Lietuvoje

2019.12.26 09:13

Cirko mokykla – Šakių vizitinė kortelė, tačiau entuziastų tenka ieškoti plačiai

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.26 09:13

Šakių cirko mokykla – viena iš dviejų šalyje. Siekdama populiarinti šią pramogą, ji talentų ieško aplinkiniuose rajonuose. Artistai sako, kad cirkas modernėja, o pasirodymai iki šiol surenka pilnas arenas žiūrovų.

Aštuonerius metus Šakių cirko mokyklą lankanti ir tarptautiniuose cirko maniežuose pasirodanti oro akrobatė Aurėja mokyklos slenkstį peržengė būdama trejų su puse – ir pasiliko. Teko patirti ir traumų, ir nesėkmių.

„Kai Aurėją atvedžiau, dabar iš tos grupės nematau nė vieno vaiko. Aurėja likusi viena, aš matau, kad yra kaita, yra grupelė vaikų, kurie yra kantrūs, ištvermingi, bet tie ir daugiausiai pasiekia, kurie lieka“, – sako šakietė Giedrė Šedbarienė.

Apie sunkų kasdienį darbą kalba visi cirko artistai, treniruotės vyksta triskart per savaitę, prieš konkursus ar festivalius tenka ruoštis ir savaitgaliais.

„Mama nuo penkių atvedė su sese dvyne. Labai traukia šitas būrelis, šitas sportas, visos kelionės, festivaliai“, – sako Šakių cirko mokyklos artistė Ligita Palubinskaitė.

Cirko mokyklą lanko beveik aštuonios dešimtys mokinių, kurie mokosi žongliravimo, gimnastikos, ekvilibristikos.

Dėl penkių minučių solinio pasirodymo scenoje tenka dirbti ne vienerus metus. Mokyklos auklėtiniai dalyvauja Kauno muzikinio teatro pasirodymuose – miuzikle „Karmen“ ir operetėje „Misteris X“.

Panorama. Besibaigiantys metai sėkmingiausi buvo aukcionams: meno kūrinių parduota už daugiau nei 420 tūkst. eurų

„Tėvai linkę nuvertinti vaikus, sako: ai mano vaikas čia netalentingas. Aš sakau: nebūtinai vaikas atėjęs turi salto daryti. Jis gali žongliruot, jis gali vienračiu važiuoti“, – sako mokyklos vadovė Itana Januškevičienė.

Pasak jos, kaita nemaža, nes cirko menas reikalauja didelės ištvermės. Ieškodami talentų mokyklos treneriai šiemet užsiėmimus organizuoja Kudirkos Naumiesčio gimnazijoje ir Jurbarke.

„Iš pradžių buvo ir ašarų, nes buvo sudėtinga atlikti tempimo pratimus, skausmas, gal ir nuovargis šiek tiek“, – įspūdžiais dalijasi jurbarkietė Gražina Jakubonienė.

18 metų cirke dirbanti pedagogė Iveta Danieliūtė sako, kad treniruoti vaikus – iššūkis nemažas.

„Vienas gal geriau lankstosi, kitam vaikui gal špagatai, kitas vaikas gal geriau trumpukus daro. Nėra taip, kad visiškai netinkamas būtų, kito gal ištvermė“, – teigia pedagogė.

Šakiuose cirko tradicija tęsiasi daugiau nei keturis dešimtmečius, tai – Šakių vizitinė kortelė. Tačiau cirkui išsilaikyti nėra lengva.

„Yra projektai, kultūros pasas, NVO programos, mūsų renginukai, nes visi šitie gimnastikos takeliai, čiužiniai, tatamiai, oro gimnastika, ji neatsiranda iš niekur. Jie kainuoja didžiulius pinigus, bet mes naudojamės visomis projektinėmis galimybėmis“, – sako Šakių kultūros centro direktorius Raimondas Januševičius.

Šakių cirkas dalyvauja tarptautiniuose festivaliuose Lenkijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Švedijoje. Kas antrus metus jis organizuojamas ir Šakiuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt