina senjorai kavos? – Ateina, netikėjom, atvažiuoja su autobusiuku, atsigeria, pasišildo, pasimėgauja“, – sako poilsio namų šeimininkė Jurgita.

Pašnekovė sako nė neskaičiuojanti, kiek puodelių kavos senjorams dovanoja, nes teigiamos emocijos yra svarbiausia.