Lietuvoje

2019.12.29 21:28

Nuo sausio reformuojama Mato reforma: vaikai keliaus ne į vaikų namus, o pas giminaičius

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.29 21:28

Nuo sausio įsigalioja vadinamosios Mato reformos pakeitimai. Iš šeimų, kuriose įtariamas smurtas, vaikai laikinai bus perkeliami pas jiems artimus asmenis, tarnybos per mėnesį ar du spręs, ar juos galima grąžinti tėvams. Tik tuomet, jei bus nutarta, kad tėvai nepasitaisys, byla dėl vaikų paėmimo iš šeimos keliautų į teismą.

Anot vaiko teisių kontrolierės, ar pakeitimai atneš naudos, priklausys nuo savivaldybių, kurios turės probleminėms šeimoms teikti įvairią kiekvienai šeimai pritaikytą pagalbą.

Kol vaikus globos artimieji, tarnybos spręs, ar atžalos gali grįžti į smurtavusią šeimą

Prieš trejus metus po keturmečio Mato nužudymo inicijuotos vaiko teisių apsaugos įstatymo pataisos, vadinamoji Mato reforma. Po kone kiekvieno savaitgalio pasirodo pranešimų apie smurtą prieš vaikus, tačiau vaiko apsauga tėvams vis dėlto pasirodė per griežta.

„Mes matome, kas atsitiko per paskutinius metus, kai buvo priimtas vaiko teisių įstatymas su tomis drakoniškomis ar šakališkomis sistemos reformos pasekmėmis – atimamų ir kenčiančių nuo sistemos vaikų stipriai padaugėjo“, – tikina Tėvų forumo tarybos pirmininkas Darius Trečiakauskas.

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, per šiuos metus dėl smurto iš šeimų paimta apie 1200 vaikų. Anot tėvų forumo atstovų, dažnai tikros priežastys esą yra visai ne smurtas. „Gal vaikas per daug liesas, o gal vaikas neturi naujausio „Iphono“? Tų priežasčių – tūkstančiai, kiek realių – sunku pasakyti“, – sako D. Trečiakauskas.

Po krizės šeimoje – vaikai pas gimines

Valdžia nuo sausio Vaiko teisių apsaugos įstatymą keičia. Po smurto šeimoje ar kitos kritinės situacijos, vaikai mėnesiui ar dviem keliautų pas giminaičius, laikinus globėjus. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad iki šiol paėmimas iš šeimos teisiškai vyko sparčiai.

„Matydami, kad yra daug situacijų, kur reikia daugiau laiko, jog šeima galėtų susigaudyti toje situacijoje, kai įvykusi krizė, pasitelkiant specialistus, nuo sausio mėnesio prasidės naujas etapas, įvedame laikinos priežiūros laikotarpį“, – sako L. Kukuraitis.

Per numatytą laiką tėvai galėtų įrodyti, kad pasitaisys, o institucijos spręstų, ar galima grąžinti vaikus tėvams. Pasak L. Kukuraičio, teismas įsikištų tuo atveju, jei per tą mėnesį ar du specialistai įvardytų, kad tėvai negali saugiai auginti vaiko ir tik tada būtų kreipiamasi į teismą, kad būtų apribojamos tėvų teisės.

Tėvų atstovai: šeimos nesulaukia pagalbos

Tėvų forumo tarybos pirmininkas teigia, kad dabar realios pagalbos šeimos nesulaukia. „Vaikui geriausia augti šeimoje. Mes suprantame, kad yra įvairių situacijų, įvairių tėvų, bet kai pagalba šeimai apsiriboja tuo, kad vaikas paimamas iš šeimos, o tėvams pravedami jokios naudos neturintys pozityvios tėvystės kursai, tai nėra tas kelias“, – mano D. Trečiakauskas.

Taip pat nebelieka grėsmės lygių, pagal kuriuos iki šiol spręsta, ar vaikus paimti iš šeimos. Jei bus nustatyta, kad šeimai reikia kokios nors pagalbos, ją suteiks savivaldybės. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė pabrėžia, kad įstatymo įgyvendinimas labiausiai ir priklausys nuo savivaldybių.

„Grėsmės lygių nebelieka, bet lieka kitaip pavadinti dalykai: vaiko apsaugos poreikis ir taip pat šeimos ir vaiko poreikis, ko jiems reikia, kokių paslaugų. Viena vertus, tai visuomenės nuraminimas, kita vertus, vis tiek esant sudėtingai krizinei situacijai valstybės ir savivaldybės institucijos privalo imtis veiksmų ir turi padėti šeimai“, – sako E. Žiobienė.

Anot kontrolierės, koją gali pakiški paprasčiausių paslaugų trūkumas.

„Mes pastebime, kad paslaugos ar, pavyzdžiui, anoniminis alkoholikų klubas, yra rajono centre, bet žmogui dar reikia atvažiuoti. Reiškia, transporto paslaugos reikalingos ir visi kiti dalykai. Visais atvejais labai svarbu, kad atlieptų šeimos ir vaiko poreikius“, – dėsto Vaiko teisių apsaugos kontrolierė.

Įvaikinimo tarnyba per metus sulaukė kone 21 tūkst. pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus, arba vidutiniškai 60 pranešimų per dieną, beveik trečdalis jų – dėl įtariamo smurto.

Apie tai – reportaže:

Kol vaikus globos artimieji, tarnybos spręs, ar atžalos gali grįžti į smurtavusią šeimą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.