Lietuvoje

2019.12.22 20:51

Prieš 5 mėnesius koalicinė taryba premjerui nieko nereiškė, dabar ji tapo visagale

Joana Lapėnienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.12.22 20:51

Prezidentas jau pusketvirtos savaitės kartoja, kad Jaroslavas Narkevičius negali būti susisiekimo ministru. Po pirmadienio pokalbio su premjeru prezidentas sako išgirdęs Sauliaus Skvernelio pažadą nuspręsti kitą savaitę.  

Tačiau pažadėjęs, po kelių valandų premjeras apsigalvojo ir pranešė, kad čia ne jo vieno sprendimas, todėl reikia sulaukti išplėstinės valdančiųjų koalicijos tarybos išvadų.

Savaitė. Asfaltuotos premjero slėpynės, viltį praradusi Valstybės kontrolė ir atostogų išėję Trumpo kaltintojai

Taryba susirinktų sausio 14 dieną. Premjeras kažkodėl neprisimena, o gal nenori prisiminti, ką kalbėjo, kai vasarą buvo pasirašyta nauja valdančiosios koalicijos sutartis. Tada S. Skvernelis daug kartų kartojo, jog yra sutarties protokolas, kuriame labai aiškiai nurodoma, kad jokios partijos ar jų lyderiai negali nulemti Vyriausybės sudėties. Tik jis pats, premjeras, ir prezidentas turi sprendimų galią, lemiančią ministrų skyrimą ir atleidimą.

Premjeras S. Skvernelis beveik mėnesį su žiniasklaida žaidžia slėpynių – vengia tiesiai atsakyti, kas prašė, o kas nusprendė spalį skirti papildomai lėšų išasfaltuoti jo namų link vedančią gatvę. Perskirstyti 3,3 mln. eurų iš Kelių priežiūros ir plėtros programos rezervo pasiūlė vos tik susisiekimo ministru tapęs J. Narkevičius. Vyriausybė sprendimą priėmė spalio 30–ją, posėdžiui vadovavo premjeras S. Skvernelis, klausimą pristatė susisiekimo ministras J. Narkevičius.

Dovana premjerui?

Panašu, kad J. Narkevičius pateikė dovaną premjerui. Apžvalgininkas Ramūnas Terleckas sako, kad demokratinėje visuomenėje į šiuos klausimus turi būti atsakyta aiškiai.

„Turbūt S. Skvernelio padėtis nėra labai graži ir maloni, ir kaip šnekama, kad jį J. Narkevičius „pakišo“, tai mes tokį variantą jau turėjome, kad kalta aplinka, o ne S. Skvernelis.

Manau, kad šita bėda tęsis tol, kol nebus išspręsta ir S. Skvernelis turėtų suprasti, kad visuomenė ir žurnalistai to nepamirš ir jam kiekvieną kartą užduos klausimą: ar jūs nebuvote ten įsivėlęs, ar jūs neturite už tai atsakyti“, – svarsto R. Terleckas.

Siūlė kreiptis į komisiją

Prezidentas G. Nausėda daugiau nei prieš 3 savaites pareiškė, kad į gausybę skandalų įsivėlęs susisiekimo ministras J. Narkevčius prarado pasitikėjimą. Prezidentas paragino pasitikrinti ir patį premjerą.

„Premjeras galėtų lengvai išspręsti šį klausimą, kreipdamasis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją ir paprašydamas jos įvertinti visas aplinkybes“, – kalbėjo G. Nausėda.

S. Skvernelis teigė, kad tam pritartų: „tai kad nereikia kreiptis. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pati gali visą tyrimą pradėti. Tikrai gali tą daryti, aš tik pasveikinsiu“, – reaguodamas į prezidento pasiūlymą atsakė S. Skvernelis.

Tarnybinės etikos sargai šią savaitę paskelbė tirsią ar ministro pirmininko privatūs interesai nepaveikė sprendimų skirti 300 tūkst. eurų gatvei, šalia kurios jis gyvena, asfaltuoti.

Atsakymas paaiškės artimiausiu metu

Pirmadienį susitikęs su premjeru prezidentas dar kartą priminė, kad, praradęs jo ir visuomenės pasitikėjimą, susisiekimo ministras tapo Vyriausybės problema. Prezidento patarėjai tikina, kad šalies vadovas išgirdo S. Skvernelio pažadą pagaliau priimti sprendimą.

„Premjeras paprašė galimybės šią savaitę koncentruotis į svarbiausią metų įstatymą – 2020 biudžetą, sprendimą dėl ministro pažadėjo priimti kitą savaitę“, – komentavo prezidento vyriausiasis patarėjas Povilas Mačiulis.

Balsavimo dėl biudžeto išvakarėse premjeras S. Skvernelis nusprendė neliesti susikompromitavusio ministro, galbūt siekdamas išvengti LLRA demaršo ir visą atsakomybę perkėlė politinei koalicijos tarybai.

„Išsispręsim svarbiausius valstybei klausimus, tada aš irgi turiu kreiptis ir kalbėtis su koalicijos taryba išplėstine, pasakyti kokie yra prezidento argumentai, savo poziciją, nes pasekmės tų sprendimų gali būti ilgalaikės. Gali būti susiję ir su ministro pakeitimu–nepakeitimu, ir su Vyriausybės pasitraukimu. Dėl to tai negali būti vieno mano sprendimas“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Bando išsaugoti koaliciją

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Lauras Bielinis mano, kad premjeras bando išsaugoti koalicinius santykius.

„Dabar premjeras siekia išsaugoti koalicinius santykius, nes jeigu žlugs koalicija, premjerui bus didelė problema formuojant Vyriausybę, tada jo žlugimas tikrai bus neišvengiamas“, – L. Bielinis.

Visgi Konstitucinės teisės ekspertai ne kartą yra pabrėžę, kad pagal Konstituciją ir įstatymus, sprendimus dėl ministrų kabineto gali priimti tik premjeras su prezidentu.

Politinė koalicijos taryba nėra įteisinta jokiais teisės aktais, jos sprendimai neturi jokių teisinių pasekmių ir negali suvaržyti premjero savarankiškumo. Čia reikia priminti, kad liepą premjeras S. Skvernelis ir koalicijos partijų vadovai pasirašė papildomą koalicijos sutarties protokolą, kuriuo įtvirtino konstitucinę premjero ir prezidento teisę priimti sprendimus skiriant ir atleidžiant ministrus. Tada S. Skvernelis kategoriškai pabrėžė savo savarankiškumą.

„Jums kyla abejonių? Taip buvo visada šitoj Vyriausybėj nuo pirmos dienos ir konstituciškai labai aiškiai apibrėžta – šitam procese dalyvauja ministras pirmininkas ir Respublikos prezidentas, taip buvo, yra, ir tikiuosi, taip bus“, – anksčiau sakė premjeras.

S. Skvernelis tebėra premjeras, todėl galima abejoti ar jo užuominos, kad susisiekimo ministro pasikeitimas gali sugriauti Vyriausybę ir jis gali trauktis, nesibaigs taip pat, kaip ir kalbos apie atsistatydinimą po nesėkmingų rinkimų arba apie savarankiškumą formuojant ministrų kabinetą.