Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.23 22:06

Gamtos pokyčiai – akivaizdūs: kodėl Kalėdos su sniegu netrukus gali tapti mažu stebuklu?

Klimatologės Galvonaitės komentaras
LRT.lt 2019.12.23 22:06

Iki gruodžio 27 dienos sniego ar šlapdribos galime nesitikėti, o labiau pasitaškyti gali tekti ir balose, o klimatologė Audronė Galvonaitė sako, kad pokyčiai gamtoje ir orų cikluose – akivaizdūs, o Arktinis šaltis netrukus gali tapti itin retu reiškiniu.

„Kad būtų tikra žiema būtinos tam tikros sąlygos. Kad susidarytų pastovi sniego danga ir temperatūra turi būti neigiama, ir ne vieną dieną, o pastoviai. Turi pereiti per temperatūrinius standartus, laikotarpius. Su kalendoriaus lapelio atvertimu žiemiški orai neateis“, – su šypsena veide svarstė A. Galvonaitė.

Kaip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Panorama“ kalbėjo klimatologė, norėdami, kad Kalėdos būtų žiemiškai baltos, reikia tam tikrų orų pokyčių – visų pirma, cirkuliacinės situacijos, kada iš Šiaurės eitų vėsūs ir šalti orai.

„Kaip ateidavo Sibiro anticiklonas, kai būdavo šalta. O prieš tai Atlanto ciklonai paberdavo sniego, tuomet ir turėdavome tą tikrąją žiemą. Dabar Sibiro anticiklonas nebepasikrauna energijos, nes Arkties vandenyne ledas baigia visas ištirpti, todėl turi būti tam tikros sąlygos. O dabar situacija yra labai pasikeitusi, šiuo metu mus ištisai šilto tas Atlanto ciklonas, jo niekas nesustabdo ir nieko čia nepadarysi“, – kalbėjo klimatologė.

A. Galvonaitė čia pat priminė ir šalčiausias Lietuvoje Kalėdas – 1996-1997 metų žiemą, šiuo laikotarpiu temperatūra buvo nukritusi iki 32-33 laipsnių šalčio.

„Dabar labai būdingas tas tarpparinis pokytis, kai per parą pasikeičia temperatūra vos ne per 10 laipsnių“, – LRT TELEVIZIJOJE kalbėjo klimatologė.

Sportas. Orai. Audronė Galvonaitė įsitikinusi: Arktinis šaltis netrukus gali tapti itin retu reiškiniu

Trečiadienį, Kalėdų naktį, temperatūra laikysis tarp 1 ir 5 laipsnių šilumos. Šiaurės vakarų krypties vėjas lietaus debesis ims stumti į Baltarusiją, todėl Kalėdų dieną lietingiausia bus rytiniuose rajonuose. Dieną temperatūra kils iki 3–6 laipsnių šilumos.

Antrąją Kalėdų dieną, ketvirtadienį, lis tik kai kur, tačiau temperatūra žemės. Naktį laikysis apie 0 šiauriniuose rajonuose, todėl čia formuosis plikledis. Dieną temperatūra kils iki 1–5 laipsnių šilumos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi