Lietuvoje

2019.12.21 20:50

Klausimų keliantis poliklinikų reitingas: pirmoje vietoje – du darbuotojus turinti įstaiga

Reda Gilytė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.21 20:50

Šią savaitę valstybinė ligonių kasa pirmą kartą paskelbė pirminės sveikatos priežiūros įstaigų reitingą. Sureitinguota per keturis šimtus valstybinių ir privačių poliklinikų, šeimos centrų. Pirmoje vietoje atsidūręs šeimos gydytojos kabinetas teturi du darbuotojus, kai miestų poliklinikose vien šeimos gydytojų dirba šimtas ir daugiau. Kai kurių didžiųjų poliklinikų atstovai teigia, kad negalima lyginti tokių skirtingų įstaigų ir būtinas diferencijavimas.

Pirminės sveikatos priežiūros įstaigų reitingo viršuje – du darbuotojus turinti Talaikienės įmonė.

„Čia ne tas žodis netikėta, čia taip netikėta, kaip iš dangaus“, – LRT TELEVIZIJAI sakė šeimos gydytoja Violeta Talaikienė.

Medikė prieš ketverius metus turėjo problemų. Jos įmonė tuomet nebuvo patikslinusi licencijos, o tik pateikusi dokumentus, todėl klinika negalėjo vykdyti jokios veiklos.

Talaikienės įmonė registruota prieš dvidešimt metų, o veiklų ne viena: baldų, namų ūkio reikmenų ir geležies dirbinių pardavimo agentų veikla, reklama ir medicininė praktika. Medikės teigimu, dabar pas ją prisiregistravę apie aštuonis šimtus pacientų.

„Čia toks įrodymas, kad ir mažos gali dirbti gerai, nes visąlaik vyravo nuomonė, kad privačios ir mažos jau prastai dirba ir negali užtikrint kokybės parametrų“, – komentavo V. Talaikienė.

Reitinge gerokai žemiau nei Talaikienės įmonė esanti Vilniaus Antakalnio klinika turi apie šimtą tūkstančių pacientų, joje vien šeimos gydytojų dirba 70. Poliklinikos atstovės teigimu, palyginus pirmaujančią ir jų įstaigą, reitingavimas atrodo keistokai.

„Pirmą kartą pamačius tą reitingą pirma mintis ir kilo, kad reitingą reikėtų diferencijuoti, pirmiausia gal valstybinės privačios arba didelės ir mažesnės, tarkim iki 5 gydytojų ir virš 5 gydytojų. iš tikrųjų ta diferenciacija yra svarbu, nes turint nedidelį kaupą pacientų pasiekti tuos rodiklius“, – kalbėjo Antakalnio poliklinikos atstovė Rūta Radzevičiūtė.

Pasak sveikatos apsaugos ministro, nesvarbu kokio dydžio poliklinika, čia svarbiausia – gydytojo komanda.

„Tai yra tokia maža ląstelė kur dirba šeimos gydytojas, slaugytoja bendruomenės, gali dar kažkoks komandos narys dirbti ir nesvarbu, ar tų ląstelių yra daug sulipę į vieną krūvą, reiškia skirtingos komandos, skirtingai dirba, tikrai čia nieko nereikia diferencijuoti, nes sėkmė priklauso nuo tų mažų komandų darbo“, – sakė ministras Aurelijus Veryga.

Ligonių kasa vertina gydymo įstaigų vaikų priežiūros intensyvumą, prevencinių programų vykdymą, sergančiųjų lėtinėmis ligomis priežiūrą, kaip dažnai šie pacientai gydomi ligoninėse, kiek išrašoma antibiotikų. Įstaigos pagal tai vertinamos jau vienuolika metų, tik pirmą kartą reitingai paskelbti viešai.

„Idėja buvo gal net nesureitinguoti tas įstaigas ir žmonėms parodyti, kuri yra geresnė ar blogesnė. Daugiau buvo idėja pačioms įstaigoms parodyti priminti jų vietą tarp kitų įstaigų pagal tuos pačius rodiklius”, – sakė Valstybinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Viačeslavas Zaksas.

Direktoriaus pavaduotojo teigimu, reitingavimas bus tobulinamas, įtraukiant daugiau kriterijų, juos jau yra pasiūliusi medikų bendruomenė. Kol kas neatsižvelgiama į pacientų nuomonę, būtent to labiausiai ir pasigenda reitinguojamų įstaigų medikai.